روستای رادکان

0 1,722

یکی از شهرهای کهن استان خراسان، شهر چناران به شمار می رود، که در قدیم رادکان نامیده می شد و طبیعت بسیار زیبایی دارد. از جمله جاذبه های طبیعی این شهر، می توان به مکان های تاریخی، آبشار ها و دره های خوش آب و هوا اشاره کرد که باعث شده است رادکان، به یکی از قطب های گردشگری تبدیل شود. یکی از جاذبه های گردشگری مهم در این شهرستان، روستای رادکان نام دارد که از طبیعت زیبا و قدمت بالایی برخوردار است.

تاریخچه روستای رادکان

درسال ۱۳۴۶ شهرداری چناران تاسیس شد، درگذشته رادکان از نظر اقتصادی به مشهد وابسته بود، اما پس از تشکیل کارخانه قند و بهبود اوضاع اقتصادی به مرور وابستگی های اقتصادی رادکان به مشهد کاهش یافت و پس از مدتی شهر رادکان به عنوان شهری مستقل در خراسان به رسمیت شناخته شد. تا قبل ازاین زمان، چناران با نام رادکان شناخته شده بود و در توس، یکی از بخش های چهار گانه و مهم محسوب می شد و محل تاج گزاری پادشاهان بوده، که به عنوان مرکز علم و صنعت و قطب گردشگری شناخته شده است. اما در مورد نام شهر، مردم اعتقاد داشتند که چناران نام خود را از درختی با عنوان چنار گرفته و درابتدای روستای حاج نصیر قرار داشت. هم اکنون روستای حاج نصیر جزء محله های این شهر است.

تاریخچه روستای رادکان

نقشه و معرفی بخش های مختلف

هم اکنون این روستا در ۷۵ کیلومتری شمال غربی مشهد و در ناحیه دامنه های جنوبی هزارمسجد قرار گرفته است. اگر بخواهیم به این شهر سفر کنیم، باید ۱۵ کیلومتر از جاده چناران به سمت قوچان رفت و سپس از جاده فرعی به طول ۹ کیلومتر عبورکرد تا به این شهروارد شویم. بر اساس تحقیقات باستان شناسان، باتوجه به شرایط اقلیمی، خاک حاصل خیز، رودخانه و رود های فراوان و ییلاق های خوش و آب وهوا، حدود هفت هزارسال پیش تمدن در این منطقه تشکیل یافت و تا کنون نیز ادامه  دارد. حال به معرفی بخش های مختلف و مناطق گردشگری چناران می پردازیم.

جاذبه های گردشگری چناران

میل رادکان چناران

رادکان شهری با قدمت و تمدن کهن است و همچنین جاذبه های تاریخی زیادی دارد. میل رادکان نیز یکی از جاذبه های دیدنی و تاریخی این شهر محسوب می شود، که در قرن پنجم ساخته شده است. این برج که یکی از شاهکارهای معماری بعد از اسلام است، ۳۵ مترارتفاع داشته است و باعث جلب توجه هر بیننده ای می شود. در گذشته این برج در نجوم کاربرد داشته و برای تعیین فصل های سال و محاسبه سال کبیسه و … استفاده می شده است. سازنده این برج دو دیوار موازی از 12 دیوار این برج را در راستای نصف النهار مبدا بنا نهاده، درب های این بنا درامتداد طلوع زمستان و غروب تابستان است و می توان چهار فصل، سال کبیسه و آغاز نوروز را تعیین کرد. محققان براین عقیده اند که این بنا نجومی توسط دانشمند ایرانی، خواجه نصیرالدین طوسی ساخته شده است.

میل رادکان چناران

قلعه اسجیل

یکی دیگر از جاذبه های چناران، روستایی است به نام اسجیل که در 40 کیلومتری از شمال غرب مشهد قرارگرفته و درون این روستا، قلعه ای نیز به این نام وجود دارد. این قلعه با معماری خاص و هنری دوره قاجار بنا شده و در سال ۱۳۸۶ توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده است.

چشمه گیلاس

چشمه گیلاس یکی از جاذبه های طبیعی چناران به شمار می رود که شامل حوضچه ها، چشمه ها و دریاچه های کوچک و هرکدام از حوضچه ها ۴الی ۵ متر ارتفاع داشته است. این حوضچه، چشمه های طبیعی و جوشان چشمه گیلاس سبب شده است تا آب و هوای این منطقه بسیار مطبوع شود.

آبشار آبقد

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی چناران، آبشار آبقد به شمار می رود، که آب و هوایی بی نظیر دارد و در فصل بهار پذیرای گردشگران است. نه تنها دره و آبشار، بلکه دیواره های آن نیز سبب شده است تا نظر سنگ نوردان و صخره نوردان را به خود جلب کند. آبقد در ۶۹ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار گرفته است و پوشش گیاهی که وجود دارد، این منطقه را زیبا تر کرده است.

آبشار آبقد

مسجد جامع رادکان

مسجد رادکان در حاشیه خیابان اصلی این روستا قرار گرفته که مسجد شامل یک شبستان ستون دار و حیاطی به شکل مستطیل است. شبستان این مسجد ۳۳۰۰ متر مربع وسعت دارد و دارای ۱۲ستون و ۱۲ نیم ستون است. این مسجد هیچ گونه عناصرتزیینی ندارد و  تنها یک کتیبه در این مسجد وجود دارد و مضمون آن راجع به وقفیات مسجد است.

حمام رادکان

یکی از بنا های بازمانده ازدوران قاجار، حمام رادکان به شمار می رود و این حمام در چناران دربخش مرکزی دهستان و مجاورت روستای رادکان واقع شده که به ثبت ملی نیز رسیده است.

سوغاتی های چناران

بعد از اقامت در اقامتگاه این روستا زیبا و به یاد ماندنی، زمان خرید سوغاتی است. معروف ترین سوغاتی این روستا، انواع گلیم و پلاس به شمار می رود که از مو بز و پشم گوسفند تهیه شده است. از دیگر سوغاتی این روستا، تنباکو است و عسل نیز دراین روستا به وفور یافت می شود و جزء سوغاتی های معروف چناران و روستا های اطراف آن است.

شرایط بازدید از روستای رادکان

شرایط بازدید از روستای رادکان

روستا رادکان، تابستانی گرم و زمستانی سرد دارد که مجله مستر بلیط به آن دسته از افراد که با گرما یا سرما زیاد مشکل دارند، سفر در این فصل ها را پیشنهاد نمی کند. فصل بهار در رادکان همراه با بارش ها و باد های شدید است که به دلیل نزدیکی زیاد با مشهد، ییلاقی برای آن نیز شناخته می شود.

آدرس و نحوه دسترسی

همان طور که گفته شد، روستای رادکان، روستایی توریستی، جذاب و مکانی دیدنی برای گردشگران محسوب می شود، که رفتن به روستا با وسایل نقلیه مختلف امکان پذیر است و برای رفتن به مکان های تاریخی می توان از تاکسی یا اتوبوس استفاده کرد. درپایان این سفر امیدواریم از طبیعت، جاذبه های طبیعی و بناهای تاریخی و اقامت دراین روستا لذت برده باشید. جهت اطلاع از محل اقامت، رزرو هتل و موارد دیگر مثل خرید بلیط اتوبوس می توانید از مستر بلیط استفاده کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.