پل بابا محمود

پل بابا محمود؛ تاریخچه + راه های دسترسی

اصفهان یکی از مهم ترین قطب های گردشگری کشور است که سالانه گردشگران متعددی از نقاط مختلف جهان برای بازدید از جاذبه های مختلف آن به این شهر زیبا و باستانی سفر می کنند. یکی از بناهای تاریخی این استان پل بابا محمود است که بر روی زاینده رود واقع شده است. اگر می خواهید با این اثر تاریخی بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه پل بابا محمود

پل بابا محمود در سال 702 هجری همزمان با ساخت مقبره محمد بن بکران احداث گردید و به عبارتی می توان گفت که قدمت این پل به هشتصد سال پیش باز می گردد. مورخان بر این باوراند که این پل توسط حاکمی محلی به نام اولجایتو و نامش بابا محمود پدر محمد اشترگانی بود و دست نشانده ایلخان مغول بود ساخته شده است.

تاریخچه

پل بابا محمود دارای 152 متر طول، 5-8 متر عرض و 720 سانتی متر ارتفاع از سطح بستر رودخانه است و دارای ویژگی های منحصر به فردی است که از جمله آن می توان به برخورداری از گرده ای ملایم در حرکت معماری پل اشاره نمود که موجب تنظیم  فشار آب در دو طرف پل می شود. پل بابا محمود بارها توسط حاکم زمان مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

پل بابا محمود که بر روی رودخانه زاینده رود در شرق روستای سهرفیروزان واقع شده که براساس اسناد تاریخی شهری باستانی ( شهر پیروزان) و روزگاری در کنارشهر جی تنها شهرهای فلات مرکزی ایران محسوب می شده اند به دستور حاکم محلی به نام بابا محمود ساخته شده و بر روی پل باستانی که محور ارتباطی شهر پیروزان با شهر جی بوده بنا گردیده است.

در نتیجه در آن زمان از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و موجب می شد که مردمان بالا دست رودخانه و پایین دست آن بتوانند با یکدیگر در ارتباط باشند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان فلاورجان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “فلاورجان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

پل بابا محمود در 28 کیلومتری جنوب غربی اصفهان و بر روی رود زیبای زاینده رود احداث شده و با بنای تاریخی پیر بکران دارای فاصله ای حدود دو کیلومتر است. این پل تاریخی که به پل بابا محمود شهرت دارد در یکی از روستاهای شهرستان لنجان که باغ محمود نام دارد واقع شده و امروزه به یکی از مهم ترین مناطق تفریحی گردشگری این شهرستان تبدیل شده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این پل دارای 15 دهانه است که اندازه هر یک از این دهانه ها متفاوت است. البته لازم به ذکر است که اندازه های متفاوت دهانه های پل به علت تعمیرات و بازسازی هایی است که بر روی آن صورت گرفته و در ابتدا اندازه دهانه های پل یکسان بوده است.

پل بابا محمود دارای طاق جناقی و دهلیزهای بلند و باریکی بر روی پایه های پل است و آب برهای نیم دایره ای با پایه سنگی دارد که با استفاده از آجر و ساروج پوشانده شده اند. این پل اگر چه دارای تزئینات خاصی بر روی پایه ها و پلان های خود نیست، اما در نوع خود بی نظیر است.

گردشگرانی که بازدید از پل بابا محمود می روند می توانند ضمن تماشای این بنای تاریخی ارزشمند برای استراحت و اقامت از اقامتگاه های بوم گردی متعددی که در نزدیکی آن احداث شده است استفاده نمایند و لحظات شاد و خاطره انگیزی را در کنار اعضای خانواده برای  خود رقم بزنند.

اگر به شهر زیبای اصفهان سفر کردید به شما پیشنهاد می کنیم که بلیط اتوبوس فلاورجان را نیز تهیه کنید و سری به جاذبه های گردشگری بی نظیر این شهرستان و به ویژه پل بابا محمود بزنید.

نام پل بابا محمود به عنوان یکی از آثار تاریخی به جای مانده از قرن هفتم در سال 1345 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده و جز مهم ترین بناهای تاریخی این سرزمین محسوب می شود.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از پل بابا محمود همه روزه در ساعات مختلف امکان پذیر است و گردشگرانی که می خواهند به بازدید از آن بروند به زمانی حدود یک ساعت نیاز خواهند داشت.

راه های دسترسی به پل بابا محمود

پل بابا محمود در اصفهان، فلاورجان، منطقه پیر بکران، شرق روستای سهروفیروزان واقع شده است و برای دسترسی به آن می توان از خودروهای شخصی، تاکسی های برون شهری استفاده نمود.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *