گردشگری و سفر انواع مختلفی دارد که یکی از آنها گردشگری روستایی به شمار می رود و سالانه افراد زیادی این نوع از سفر را انجام می دهند. گردشگری روستایی به مثابه‎‌ی یکی از مردمی ترین اشکال گردشگری، از یك سو می تواند به رشد اقتصادی و تنوع فعالیت های روستایی بیانجامد و از سوی دیگر با جذب مازاد نیروی انسانی، به ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای ساکنان روستاها کمك کند و بدین ترتیب فرصتی برای توسعه‌ی همه جانبه قلمداد می شود. روستا واحدی اقتصادی – اجتماعی، جغرافیایی و مرکز تجمعی از مردم یکجانشین است که قسمت اعظم درآمد آنها از کشاورزی تامین می شود و شرایط بالقوه خوکفایی را نیز در خود دارد. گردشگری روستایی به کلیه فعالیت ها و خدماتی اطلاق می شود که کشاورزان، مردم و دولت ها برای تفریح و استراحت گردشگران و همچنین، جذب آنها در نواحی روستایی ارائه می کنند و شامل گردشگری کشاورزی، گردشگری مزرعه، گردشگری طبیعی و فرهنگی می شود. همچنین گردشگری روستایی عبارت است از فعالیت ها و گونه های مختلف گردشگری در محیط های مختلف روستایی و پیرامون آنها که در برگیرنده آثار مثبت و منفی برای محیط زیست روستا، انسان و طبیعت است. در ایران روستاهای مختلفی وجود دارد که امروزه به عنوان مقصد گردشگری مشخص می شوند و یکی از آنها روستای ازغد در شهرستان طرقبه شاندیز به شمار می رود.

معرفی روستای ازغد

معرفی روستای ازغد

مجله مستر بلیط سعی در شناساندن جاذبه های گردشگری به گردشگران دارد که یکی از آنها روستای ازغد شهرستان طرقبه محسوب می شود. شهرستان طرقبه یکی از خوش آب و هوا ترین شهرستان های استان خراسان رضوی محسوب می شود که مقصد اصلی اهالی شهر مشهد برای گذران اوقات فراغت خود در آخر هفته است. طرقبه همچنین به خاطر امکانات و خدمات شهری از قبیل پارک عمومی زیبا و رودخانه کنار آن، درمانگاه و مسجد و رستوران‌ های متعدد در محیط طبیعی و فروشگاه ‌های بزرگ صنایع دستی برای خرید سوغات‌هایی نظیر فرش، سبدهای حصیری و تابلوهای حکاکی شده و هتل طرقبه از جمله مکان های گردشگری استان محسوب می شود. روستای ازغد نیز یکی از این مراکز گردشگری شناخته می شود که یکی از روستاهای زیبا و بکر منطقه طرقبه در دامنه رشته کوه‌های بینالود است. روستای ازغد در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب مشهد و فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر طرقبه قرار گرفته است. گفته می شود که کلمه‌ی ازغد به معنای از قدیم است. این روستا علاوه بر اینکه طبیعتی بی نظیر دارد از قدمت بالایی نیز برخوردار است. از آنجایی که این روستا در دامنه های شمالی کوه بینالود قرار دارد، دارای آب هوای خنک و کوهستانی و از جاذبه های طبیعی بسیاری برخوردار است.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

این روستا که در دامنه کوه قرار دارد، ساختاری پلکانی دارد و نمایی زیبا را در میان طبیعتی بی مانند رقم زده است. قدم زدن در کوچه پس کوچه های روستا می تواند لحظاتی خاطره انگیز همراه با آرامشی وصف نشدنی را به همراه داشته باشد. این روستا در میان کوه های سنگی قرار دارد به همین خاطر مکانی مناسب برای علاقمندان به کوهنوردی محسوب می شود. اطراف این روستا را دشت های سرسبز به همراه چشمه های گوناگون احاطه کرده است که محلی مناسب برای پیاده روی به شمار می آید و صحنه هایی را برای بینندگان ارائه می دهد که شاید در کمتر جایی بتوان نظیر آن را دید. در این دشت های زیبا می توان گیاهان دارویی زیادی را یافت که البته نیاز به تبحر و شناخت آنها دارد.

جاذبه های تاریخی

در این روستا علاوه بر جاذبه های طبیعی بی شمار، جاذبه های تاریخی هم وجود دارد که می تواند برای دوستداران تاریخ بسیار جذاب و تماشایی باشید. از جمله این جاذبه ها می توان مقبره‌های قدیمی، مدرسه علیمه، مسجد تاریخی ازغد و … را نام برد.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

اگر در زمره علاقمندان به گردشگری روستایی هستید باید این نکته را بگوییم که برای رفتن به این روستا می توانید بلیط اتوبوس خود را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و سپس خود را به شهرستان طرقبه شاندیز برسانید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید باید بدانید که این روستا در فاصله 20 کیلومتری شهر طرقبه قرار دارد و برای رفتن به آنجا باید در جاده ازغد قرار بگیرید.

بازدید از روستای ازغد

دیدار و شگت و گذار در این روست رایگان است و نیازی نیست هزینه ای بابت ورود به آن پرداخت کنید. اقامتگاه های بومگردی گوناگونی در روستا وجود دارد که می توانید برای ماندن شب در آنجا از آنها کمک بگیرید. بهترین زمان و مناسب ترین فصل برای سفر به روستا، بهار و تابستان است که این روستا در اوج سرسبزی و خنکی خود قرار دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *