طبیعت گردی یکی از مدل های سفر و گردشگری به شمار می رود که امروزه بسیار پر طرفدار است و سالانه بر محبوبیت آن افزوده می شود. طبیعت گردی مسافرتی به شمار می رود كه به منظور مطالعه، تحسين، ستايش و كسب لذت از سيماهای طبيعی و مشاهده گياهان و جانوران و آشنایی با ويژگی های فرهنگی جامعه های محلی در گذشته و حال صورت می گيرد. همچنین طبیعت گردی یا اکوتوریسم مسافرت مسئولانه به طبيعت و ديدار از مناطق طبيعی نسبتاً دست نخورده، به منظور لذت بردن از طبيعت است به نحوی كه اثرات منفی كمی بر طبيعت داشته باشد و زمينه مشاركت اقتصادی – اجتماعی جمعيت بومی را فراهم آورد گفته شده است. طبیعت گردی در برگیرنده گونه های متفاوتی از گردشگری شامل گردشگری زیست محیطی، گردشگری دریایی، گردشگری ورزشی، گردشگری گیاهان و حیوانات و نظیر اینهاست. به لحاظ تأثیر بالقوه‌ی زیادی که طبیعت گردی در زمینه‌ی محافظت از محیط طبیعی و در اقتصاد بسیاری از کشورها دارد، سازمان ملل متحد تصمیم گرفت که سال 2002 میلای را به عنوان سال بین المللی طبیعت گردی اعلام کند. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که در آن جاذبه های طیبیعی بسیاری وجود دارد که می توانند محل مناسبی برای طبیعت گردی باشند و یکی از آنها در شهرستان رابر استان کرمان واقع است و با نام چشمه عروس رابر شهرت دارد.

معرفی چشمه عروس رابر

معرفی چشمه عروس رابر

شهرستان رابر یکی از شهرستان های استان کرمان به شمار می رود که منطقه ییلاقی این استان است. این شهرستان در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و در سر تا سر آن جاذبه های طبیعی بسیاری دیده می شود. همچنین این شهرستان به خاطر موقعیت جغرافیایی اش دارای آب و هوای کوهستانی است به طوری که تابستان هایی خنک و معتدل و زمستان هایی سرد و برفی دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم که این جاذبه چشمه عروس رابر به شمار می رود. چشمه عروس رودی به شمار می رود که در سه کیلومتری شهر رابر، مرکز شهرستان رابر، قرار دارد و در اطراف آن طبیعتی بی نظیر شکل گرفته است. حاشیه این رودخانه می تواند محل مناسبی برای افرادی باشد که می خواهند ساعتی را به دور از شلوغی و هیاهوی شهر بگذرانند. سالانه افراد زیادی برای تفریح حاشیه این رودخانه را انتخاب می کنند و در برخی از مواقع در کنار آن کمپ می زنند و زمان زیادی را در کنار آن می گذرانند.

ساختار و طبیعت اطراف رودخانه

ساختار و طبیعت اطراف رودخانه

این رودخانه طولی برابر با 87 کیلومتر دارد و سومین رود بلند این استان، پس از هلیل رود و رود ملنتی، محسوب می شود. این رود پس از آبیاری مزرعه‌ های رابر به هلیل رود می ‌پیوندد و به سد جیرفت می ‌ریزد. هلیل رود و چشمه عروس باهم به هامون جازموریان می ‌ریزند. جریان آب رودخانه و جوشش چشمه سارها بر زیبایی این منطقه افزوده است. در اطراف این رودخانه می توانید درختان متعددی مثل سپیدار و چنار را مشاهده کنید که زیبایی خاصی به محیط اطراف داده اند. علاوه بر ای درختان، باغ های میوه بسیاری در مسیر رودخانه قرار دارند که از آب آن آبیاری می شوند و فضایی خاص را به وجود می آورند. در اطراف رودخانه طبیعتی زیبا وجود دارد که در کنار صدای جریان آب می تواند آرامشی ویژه را برای مسافران به ارمغان بیاورد. اگر تصمیم گرفتید که به این منطقه سفر کنید می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و بلیط سفر خود را به صورت آنلاین از آن خریداری کنید.

راه های دسترسی به چشمه عروس

راه های دسترسی به چشمه عروس

برای دسترسی به این رودخانه باید در ابتدا راهی شهر رابر شوید که اتوبوس برای سفر به این مکان می تواند گزینه مناسبی به حساب آید و برای خرید بلیط اتوبوس هم می توانید به صورت آنلاین اقدام کنید. از آنجایی که رودخانه در سه کیلومتری شهر رابر قرار دارد رسیدن به آن به آسانی صورت می گیرد و می توانید با خودرو عمومی موجود در شهر به سمت این رودخانه بروید.

بازدید از چشمه عروس رابر

برای دیدار از این رودخانه نیازی به پرداخت هزینه نیست و به رایگان می توانید از آن دیدن کنید. مدت زمانی که برای این کار احتیاج دارید کمتر از 24 ساعت می شود ولی بنا به سلیقه خودتان می توانید این زمان را تنظیم کنید. بهترین زمان برای سفر به اینجا بهار و تابستان است ولی از آنجایی که امکانات رفاهی چندانی در اطراف رودخانه وجود ندارد بهتر است کلیه لوازم مورد نیازتان را با خود ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *