پارک کمربسته

0 128

دوری از طبیعت در زندگی امروزی باعث به نیاز به طبیعت روز به روز بیشتر شود که همین موضوع باعث به وجود آمدن پارک های شهری شد. البته باید گفت که پارک های شهری عمر زیادی ندارند و می توان گفت سوغاتی قرن های حاضر محسوب می شوند. شاید بتوان قدیمی ترین شکل از پارک های شهری ایران را در جوار مکان های مقدس شناسایی کرد. اینها مجموع های از باغ های عمومی و فضاهای جمعی بودند که در اطراف زیارتگاه ها، اوقات فراغت مردم را در ترکیبی از فعالیت های مرتبط با طبیعت و تفرج و آیین های زیارت سامان می دادند. این سنت که از دوران پیش از اسلام آغاز شده بود در دورۀ اسلامی تکامل یافت و به مهم ترین پارک های شهری بدل شد. در اروپا، پارک های شهری از عصری پدید آمد که زندگی صنعتی و توسعه شهرها، محیط مصنوع زندگی انسان را آن چنان در محاصره گرفت که برای ساکنان شهرها، که تا دیروز در میان دشت و صحرا، پای کوه و حاشیه رودخانه زندگی می کردند، فضایی غربت بار ساخته بود. در حال حاضر در ایران می توان شاهد تعداد بی شماری از پارک های شهری بود که در سرتاسر ایران وجود دارند و یکی از آنها پارک کمربسته محسوب می شود که در شهرستان تویسرکان قرار دارد.

معرفی پارک کمربسته

معرفی پارک کمربسته

در این مطلب از مجله مستر بلیط قصد داریم که در مورد یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان تویسرکان با شما به صحبت بنشینیم و اطلاعاتی درباره آن در اختیار شما قرار دهیم. شهرستان تویسرکان یکی از شهرستان استان همدان محسوب می شود که دارای طبعتی بی نظیر و زیبا است و سالانه توجه افراد زیادی را به خود جلب می کند. در این شهرستان می توان جاذبه های گردشگری متنوعی را مشاهده کرد که از بین آنها می توان به تپه های باستانی بابا کمال، کاروانسرای شاه عباس، پل فرسفج، آبشار اللو، امامزاده بابا ابراهیم، مسجد جامع تویسرکان، آرامگاه حیقوق نبی، دره باغ‌های آرتیمان و … اشاره کرد. علاوه بر اینها در این شهرستان پارکی وجود دارد که با نام پارک کمربسته شهرت دارد و در شهر سرکان واقع شده است. این پارک دارای زیبایی های بی شماری است که سالانه مسافران متعددی را به سمت خود می کشاند. این پارک در سه کیلو متری شهر تویسرکان و در مجاورت شمال غربی شهر سرکان قرار دارد. طبیعت بی مانند این مکان باعث شده است که افراد زیادی برای تعطیلات خود این مکان را انتخاب کنند و نه تنها در میان مردم استان بلکه استان های هم جوار به دیدن آن می روند.

ساختار و جاذبه های گردشگری پارک

ساختار و جاذبه های گردشگری پارک

این پارک مملو از درختان سر به فلک کشیده است که صحنه ای فوق العاده را در پیش چشم مسافران و بینندگان قرار می دهد. در این پارک می توانید امکانات متنوعی را ببینید که باعث می شوند زمانی که بازدیدکنندگان در آن هستند لحظات خوش و بدون مشکلی را تجربه کنند. پارک در کنار یک رودخانه واقع شده و فضای داخلی آن پر از درختان سرسبز چنار و گردو است که سایه انداز خوبی را برای پارک فراهم کرده اند. مسافران که به پارک می روند می توانند مدت زمانی را در زیر این درختان به استراحت بپردازند. در تابستان ها که هوا گرم می شود در این پارک می توانید شاهد هوایی مطبوع، خنک و پاک باشید. علاوه بر اینها امکانات رفاهی گوناگونی در این مکان تعبیه شده است که از میان آنها می توان به صندلی، آلاچیق، سرویس بهداشتی، نمازخانه، پارک بازی کودکان و … اشاره کرد. اگر می خواهید از این مکان دیدن کنید می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس تویسرکان کنید و خود را به این شهرستان برسانید و به دیدن این پارک بروید. در این پارک شش اصله درخت چنار تنومند و قدیمی وجود دارد که می توان آن را مهم جاذبه این پارک دانست و افراد زیادی برای دیدن این درختان به پارک می روند. این درختان دور هم، گرد دایره‌ای به شعاع ۳ متر رشد کرده‌اند و صحنه ای زبیا را خلق کرده اند. محیط درخت‌ های تنومندتر ۷ متر و درخت ‌های کوچک‌تر ۵ متر می شود و هرکدام از این درخت‌ها 30 متر قد کشیده ‌اند. باید گفت که در باور عموم این شش درخت،  شاخه های درختی قدیمی و تنومند تر هستند که رشد کرده اند و عمر درخت اولیه به 3500 سال می رسد.

راه های دسترسی به پارک

راه های دسترسی به پارک

اگر قصد دارید به دیدن این محل بروید باید در ابتدا به مستر بلیط مراجعه کنید و بلیط مورد نظر خود را خریداری کنید و راهی شهرستان تویسرکان شوید. پس از رسیدن به تویسرکان با پیمودن 5 کیلومتر به شهر سرکان خواهید سرید و می توانید زمانی را در پارک بگذرانید.

بازدید از پارک کمربسته

برای دیدن پارک و گذران وقت در آن نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و به رایگان می توانید به آنجا بروید. در هر فصلی از سال این پارک دیدنی های مخصوص به خود را دارد و شما را شگفت زده خواهد کرد ولی باید بدانید که این منطقه، از مناطق  سرد سیری به شمار می رود و در فصل زمستان سرمای آن زیاد است و اگر تحمل سرما را ندارید از رفتن به آنجا در زمستان خودداری کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.