آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر

آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر

در این مقاله از مجله مستربلیط می خواهیم به معرفی آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر بپردازیم و به نحوه دسترسی شما عزیزان به این مکان تاریخی توریستی اشاره کنیم. پس لطفا ما را تا پایان این مقاله همراهی بفرمایید.

تاریخچه آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر

آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر در شهرستان مه ولات، واقع در خراسان رضوی، قرار گرفته است. البته درباره اینکه شیخ ابوسعید ابوالخیر واقعاً در کجا به خاک سپرده شده است نظرات گوناگونی وجود دارد. طبق نظر مولف و نویسنده کتاب اسرار توحید، محل دفن و قبر شیخ ابوسعید ابوالخیر میهنه خاوران به شمار می ررود و این منطقه در حال حاضر در خارج از کشور ایران، یعنی در خاک جمهوری ترکمنستان، قرار گرفته است. اما برخی نیز به علت ارادت شخصی خود به شیخ این طور بیان کرده ‌اند که آرامگاه او در شهرستان مه ولات قرار گرفته است. ناگفته نماند که هیچ سند معتبری که نشان دهد این آرامگاه متعلق به شیخ ابوسعید است، وجود خارجی ندارد. اما با توجه به شعر هایی که در بالای این آرامگاه نوشته شده است، می توان اظهار داشت که منظور این اشعار شیخ ابوسعید است.

تاریخچه آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر

 نقشه و معرفی بخش‌ های مختلف

در این قسمت از مستر بلیط می خواهیم بخش های مختلف این بنا را به صورت کامل بررسی، و معماری باستانی آن را معرفی نماییم. طبق نظر کارشناسان سبک و شیوه معماری آرامگاه منسوب به شیخ ابوسعید ابوالخیر همچون دوران سلجوقی است؛ اما قدمت این سازه به دوران قاجار نسبت داده می شود. در قسمت شمالی این آرامگاه، که به صورت مجموعه ای بنا شده است، می‌ توان آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر را یافت. در قسمت شرقی این سازه اتاق‌ هایی ساخته شده اند که خدمتکاران در آن ها استراحت می کنند. همچنین در این قسمت نمازخانه و مسجدی نیز وجود دارد. این مجموعه دارای تعدادی شبستان در قسمت شمالی است، که طبق آمارهای به دست آمده گنبدهای این شبستان ها حدود ۸ سال پیش مرمت شده اند. اگر نوشته های محمد بن منور که از نواده های شیخ ابوسعید ابوالخیر است را با دقت مطالعه کنیم، در خواهیم یافت که شیخ ابوسعید سفری به شهرهای مشهور خراسان داشته، بنابراین به طور قطع این آرامگاه حتی اگر محل دفن شیخ ابوسعید ابوالخیر نباشد، قدمگاه وی است.

شرایط بازدید از آرامگاه منسوب به ابوسعید 

شرایط بازدید از آرامگاه منسوب به ابوسعید 

این مقبره سرانجام در پنجم تیر ماه سال ۱۳۸۴ به ثبت آثار ملی رسید. سالانه گردشگران و توریست های بسیاری جهت بازدید از این اثر تاریخی، که نمادی از قدمت عرفان در کشور ایران است، به شهرستان زیبای مه ولات سفر می ‌کنند. اگر شما هم به ابوسعید ابوالخیر ارادت دارید و یا اینکه می خواهید برای تعطیلات پیش رویتان به مکانی تاریخی سفر کنید، می ‌توانید به راحتی و با تورهای متعددی که وجود دارند خودتان را به مه ولات برسانید و از این آرامگاه دیدنی بازدید کنید. لازم به ذکر است که شرایط خاصی برای بازدید از آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر وجود ندارد و هر کسی می تواند به همراه خانواده و یا دوستانش به بازدید از این آرامگاه بپردازد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

 آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر که یکی از محبوب ترین مکان های توریستی شهر مه ولات محسوب می شود، در پنجاه و پنج کیلومتری جنوب شرق شهر تربت ‌حیدریه قرار گرفته است. همچنین فاصله این مکان از فیض آباد حدود هفت کیلومتر است. شما می توانید با استفاده از راه‌های مختلف زمینی و هوایی خودتان را به شهر مه ولات برسانید. از آنجایی که چندین ساعت رانندگی می تواند برای هر کسی خسته کننده و عذاب آور باشد، به شما پیشنهاد می کنیم با تهیه و خرید بلیط اتوبوس خودتان را از یکنواختی و خسته کننده بودن راه نجات دهید و سفری لذت بخش داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *