قلعه علی بیگ

قلعه علی بیگ؛ تاریخچه + راه های دسترسی

قلعه علی بیگ کجاست؟ آذربایجان شرقی شهرهایی را در خود دارا است که در آن جاذبه های بی نظیری وجود دارد یکی از آن ها قلعه علی بیگ است، که در کنار خاروانا و در دامنه کوه های کمتال قرار دارد.

محققان و باستان شناسان بر این عقیده هستند که قلعه علی بیگ یکی از 55 قلعه از قلعه های بابک خرمدین است که هنگام جنگ با سربازان خلفای عباسی و اعراب از قلعه علی بیگ به عنوان یک قلعه نظامی استفاده می کرد و به عنوان پادگان مهم بابک خرمدین شناخته می شد.

ارتفاع این قلعه حدود 1500 متر مربع است. زمانی که برای بازدید از این قلعه راهی می شوید می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

تاریخچه قلعه علی بیگ

قلعه علی بیگ که در حاشیه رود ارس قرار گرفته است یکی از مناطق زیبای جلفا است. این قلعه در منطقه ای قرار دارد که به خوبی از آن محافظت می شود. قدمت قلعه علی بیگ به زمان دوران قبل از اسلام بر می گردد.

در زمان فتح علی شاه قاجار روس های به مناطق اطراف خاروانا حمله ور شدند و آن جا را اشغال کردند، در آن زمان فردی به اسم علی بیگ که از اهالی خاروانا بود قلعه را به خوبی تعمیر نمود و در آن جا با کسانی که همراهش بود مخفی شدند تا بتوانند جلوی حمله روس ها را بگیرند. امروزه طایفه ای با اسم علی بیگلو در آن جا زندگی می کنند که از نوادگان علی بیگ به شمار می روند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان جلفا و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “جلفا” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

قلعه علی بیگ در منطقه ای به اسم کیامکی قرار دارد که دره کندو مشرف به آن است. گل های مختلفی در این منطقه قرار دارد که همگی به صورت خودرو در این منطقه می رویند، مردمانی که در اطراف منطقه حفاظت شده خاروانا زندگی می کنند کندوهای عسل را در آن جا قرار داده اند، البته کندوهای عسل را در اتاق های حفاظت شده ای قرار می دهند تا از دسترس خرس ها در امان باشند.

دره کندو دیواره هایی سنگی بلندی را دارا است که در اثر سیل های زیاد در گذر زمان به وجود آمده اند.  سبک معماری قلعه علی بیگ مانند دیگر قلعه های بابک است. هنگامی که راهی جلفا می شوید و قصد دارید از طریق وسایل نقلیه عمومی سفر خود را بگذرانید می توانید با استفاده از سایت مستر بلیط، بلیط مورد نیاز خود را تهیه کنید و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بدون شک یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر بازدید از جاذبه هایی طبیعی و تاریخی هر شهری است که جلفا هم از این قضیه مستثنی نیست. یکی از جاذبه های تاریخی آن قلعه علی بیگ است. برای رفتن به این منطقه و بازدید از قلعه باید بلیط ورودی را تهیه نمایید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل جلفا شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به قلعه علی بیگ

مسیر دسترسی به قلعه علی بیگ را باید با جیپ طی نمایید چرا که با ماشین های شخصی نمی توان به اطراف قلعه بروید. زمانی که راهی مسافرت می شوید اگر قصد دارید از ماشین های شخصی استفاده نمایید باید از جاده تبریز خارج شوید و راه روستای ایری را به طول 10 کیلومتر طی نمایید، بعد از آن باید حدود 7500 متر پیاده روی را انجام دهید سپس به دره ای به اسم دره کندو ها می رسید و قلعه علی بیگ در کنار پاسگاه محیط بانی قرار دارد.

اگر هم قصد دارید از طریق قطار راهی این قلعه شوید باید با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به خرید بلیط قطار جلفا را نمایید، بعد از اینکه به جلفا رسیدید باید با استفاده از ماشین های شخصی یا تاکسی ها خود را به این منطقه برسانید و سفری لذت بخش را برای خود رقم بزنید.

آدرس: آذربایجان شرقی ورزقان بخش خاروانا کوه کمتال.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *