مجموعه کاخ و موزه باغچه‌جوق

0 281

منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو در شمال غرب کشور، شامل شهرهای ماکو، بازرگان، شوط و پلدشت و مساحتی بالغ بر 500 هزار هکتار، با عنوان هفتمین منطقه آزاد تجاری و اقتصادی کشور، با برخورداری از ظرفیت  های اقتصادی قابل توجه و امکانات زیربنایی مناسب و حاکمیت ممجموعه ای از قوانین و مقررات ویژه حمایتی، فرصت های قابل توجهی را در زمینه های اقتصادی و گردشگری فراهم نموده است. این منطقه از شمال به جمهوری ترکیه، از ظرق با مرز آبی ارس به جمهوری خود مختار نخجوان محدود است که این موقعیت، آن را به عنوان شاه راه ارتباطی ترانزیت کالاهای کشورهای آسیای میانه و اروپا به عنوان مهمترین شاخص تجارت جهانی مطرح نموده است. منطقه آزاد ماکو در زمینه گردشگری نیز غنی است. ایوان فرهاد، عمارت کلاه فرنگی، کاخ و موزه باغچه‌جوق، گرمابه تاریخی ماکو، بافت قدیم ماکو، سد پناهکندی و … از جمله جاذبه های تاریخی و گردشگری این منطقه به شمار می آیند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری ماکو یعنی مجموعه کاخ و موزه باغچه‌جوق اطلاعاتی برای شما گردآوری کرده ایم که در اختیارتان قرار  می دهیم. اگر به این دست از جاذبه ها علاقه دارید این مطلب می تواند برای شما بسیار لذت بخش باشد.

معرفی مجموعه کاخ و موزه باغچه‌جوق

معرفی مجموعه کاخ و موزه باغچه‌جوق

آثار باستانی و توريستی نشان دهنده فرهنگ و باور يك ملت هستند و به عنوان يك ثروت ملی محسوب می شوند. ارزش گذاری چنين مكان هايی می تواند نشان دهنده جايگاه مهم آنها در حفظ فرهنگ و اصالت آن كشور باشد. یکی از این جاذبه ها، مجموعه کاخ و موزه باغچه‌جوق است که مربوط به دوران قاجار می شود و در شهرستان ماکو قرار دارد. به فاصله‌ی حدود 2 کیلومتری سمت غرب جاده ماکو – بازرگان، روستای باغچه جوق واقع شده است. در کنار این روسستا و بر دامنه کوه بلند«چرکین»، در داخل باغ نسبتا بزرگی، ساختمان مجلل و تاریخی قصر سردار ماکو، از آثار با ارزش و منحصر به فرد شمال غرب کشور، قرار دارد. اين مجموعه به علت قرار گرفتن برسر جاده ترانزيتی تركيه و اروپا اهميت توريستی زيادی دارد و همين امر می تواند سبب جلب توجه مسافران و علاقمندان بناهای تاريخی شود. كاخ سردار به عنوان يكی از آثار با ارزش شهر و منطقه همواره مورد بازديد افراد داخلی و خارجی بوده و باغ و فضای اطراف آن مورد استفاده تفريحی مردم بومی منطقه است.

تاریخچه مجموعه کاخ و موزه

قصر باغچه جوق ماکو توسط اقبال السلطنه ماکویی از حکام مقتدر اواخر دوره قاجاریه و یکی از سرداران مظفرالدین شاه احداث شده است. در ابتدای ساخت این بنا شامل یک ساختمان دو طبقه، آشپرخانه و یک باغ میوه بزرگ می شد. بعد از اقبال السلطنه پسر ایشان، این باغ را مرمت و بخش های دیگری را به آن اضافه کرد.

تاریخچه مجموعه کاخ و موزه

معماری و ساختار مجموعه کاخ و موزه

این مجموعه، مشتمل بر باغی نسبتا بزرگ و عمارتی مجلل است. اين عمارت در داخل محوطه باغی به مساحت 11 هكتار قرار دارد. مهمترين و مركزی ترين بخش كاخ، تالار آيينه كاری و گچبری شده حوضخانه به شمار می رود. ویژگی های معماری کاخ، استفاده از شیوه های سنتی ایرانی و معماری فرنگی مخصوصا هنر ساختمانی روسیه در اواخر قرن 19میلادی است. سردر ورودی به سبک روسی و فرم بالای آن به روش دروه قاجار است. استفاده از هشتی و کاربندی های زیبای گچی و زمینه پردازی از موضوعات ایرانی و چینی در نقاشی رنگ روغن زیر سقفی و خطوط طلایی و نیلی در بین آنها بسیار جالب توجه است. فرم کلی قصر به شکل مستطیل، با دو پیشامدگی در جبهه غربی است. محور اصلی بنا حوضخانه است که نقاشی ها و تعبیه صراحی ها و ستون های با پوشش گچی، هماهنگی حیوان های متقارن دو اشکوب فوقانی و نیز زیبائی شیشه های رنگی داخل در ارسی ها و سایر تزئینات در نمای ساختمان بسیا جالب و دارای ارزش فرهنگی و هنری است. تعبیه شومینه های گچی دیواری، به سبک روسی، استفاده از پرسپکتیو در نقاشی ها و دیوارها همه فوق العاده جالب و زیباست. در این مجموعه وسایل شخصی سردار، عکس های خانوادگی، مبلمان لوسترها، کمدها، آینه ها و پرده ها گلدار همگی حالتی همگون به آن می دهند. داخل خانه از بخش های مختلفی تشکیل می شود که شامل درب ورودی، اتاق چهره، حوضخانه، شاه نشین اول، شاه نشین دوم، تالار پذیرایی، اتاق خواب و … می شود.

موزه باغچه‌جوق

موزه باغچه‌جوق

در این موزه اکثرا وسایل سردار قرار دارد که در حال حاضر در معرض  دید همگان هستند. در ادامه بخش های مختلف موزه را به اختصار توضیح می دهیم.

اتاق موزه سنتی

در زیر پاگرد پله ها اتاق موزه سنتی منطقه قرار دارد که از مجسمه های زنان و مردان کرد با لباس های سنتی مربوط به کردهای شکاک، بوکان، نقده و سنندج تشکیل شده است.

اتاق موزه اشیای باستانی

اشیاء این اتاق مربوط به سلاح های سرد جنگی مربوط به دوره های پیشین است که همگی با زیرنویس هر نوع اطلاعاتی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد.

اتاق موزه اشیای باستانی

اتاق موزه عکس

عکس های از منطقه ماکو و آثار کهن آن در این بخش قرار دارد. همچنین ابزارآلات قدیمی و ظروف سفالی هم در این اتاق قابل مشاهده اند که قدمتی حدود 1000 سال ق.م دارند.

اتاق موزه مردم شناسی

در این اتاق مجسمه افرادی از هر تیره و طایفه ایرانی با لباس های محلی به نمایش گذاشته شده است. همچنین در این بخش سلاح های مختلفی مربوط به دوران قاجار در معرض نمایش قرار دارند.

راه های دسترسی به مجموعه کاخ و موزه

این مکان د روستایی با نام باغچه جوق قرار دارد که فاصله اش از شهر ماکو  حدود 2 کیلومتر است. به همین خاطر برای رفتن و تماشای آن مشکلی نخواهید داشت و به راحتی می توانید به آن دسترسی داشته باشد. می توانید با خرید بلیط اتوبوس ماکو از مستر بلیط و به صورت آنلاین خود را به این ناحیه برسانید.

بازدید از مجموعه کاخ و موزه باغچه‌جوق

 برای دیدار از این مجموعه باید هزینه ای را به عنوان ورودی پرداخت کنید. روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، ۲۱ رمضان شهادت امام علی، ۲۸ صفر رحلت پیامبر، ۱۴ خرداد رحلت امام خمینی، ۲۵ شوال شهادت امام جعفر صادق زمان هایی هستند که این مجموعه تعطیل است. روزهای دوشنبه نیز از جمله زمان هایی است که این مجموعه فعالیت ندارد و نمی شود از آن دیدن کرد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.