روستای اخلمد

0 127

امروزه افراد زیادی تصمیم به مسافرت به استان های مختلف ایران دارند که یکی از استان های انتخابی آن ها خراسان رضوی محسوب می شود. این استان، شهرستان‌ های مختلفی را درون خود جای داده‌ است که هر کدام از جاذبه ‌های بسیار بی ‌نظیری برخوردار هستند. یکی از این جاذبه ها که در شهرستان چناران استان خراسان رضوی واقع شده است، روستای اخلمد نام دارد که دارای طبیعت بکر و بی ‌نظیری است. بنابراین استان خراسان رضوی امروزه تنها به ‌عنوان محلی برای زیارت به شمار نمی ‌رود بلکه از ییلاقات و طبیعت بکر و بی ‌نظیری برخوردار است که می ‌تواند توجه گردشگران زیادی را به خود جلب نماید.

معرفی روستای اخلمد

روستای اخلمد که نزدیک به چناران واقع ‌شده است، چشم ‌انداز بی ‌نظیری به کوه‌ های بینالود دارد و به ‌طور دقیق می‌ توان گفت که در شمال شرق ایران واقع شده است، بنابراین می توان آن را به عنوان یکی از مناطق ییلاقی خراسان رضوی معرفی کرد. برای اطلاع پیدا کردن از ویژگی های روستا می توانید به مجله مستر بلیط مراجعه نمایید. در این روستا رودخانه های دائمی گذر دارد و آب‌ و هوای آن گویی بهشت را تداعی می‌ کند، همچنین چندین چشمه جوشان و مناظر طبیعی بی ‌بدیل در این روستا وجود دارد که همگی برای بازدید بسیار مناسب هستند. آب‌ و هوای خنک به ‌علت قرار داشتن در کنار کوه‌ های بینالود در این روستا حاکم است و به دلیل داشتن منابع آب کافی صدها باغ میوه در این منطقه را می ‌توان مشاهده کرد.

تاریخچه روستا

 

تاریخچه روستا

اگر بخواهیم در مورد قدمت و دیرینگی روستای اخلمد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم باید بگوییم که این روستا بیش ‌از هزاران سال قدمت دارد و با توجه به آثار باستانی که در این منطقه پیدا کرده ‌اند می ‌توان قدمت آن‌ها به قرن هشتم نسبت داد. اهالی بومی این منطقه بر این عقیده هستند زمانی ‌که اعراب به ایران حمله کردند مردم ساکن در مشهد به روستای اخلمد پناه آورده‌ اند و با توجه به موقعیت مکانی که داشته، پوشش مناسبی برای مخفی شدن داشته است.

نقشه و معرفی بخش ‌های مختلف

همان‌ طور که در مطالب بالاتر گفته شد روستای اخلمد در چناران واقع و هم‌ جوار با کوه ‌های بینالود است. در این روستا عوامل طبیعی وجود دارند که تمامی آن ‌ها با هم توانسته‌ اند منطقه ‌ای زیبا و بی ‌نظیر را برای بازدید ایجاد نمایند. باغ‌ هایی که در این روستا قرار دارند باعث به وجود آمدن چشم ‌اندازهای خیره‌ کننده ‌ای شده‌ اند. برای بازدید از آثار تاریخی و بخش ‌های فرهنگی روستای اخلمد باید از طبیعت آن گذر کنید. بنابراین به دلیل صعب‌ العبور بودن منطقه چاره ‌ای جزء عبور از مناطق تنگ آن نخواهید داشت. به ‌علت بارش ‌های متعددی که در این منطقه صورت می‌ گیرد منابع آب شیرین زیادی وجود دارد، در نتیجه شاهد پوشش گیاهی مختلفی خواهید بود.

کوه‌هایی که در این منطقه قرار دارند به نام کوهسار معرفی می ‌شوند. همچنین مردم محلی این کوه را به نام منیجه و پرو معرفی می کنند که در زبان محلی به ‌معنای پرآب است. به پایین ‌دست روستا که بروید دره ‌هایی را مشاهده خواهید کرد که پلنگ دره نام دارند و غاری عجیب و مرموز در این منطقه وجود دارد از عجایب آن این است که برای رفتن به داخل غار تنها یک نفر آن هم به ‌صورت خزیدن می ‌توانند وارد شود. با توجه به این ویژگی ‌ها لازم به ذکر است که بگوییم غار نامبرده دارای ۳۶ متر طول و ۹ متر عرض است، که یکی از جاذبه ‌های طبیعی روستای اخلمد بشمار می ‌رود. برای بازدید از این زیبایی ها می توانید بلیط مورد نیاز خود را از سایت مستر بلیط تهیه نمایید و راهی سفر شوید.

آبشارهای موجود در روستای اخند

آبشارهای موجود در روستای اخند

روستای اخلمد از جاذبه‌ های گردشگری بی ‌نظیری چون آبشارهای بی ‌بدیل برخوردار است که می‌ توان در یک منطقه ده‌ها چشمه جوشان و رودخانه پرآب را مشاهده کرد. در این روستا به‌ طور کلی ۷ آبشار وجود دارد که متاسفانه بازدید از آن ‌ها برای بازدید کنندگان به این راحتی‌ ها نیست، چرا که باید مهار سخت صخره ‌نوردی را داشته باشند. چهار آبشار از هفت آبشاری که گفته شد به ‌صورت دائمی جریان دارد. همچنین لازم به ذکر است که بگوییم آبشارهای کوچک دیگری در کنار سه آبشار دیگر آن به ‌صورت فصلی جریان دارد. ۳ کیلومتر که از روستای اخلمد فاصله بگیرید آبشارهای اصلی روستا را مشاهده خواهید کرد. با پیاده ‌روی در این مسیر می ‌توانید مناظر طبیعی زیبای آن را مشاهده نمایید، آبشار بزرگ اخلمد ۴۵ متر ارتفاع دارد و کوچک‌ ترین آن از ۲۳ متر ارتفاع برخوردار است. یکی از زیباترین آبشارهای ایران در اخلمد قرار دارد که از روی سنگی با ارتفاع زیاد به روی زمین سقوط می ‌کند و خزه‌ های سبز رنگی بر روی این صخره ‌ها ایجاد شده ‌اند.

مابین این آبشار محل وسیعی با نام تخت شاه ‌عباس وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست. بعد از این ‌که آبشار بزرگ را پشت سر گذاشتید اگر ۲ کیلومتر دیگر را طی کنید به آبشارهای سوم و چهارم آن دسترسی پیدا خواهید کرد که از مسیری تنگ و دشوار برخوردار هستند. آب رودخانه اخلمد از منطقه ‌ای به نام پیش باغ و شیرمرغ سرچشمه می ‌گیرد که در مسیر خود از مناطق کوهستانی کوه‌ های منیجه عبور خواهند کرد و در نتیجه به دره اخلمد می ‌ریزد. این رودخانه در فصل بهار بسیار پرآب است و حتی در سال‌ های کم ‌بارش هم می‌ توان وجود آب را در این رودخانه مشاهده کرد. علاوه ‌بر این رودخانه که به ‌صورت دائمی وجود دارد چشمه ‌های پرآب و جوشان دیگری چون دار جی، دیزی بار، خواهش، غسل ‌خانه، سربرج، سلیم، دنبه، بلبل، حاتم، حصار و پونه زار وجود دارد، که هر کدام به آبادانی این منطقه کمک بسیار زیادی می‌ کنند.

 جاذبه ‌های روستای اخلمد

 جاذبه ‌های روستای اخلمد

همان ‌طور که گفته شد جاذبه‌ های بی ‌نظیر و عجیب ‌و غریبی در روستا وجود دارد که یکی از این جاذبه‌ ها دره اجنه نام دارد. بسیاری از مردم در مورد این دره داستان ‌های عجیب و مرموزی، درباره وجود نیروهای ماورایی موجود در دره، بیان می ‌کنند که این داستان‌ ها نسل به نسل و سینه‌ به ‌سینه منتقل می ‌شوند. با وجود این‌ که این روستا نزدیک به روستای سربرج و جنگل جیغ مشهد قرار گرفته‌ است این داستان واقعی تر جلوه می دهد. براساس اعتقاد مردم اتفاقات عجیب ‌و غریبی طی سالیان گذشته در این منطقه رخ داده ‌است که با توجه به این اتفاقات می ‌گویند اجنه در این محله زندگی می ‌کنند، همچنین پیچ‌ و تاب فراوانی که در این دره وجود دارد یادآور داستان‌ های ماورایی است و ظاهری مرموز تر را به خود می ‌گیرد.

محل صخره نوردی

صخره نوردان همیشه به‌ دنبال منطقه‌ هایی هستند که بتوانند مهارت‌ های خود را به چالش بکشند، بنابراین کوه ‌های بینالود منطقه مناسبی برای ورزشکاران و صخره ‌نوردان محسوب می ‌شود. با راهی شدن به سوی این منطقه می ‌توانند مسیر صعود خود را به کوه ‌های بینالود آغاز کند. همچنین زمانی‌ که راه صعود به کوه‌ های بینالود را در پی می ‌گیرید، می ‌توانید از زیباترین منظره‌ های طبیعی هم دیدن نمایید، علاوه‌ بر صخره نوردی در کوه های بینالود، دره اخلمد هم گزینه مناسبی برای صخره ‌نوردی به شمار می ‌رود. این دره دیواره‌ هایی به ارتفاع ۲۰۰ متر دارد که همین مسئله باعث شده است صخره نوردان علاقه شدیدی به این منطقه پیدا نمایند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

جنس دیواره موجود در این منطقه آهک است و به دوران پیش ‌از ژوراسیک تعلق دارد. در این دره به دلیل فرسایش زیادی که وجود دارد حفره ‌های طبیعی ایجاد شده، که جای دست مناسبی را برای صخره نوردان ایجاد کرده ‌است. به ‌همین ‌علت بیشتر صخره ‌نوردان هنگام رد شدن به این منطقه بدون تجهیزات می ‌توانند از این دیوار بالا روند. در این منطقه همچنین معادن سرب و آهک هم وجود دارد که جزء مهم ‌ترین معادن ایران به شمار می‌ رود. وجود معدن آهک در این منطقه باعث شده است که یک کوره آهک ‌پزی بسیار بزرگ هم در روستا ایجاد کنند و به اشتغال جوانان روستا کمک نمایند، معدن آهک از سال ۱۳۴۳ فعالیت خود را شروع کرده ‌است.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همان ‌طور که گفته شد روستای اخلمد یکی از روستاهای اطراف چناران به شمار می ‌رود که برای دسترسی به آن باید حدود ۷۵ کیلومتر از مشهد دور شد و بعد از آن به جاده قوچان وارد شد، همچنین مسیر دیگری را که به کمربندی چناران ختم می ‌شود ادامه دهید. با ادامه دادن این مسیر جاده روستای اخلمد را پیدا خواهید کرد، برای راهی شدن به سوی این روستا می‌ توانید از وسایل حمل ‌و نقل عمومی مختلفی استفاده نمایید، به‌ عنوان مثال با خرید بلیط اتوبوس به ‌راحتی به روستای پر از جاذبه ‌های گردشگری دسترسی داشته باشید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.