تپه های شنی ریگان

0 101

يکی از شاخه های جهانگردی كه شباهت بسياری با اكوتوريسم دارد، ژئوتوريسم است كه از تركيب واژه های ژئـو (زمين) و توريسم (گردشگری) پديد آمده است. ژئوتوريسم در واقـع نوعی توريسم فرهنگی – زيست محيطی است كه در مناطقی كه دارای يادمان ها و آثار خاص زمين شناسی هستند، صورت می پذيرد و با جاذبه های خود می تواند در گستره جهانی شدن، با ايجاد رابطه ای پويا و خلاق بين طبيعت و فرهنگ یک منطقه با گردشگران، جريان های جديدی را در آينده برای توريسم جهانی، صلح و توسعه پايدار فراهم كند. به تعريفی ديگر، ژئوتوريسم يعنی توريسمی كه هويت جغرافيایی يک مكان را حفظ كرده است و يا بهبود می بخشد و اين نه فقط محيط زيست را شامل می شود، بلكه ميراث فرهنگ و زيباشناسی مكان و از همه مهمتر رفاه بيشتر اهالی محلی را در بر می گيرد. در واقـع ژئوتوريـسم شكلی از توريسم فرهنگی محيطی معطوف به حس ماجراجویی به شمار می رود كه تجربيات ناشی از تحقيق در مواريث طبيعی بدان اعتبار بخشيده است. یکی از مکان هایی که هدف این نوع  از گردشگری محسوب می شود، کویر است. ایران که از جمله کشورهایی کویری به شمار می رود در بخش های مختلف به خصوص مرکزی خود دارای دشت های کویری بسیاری است که یکی از آنها تپه های شنی ریگان محسوب می شود.

معرفی تپه های شنی ریگان

معرفی تپه های شنی ریگان

یکی از شهرستان های استان کرمان، شهرستان ریگان به شمار می رود که در فاصله ۲۴۵ کیلومتری شرق کرمان قرار دارد. شهرستان ریگان از شمال با شهرستان فهرج، از شمال غربی با شهرستان های نرماشیر و بم، از شرق با شهرستان ایرانشهر و از جنوب شرقی با شهرستان دلگان استان سیستان و بلوچستان، از جنوب غربی با شهرستان های عنبرآباد و رودبار جنوب همسایه است. در این شهرستان جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که یکی از آنها تپه های شنی ریگان نامیده می شود و سالانه افراد زیادی برای گذران اوقات فرغت خود به این منطقه می روند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این تپه ها توضیحاتی را برای شما ارائه می دهیم تا در صورت تمایل به این منطقه سفر کنید و از نزدیک شاهد این زیبایی ها باشید. این تپه ها در نزدیکی روستای علی آبادپشت ریگ قرار گرفته اند و صحنه های بسیار زیبایی را پیش چشم بینندگان به نمایش می گذارند. گردشگران بسیاری از سراسر استان کرمان و همچنین استان های مجاور برای دیدار از این تپه ها، که به بلندترین تپه های جهان شهرت دارند، راهی سفر به این منطقه می شوند.

ساختار و طبیعت تپه های شنی

ساختار و طبیعت تپه های شنی

این تپه ها مهمترین جاذبه گردشگری شهرستان ریگان به شمار می رود که ارتفاع برخی از آنها به 75 متر و طول 5 کیلومتر نیز می رسد و همین موضوع باعث شده است که لقب بلندترین تپه های شنی را از آن خود کنند. نکته قابل توجه در خصوص این تپه ها خاصیت درمانی تپه های شنی این منطقه است بطوری که بسیاری از گردشگران برای درمان بیماری های خود به این تپه ها پناه می آورند و گرمای این تپه ها را به آب گرم های مختلف ترجیح می دهند. گردشگران با حضور در این تپه ها و با کندن چاله و خوابیدن در میان شن ها به تدریج گرمای شن های کویر را جذب بدن خود می کنند. با توجه به نوع جنس و درجه حراراتی که شن ها دارند، در زمینه درمان درد مفاصل، روماتیسم مفصلی و … تأثیر گذار هستند. این نوع از درمان به ریگ درمانی شهرت دارد که برای بیماری های استخوانی مختلف بسیار موثر است. فعالیت های مختلفی را می توانید در این مکان انجام دهید که از آن جمله می توان به پرواز با پاراگلایدر، شتر سواری و … اشاره کرد.

راه های دسترسی به تپه های شنی

راه های دسترسی به تپه های شنی

برای اینکه این محوطه را از نزدیک ببنید باید راهی شهرستان ریگان شوید و برای سفر به این منطقه می توانید خرید بلیط اتوبوس خود را به صورت آنلاین انجام دهید و خود را به این شهر برسانید.

بازدید از تپه های شنی ریگان

دیدار از این مکان نیازی به پرداخت هزینه ندارد و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. زمانی که به این مکان می روید می توانید فعالیت های مختلفی را انجام دهید که شامل عکاسی، پیاده روی و … به شمار می رود. مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند که در صورت سفر به این منطقه دیدار از این ناحیه را از دست ندهید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.