از میان انواع سفر، طبیعت گردی یا گردشگری طبیعی بسیار پر طرفدار و محبوب است و هر روز بر محبوبیت آن افزوده می شود. این نوع از سفر، بر پایه دیدار از منابع و جاذبه های طبیعی استوار شده است و افراد برای دیدار از پدیده های طبیعی راهی سفر می شوند. انسانهای خسته از زندگی ماشینی، همواره به دنبال گریزگاه هایی هستند که بتوانند اوقات فراغت خود را در فضاهایی دور از هیاهوی زندگی مدرن بگذرانند. برای این افراد، طبیعت بهترین گذرگاه و پناه گاه به شمار می آید. طبيعت گردی، در گروه های متنوعی دسته بندی می شود که اکوتوریسم یکی از آن هاست. بنا بر تعریف انجمن بين المللی بوم گردشگری، اکوتوریسم یا بوم گردشگری سفری مسئولانه به نواحی طبيعی به شمار می رود که به حفظ محيط زیست، پایداری و رفاه مردم محلی منجر می شود. اکوتوریسم، علاوه بر رابطه تنگاتنگ با محيط زیست، پيوند عميقی نيز با فرهنگ دارد. اکوتوریسم به این صورت تعریف می شود: مجموعه ای از الگوهای رفتار اجتماعی، هنرها، اعتقادات، رسوم و سایر محصولات انسان و ویژگی های فکری یک جامعه یا ملت. ایران کشوری با تنوع بالای اقلیمی به شمار می رود که پدیده های طبیعی و متنوعی را در سرتاسر خود جای داده است و یکی از آنها آبشار اللو شهرستان تویسرکان محسوب می شود.

معرفی آبشار اللو

معرفی آبشار اللو

شهرستان تویسرکان در استان همدان قرار دارد و یکی از شهرستان هایی در این استان به شمار می رود که دارای جاذبه های طبیعی زیادی است. این شهرستان از شمال به شهرستان های همدان و کبودرآهنگ، از مشرق به شهرستان ملایر، از جنوب به شهرستان نهاوند و از مغرب به شهرستان های کنگاور و اسد آباد محدود می شود. همچنین مشتمل بر دو بخش مرکزی و قلقل رود، هفت دهستان و سه شهر تویسرکان، سرکان و فرسفج می شود. یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان، آبشار اللو به شمار می رود که در در میان دره ای سرسبز در دو کیلومتری شمال شرق شهر سرکان واقع است. شهر سرکان از جمله شهرهایی در این شهرستان به شمار می رود که جاذبه های طبیعی متعددی را در خود جای داده است که پارک تفریحی کمربسته و چنارهای کهنسال آن از دیگر جاذبه های طبیعی آن محسوب می شوند. در اطراف این آبشار طبیعتی بی مانند دیده می شوند که باعث می شود سالانه افراد زیادی برای گردش و تفریح این منطقه را انتخاب کنند و به آنجا بروند. اگر می خواهید در مورد این آبشار بیشتر بدانید بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها دنبال کنید.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

این آبشار در دره ای جریان دارد که از صخره ای به زیر می ریزد و صحنه ای بی نظیر را در این محیط به وجود می آورد. ارتفاع این آبشار در حدود 10 متر می شود و در زمره آبشارهای با ارتفاع متوسط قرار می گیرد. همچنین این آبشار از ارتفاعات سیاه‌کمر، واقع در سلسله کوه ‌های الوند سرچشمه می گیرد و پس از ریزش به دره‌ی تویسرکان رودخانه‌ی سرکان را تشکیل می دهد و مورد مصارف کشاورزی در این دره قرار می‌گیرد. گرداگرد آبشار را درختان سر به فلک کشیده تشکیل می دهند که در کنار آبشار صحنه ای خارق العاده را به وجود می آورند و سرمستی خاصی به بازدیدکنندگان خود می دهند. هوای این دره که آبشار در آن قرار دارد در فصل تابستان بسیار خنک است به همین دلیل محل مناسبی برای سفررهای تابستانی به شمار می رود. افراد خسته از محیط شهری و گرمای هوا می توانند در فصل تابستان زمانی را در اینجا بگذرانند. افراد زیادی سالانه با تهیه بلیط از مستر بلیط راهی سفر به این ناحیه می شوند و در حین سفر خود از این آبشار نیز دیدن می کنند.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای اینکه به از این آبشار دیدن کنید بهتر است بلیط اتوبوس تویسرکان را به صوررت آنلاین تهیه کنید و خود را به تویسرکان برسانید. پس از رسیدن به تویسرکان باید به سمت شهر سرکان حرکت کند که در فاصله 6 کیلومتری از تویسرکان قرار دارد. وسایل نقلیه‌ی عمومی در این شهر وجود دارند که به این شهر می روند که می توانید از آنها استفاده کنید. استفاده وسیله نقلیه شخصی نیز از جمله دیگر روش های سفر به این محل به شمار می رود. اگر با خودرو شخصی سفر کردید باید در جاده تویسرکان به سرکان قرار بگیرید.

بازدید از آبشار اللو

برای دیدار از آبشار نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید صبح تا عصر در آنجا بمانید و از طبیعت زیبایش بهره مند شوید. فعالیت های متعددی را می توانید در اینجا انجام دهید که شامل عکاسی، آب تنی، پیاده روی، صخره نوردی و … می شوند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *