تالاب ها یکی از جاذبه های طبیعی به شمار می روند که سالانه افراد زیادی به دیدار آن می روند. در فرهنگ دهخدا كلمه كول يا كولاب معادل تالاب به كار رفته است. برخى كلمه تالاب را متشكل از دو كلمه «تال» و «آب» مى دانند كه كلمه تال در زبان هندى به معناى آبگير يا رشته است كه به علت حالت گسترش نهر در لا به لاى نيزارهاى اطراف تالاب، با اين واژه مرتبط شده است. تنوع زيستى و ژنتيكى گونه هايى كه در تالاب زندگى مى كنند از اهميت بالايى برخوردار است. تالاب ها اگرچه وسعت چندانى نسبت به ساير محيط هاى زيستى ندارند، ولى در عمل به خاطر داشتن شرايط خاص محيطى، ويژگى هاى آب و خاک و پيچيدگى هاى بوم شناختى، تنوع قابل ملاحظه اى را به وجود مى آورند. تالاب ها به عنوان كانون هاى حساس نه تنها داراى تنوع گونه اى بسيار بالاى جانورى و گياهى هستند، بلكه تنوع ژنتيكى در هر يک از گونه ها در حد بالايى است و اين تنوع به طور عمده در ارتباط مستقيم با تنوع محيط زيست و زيستگاه هاى تشكيل شده در تالاب است. یکی از تالاب های ایران، تالاب سولوکلی گالیکش در استان گلستان به شمار می رود.

معرفی تالاب سولوکلی گالیکش

معرفی تالاب سولوکلی گالیکش

شهرستان گالیکش یکی از شهرستان‌ های استان گلستان واقع در شمال ایران و در حد فاصل بین شهر مینودشت و کلاله در جاده ترانزیت مازندران – خراسان، در استان گلستان واقع شده ‌است. بخشی از پارک ملی گلستان و آبشار لوه در این شهرستان قرار دارد و مرکز آن شهر گالیکش است. در این شهرستان می توانید جاذبه های گردشگری فراوانی را بیابید که یکی از آنها تالاب سولوکلی گالیکش به شمار می رود. تالاب سولوکلی در شمال پارک ملی گلستان و از زیستگاه‌ های اصلی ببر مازندران در گذشته بوده است و تالابی طبیعی و موقتی و تنها تالاب از نوع خود در منطقه محسوب می شود. «سولوک» در زبان ترکمنی به معنای «زالو» و «لی» به معنای «محل» است، بنابراین سولوکلی در لغت معنای «زیستگاه زالو» را می دهد. اهالی منطقه می گویند که زالوی این تالاب یکی از بهترین زالو های موجود است به همین خاطر در فصل بهار به جمع آوری زالو در این تالاب می پردازند. محل تامین آب این تالاب، چشمه است که در فصل های پر آبی محیط آبی وسیعی را در پارک به وجود می‌آورد و از نظر تنوع اکوسیستمی بسیار اهمیت دارد. اگر می خواهید در مورد ای جاذبه بیشتر بدانید بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

ساختار و طبیعت تالاب سولوکلی

ساختار و طبیعت تالاب سولوکلی

این تالاب دارای مساحتی برابر با 4 هکتار است و حداکثر عمق این تالاب به یک متر می رسد. در این تالاب پوشش گیاهی منحصر به فردی وجود دارد که گونه‌هایی از درمنه و ریش بز قسمتی از آنها هستند. همچنین 76 گونه از گیاهان آبزی در این محل می رویند که تعداد 6 گونه آنها در سایر مناطق ایران اصلاً وجود ندارد، و بومی این تالاب به شمار می آیند. علاوه بر این، تالاب سولوکلی زیستگاه جانوران گوناگونی است که یکی از آنها میگوی آب شیرین محسوب می شود و طول عمر آن دو ماه است. نکته قابل تأملی که در مورد این تالاب وجود دارد این است که تنها عنکبوت آبزی دنیا نیز در این محل زندگی می کند. خاستگاه این عنکبوت شمال اروپا محسوب می شود و آخرین حد پراکنش آن در ایران منحصراً تالاب سولوکلی است. مستر بلیط به شما پیشنهاد می دهد که زمان سفر به این ناحیه دیدار از این تالاب را از دست ندهید و حتما از آن دیدن کنید.

راه های دسترسی به تالاب سولوکلی

راه های دسترسی به تالاب سولوکلی

برای اینکه به این تالاب بروید باید راهی شهرستان گالیکش شوید و از آنجا خود را به این تالاب برسانید. برای رفتن به تالاب نیز می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی موجود در شهر استفاده کنید و این محوطه بروید. برای رفتن به شهر گالیکش بهترین وسیله نقلیه اتوبوس به شمار می آید که می توانید به صورت آنلاین اقدام به تهیه بلیط اتوبوس گالیکش کنید.

بازدید از تالاب سولوکلی گالیکش

یان تالاب در پارک ملی گلستان قرار دارد که منطقه ای محافظت شده است، به همین دلیل اگر می خواهید به آنجا بروید باید مجوز لازم برای ورود داشته باشید. همچنین نمی توانید در این محوطه اطراق کنید و باید فقط به گشت و گذار بپردازید و پس از آن از آنجا خارج شوید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *