پل فلاورجان؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 627

آیا تاکنون از پل فلاورجان بازدید کرده اید؟ فلاورجان از جمله شهرستان هایی است که در نزدیکی شهر اصفهان واقع شده است و به دلیل وجود جاذبه های گردشگری و تاریخی و همچنین طبیعت زیبا و بی نظیری که دارد هر ساله گردشگرانی که به استان اصفهان سفر می کنند به این شهرستان نیز می روند.

وجود بناهای تاریخی ارزشمند در فلاورجان نشان دهنده قدمت و فرهنگ غنی این منطقه است. از معروف ترین آثار تاریخی این شهرستان می توان به پل فلاورجان اشاره نمود. اگر می خواهید با این پل قدیمی بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه

تاریخچه پل فلاورجان

فلاورجان که از شهرستان های قدیمی استان اصفهان محسوب می شود که به دلیل عبور رودخانه زاینده رود از میان آن دارای زمین های کشاورزی و محصولات زراعتی متنوعی است،

هر چند که امروزه بحران کم آبی موجب شده که میزان تولید محصولات کشاورزی این شهرستان به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. در گذشته در نزدیکی این شهر قریه ای به نام برزان وجود داشت که با استفاده از آب مادی کوپان  در این منطقه به کشاورزی مشغول بودند.

با احداث پل ورگان بر روی رودخانه در این منطقه این روستا به ورگان شهرت یافت و بعدها به شهرستان فلاورجان تغییر نام پیدا کرد. به عبارتی فلاورجان در سال 1359 با داشتن سه بخش و هشت شهر به شهرستان تبدیل گردید.

فلاورجان بزرگ ترین خط ساحل زاینده رود محسوب می شود و در گذشته که زاینده رود خیلی پر آب بود این منطقه دارای طبیعی زیبا و بی نظیر بود به همین علت گردشگران بسیاری از آن بازدید می کردند. این پل تاریخی دارای کتیبه ای مرمرین است که نشان می دهد قدمت آن به زمان صفویان باز می گردد و حدود 400 سال است که از عمر آن می گذرد.

کارشناسان معتقد هستند که پل فلاورجان تنها پل منحنی تاریخی استان اصفهان محسوب می شود که خیلی از افراد آن را به عنوان پل ورگان می شناسند. در لغت نامه دهخدا و کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران از پل فلاورجان اصفهان بارها یاد شده است و نشان دهنده ارزش و اهمیت ویژه آن است.

این پل دارای 140 متر طول، 7.5 متر عرض، 18 دهانه آجری با پایه های سنگی است. امروزه دو دهانه پل مسدود شده و تنها 16 دهانه آن همان حالت قبل خود را دارند.

پل فلاورجان به عنوان تنها بنای به جای مانده از دوره صفویه بر خلاف سایر پل هایی که بر روی زاینده رود احداث شده اند مانند سی و سه پل و پل خواجو که مسیر مستقیمی را طی می کنند با پیچش های آب زاینده رود همراه شده است و قوس و انحناهای متعددی دارد.

این نوع ساختار پل موجب شده که مانند سدی برای هدایت آب پر تلاطم و خروشان زاینده رود عمل کند و آب را به خوبی به زمین های کشاورزی هدایت نماید. وجود انحنا تنها در طول پل مشاهده نمی شود، بلکه در عرض آن نیز انحناهایی ایجاد شده و در قسمت میانی پل ارتفاع آن بیشتر می شود.

وجود چنین ویژگی هایی موجب تمایز پل فلاورجان با سایر پل های اصفهان شده است و به نوعی این ویژگی ها نماد این پل تاریخی محسوب می شوند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان فلاورجان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “فلاورجان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

پل فلاورجان به عنوان یکی از پل های قدیمی و تاریخی اصفهان می تواند اطلاعات مهمی را به بازدید کنندگان منتقل نماید و به خوبی سبک معماری و ساختمان سازی آن دوران را درمعرض تماشا قرار دهد.

در ساخت این پل از مصالح مختلفی مانند سنگ، آجر، گچ، ساروج و ملات به کار رفته است. این پل دارای 8 چشمه طاق کوچک که در قسمت بالای دهانه های پل است و ضمن زیبایی ویژه ای که به پل بخشیده نقش مهمی در کنترل طغیان آب و کاهش فشار پل دارد.

ساخت این پل زیبا در بستر بسیار محکمی صورت گرفته که نشان می دهد خاک شناسی و مهندسی خاک در زمان احداث این پل به خوبی رعایت شده و بیانگر میزان دقت و مهارت معماران آن زمان است.

پل فلاورجان در ابتدا برای عبور کاروانیان مورد استفاده قرار می گرفت اما در سال 1342با تغییراتی که در این منطقه صورت گرفت به محلی برای رفت و آمد کامیون ها تبدیل شد که به سمت ذوب آهن اصفهان تردد داشتند.

برای عبور کامیون ها و ماشین های سنگین نیاز بود که پل تقویت شود و به همین منظور به عرض پول یک متر افزودند و با لایه ای بتنی بر روی آن را پوشش دادند که موجب شده سنگ فرش های روی آن پنهان شوند.

تصاویر قدیمی که از این پل وجود دارد نشان می دهد که در گذشته برج های کوچکی در دو طرف پل وجود داشته و کاروان سرا و یک آسیاب آبی نیز درکنار آن قرار داشته است. هر چند که امروزه  آثاری از این بناها در اطراف پل وجود ندارد اما سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می تواند با بازسازی مجدد این پل این بنای تاریخی ارزشمند را حفظ نمایند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

پل فلاورجان دارای اهمیت ویژه ای در این منطقه است و جز نمادهای شهرستان فلاورجان محسوب می شود. بازدید از این پل همه روزه امکان پذیر است و گردشگرانی که بلیط اتوبوس فلاورجان را تهیه کرده اند به زمانی حدود یک ساعت برای بازدید از این پل تاریخی نیاز دارند.

راه های دسترسی به پل فلاورجان

پل فلاورجان در اصفهان شهرستان فلاورجان  و در مسیر زاینده رود واقع شده است و برای دسترسی به آن می توان از خودروهای شخصی و تاکسی ها استفاده نمود.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.