در جهان امروزی شهرنشینی و افزایش جمعیت، امراض جلدی و فشار کاری، خستگی جسمی عضلانی و بسیاری از موارد دیگر، سلامت انسان ها را در معرض تهدید قرار داده است. به همین دلیل انسان ها برای درمان و بازیابی سلامت خود، به گردشگری سلامت که یکی از شاخه های جدید در گردشگری است، روی آورده اند. گردشگری سلامت، سفر از محیط زندگی فرد به مکان دیگر است که به منظور حفظ بهبود و دستیابی مجدد به سلامت جسمی و روحی فرد صورت می پذیرد. آب های درمانی یکی از شاخه های گردشگری سلامت به شمار می روند که نه تنها در سطح جهان بلکه در ایران نیز دارای محدودیت مکانی هستند. آب های درمانی تنها مکان هایی وجود دارند که ظرفیت جذب و توسعه گردشگر را در تمام فصول سال دارند. در ایران بیش از 472 چشمه آبگرم و معدنی وجود دارد که هر کدام ترکیبات، اثرات و استانداردهای خاص خود را دارند. یکی از این چشمه های آبگرم که خاصیت درمانی دارد در شهرستان سراب استان آذربایجان قرار دارد و با عنوان چشمه آبگرم الله حق شناخته می شود. اگر تمایل دارید در مورد این پدیده طبیعی بیشتر بدانید می توانید این بخش از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

درباره چشمه آبگرم الله حق

درباره چشمه آبگرم الله حق

سراب یکی از شهرستان های استان آذبایجان شرقی محسوب می شود که از آب و هوای معتدل و سرد برخوردار  است. شهرستان سراب به لحاظ قرار گرفتن در مسیر شهر های شمالی و مسیر اتصال بین اروپا و آسیای میانه و از طرفی به علت دارا بودن طبیعت بکر در دامنه ‌های بزقوش و سبلان از مهم‌ترین ظرفیت‌های آذربایجان شرقی برای گردشگری به شمار می آید. در قسمت های مختلف آذربایجان شرقی به خصوص شهرستان سراب انواع چشمه‌های معدنی آب گرم و سرد وجود دارد که مورد بهره ‌برداری عموم مردم و سایر نواحی ایران است. در ناحیه سراب و بستان‌آباد ۱۴۹ چشمه آبگرم وجود دارد.  این شهرستان را می توان یکی از شهرستان های دانست که بیشترین چشمه های آبگرم را در خود جای داده است. یکی از این چشمه های آبگرم، چشمه آبگرم الله حق نام دارد که در جنوب غربی روستایی با همین نام در شمال شرقی آبگرم سراب واقع شده است و حدود نیم ساعت با شهر سراب فاصله دارد. چشمه آبگرم در ته دره ای قرار دارد که به صورت شمالی جنوبی کشیده شده است. آبگرم در دو نقطه دامنه شرقی دره به فاصله چند متر از یکدیگر از زمین بیرون می آیند و جزء آب ‌های سولفاته سدیم گرم به حساب می آید.

طبیعت و ساختار چشمه آبگرم

طبیعت و ساختار چشمه آبگرم

این آبگرم در دامنه کوه بزقوش در میان دره ای واقع شده است و در آن می توان دو حوضچه، که یکی مخصوص بانوان و دیگری به آقایان تعلق دارد، را مشاهده کرد. این آبگرم در نزدیک روستای الله حق قرار دارد که خود روستایی باستانی و تاریخی به شمار می آید. این محل که در دامنه کوه قرار دارد از آب و هوایی خنک در تابستان ها برخوردار است و افراد زیادی نه تنها برای استفاده از آبگرم بلکه برای بهره بردن از طبیعت آن راهی این ناحیه می شوند. آبگرم این چشمه برای مشکلاتی نظیر رماتیسم و سنگ کلیه مفید است و بسیاری از افراد برای اشتها نیز از آن می نوشند. آبگرم اسب فروشان در فاصله چند کیلومتری از این آبگرم قرار دارند که آنها نیز طرفداران زیادی دارند.

راه های دسترسی به چشمه آبگرم

همانطور که اشاره کردیم این چشمه در شهرستان سراب قرار و فاضله آن از مرکز شهرستان در حدود بیشت کیلومتر می شود. اگر شهر سراب سفر خود را آغاز کنید برای رسیدن به این محل باید از روستا هایی مانند اندراب، قشلاق، اسب فروشان و الله حق عبور کرد. حدود 19 کیلومتر از این مسیر جاده آسفالته و مابقی آن خاکی است. برای اینکه به شهر سراب بروید می توانید بلیط اتوبوس سراب را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن خریداری کنید.

بازدید از چشمه آبگرم الله حق

بازدید از چشمه آبگرم الله حق

برای استفاده از چشمه های آبگرم باید هزینه ای اندک را پرداخت کنید و بهرتر است بعد از اینکه از این محل استفاده کردید به گردش در طبیعت اطراف آن نیز بپردازید. در اطراف این چشمه، رودخانه و درختانی وجود دارد که می تواند محل مناسبی برای افرادی باشد که به دنبال که تفریح یه روزه هستند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *