بازار آرادان

بازار آرادان؛ معرفی + راه های دسترسی

بازار یکی از اصلی ترین بخش های هر شهر و روستایی در کلیه دوره های تاریخ بود. بازار ها از جمله مکان هایی هستند که نقش اساسی در جوامع بر عهده دارند. این اماکن علاوه بر اینکه نقش اقتصادی داشتند، نقش های دیگری از جمله سیاسی و اجتماعی نیز ایفا می کردند. در بازار ها بسیاری اتفاقات تاریخی شکل گرفت که برگی دیگر از تاریخ کشور در آنها رقم خورد.

همین موضوعات باعث شد که سازه هایی که برای آنها در نظر می گرفتند از شکوه و عظمت خاصی بر خوردار باشند و از لحاظ موقعیت قرار گیری در مرکز شهر یا روستا قرار داشتند و سایر قسمت های مهم را در نزدیکی این اماکن می ساختند. به طوری که هر بازار دارای حمام و مسجدی مخصوص به خود بود.

در بیشتر شهرهای پر رونق گذشته بازارهایی به چشم می خورد که از دوران قدیم بر جای مانده اند و حتی امروزه دارای رونق نسبی هستند. بازار آرادان که در این شهر قرار دارد یکی از همین محل هاست که روزی دارای پویایی فراوان بود و همچنان این جنب و جوش را حفظ کرده است. در این قسمت از مجله مستر بلیط در مورد این سازه، که امروزه به اثری تاریخی تبدیل شده است، صحبت می کنیم.

معرفی بازار آرادان

معرفی بازار آرادان

این بازار در شهر آرادان از شهرستان های سمنان قرار دارد و تاریخ ساخت آن به دوران قاجار بر می گردد از معماری خاصی برخوردار است. این بنا که در مرکز شهر آرادان قرار دارد در اوایل دوران قاجار ساخته شد و در اواسط دوره قاجاریه توسط بازرگانی به نام یغمایی نماسازی آن انجام گرفت. به خاطر معماری و اهمیت این بازار در سال 1379 وارد لیست آثار ملی ایران شد و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر آرادان شناخته می شود.

این بازار با نام بازار بالا در بین اهالی آرادان شناخته می شود و بازار دیگری نیز در آرادان وجود دارد که آن را به نام بازار پائین می خوانند. این بازار همچنان با گذشت 100 سال از عمرش پا برجاست و به کار خود ادامه می دهد.

معماری بازار آرادان

بازارهای سنتی اصولا از قسمت های مختلفی تشکیل می شوند که شامل راسته، تیمچه و سرا می شوند. این قسمت ها هر کدام عمل خاصی را در بازار ها بر عهده داشتند و فعالیت های به خصوصی در هر یک از آنها انجام می گرفت. این بازار هم همانند همتایان دیگر خود از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. این بنا مساحتی حدود 2240 متر مربع دارد که سی و یک حجره را در خود جای داده است.

دارای دو ورودی در قسمت های شمال و جنوب و سقف آن به صورت طاق ها جناقی است ولی سقف حجره ها به صورت طاق آهنگ ساخته شده اند. در وسط بازار یک فضای رو باز و هشت ضلعی را می توانید ببینید و در طرفین آن برف انداز و بارانداز وجود داشته ‌است. یک مسجد در کنار این بازار قرار دارد که آن را مسجد بالا می نامند و می توان آن را از عناصر این بازار دانست.

برای اینکه به شهر زیبای آرادان سفر کنید فقط کافیست بلیط اتوبوس را تهیه کنید، که مستر بلیط این کار را برای شما راحت کرده است. در هر زمان و هر مکانی که باشید می توانید به صورت آنلاین به مستر بلیط دسترسی داشته باشید و پشتیبانی 24 ساعته آن باعث شده است بتوانید خریدتان با خیال راحت انجام دهید.

راه های دسترسی به بازار آرادان 

راه های دسترسی به بازار آرادان

اگر به آرادان سفر داشتید حتما از این بازار که در مرکز شهر قرار دارد دیدن کنید. برای این کار می توانید  هم خودرو شخصی به همراه ببرید و هم از وسایل حمل و نقل عمومی درون شهری استفاده کنید.

شرایط بازدید

برای دیدن این سازه نیاز نیست ورودی یا هزینه پرداخت کنید، در حین دیدن معماری آن می توانید به خرید سوغاتی نیز بپردازید. همان طور که می دانید خرید سوغاتی یکی از لذت بخش ترین قسمت های هر سفر به شمار می آید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل سمنان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *