روستای افراتخته

0 303

همین که اسم یکی از شهرهای شمالی به میان می آید، بی اختیار یاد جنگل و طبیعت در ذهن ما تداعی می شود. این خطه سرسبز، مملو از جاذبه های طبیعی، دریا، جنگل و روستاهای زیباست که می توان تعطیلاتی هیجان انگیز را در آنها سپری کرد. استان گلستان و شهر گرگان یکی از گردشگر پذیرترین شهرهای ایران هستند که همیشه به خاطر جاذبه های گردشگری بی نظیرشان مورد توجه عموم قرار می گیرند. روستای افراتخته با زیبایی محصور کننده ای که دارد، یکی از مهمترین جاذبه های این استان بشمار می رود. این روستا در حوالی جنوب شرقی علی آباد کتول، استان گلستان قرار دارد و بین یک جنگل انبوه چند میلیون ساله برپا شده است. این روستا سالانه پذیرای بازدیدکنندگان زیادی از اقصی نقاط کشور و عمده دلیل آن، وجود همین جنگل فوق العاده زیبا است. اطرف روستا، جزء مناطق حفاظت شده شکار ممنوع است و به هیچ عنوان مجوزی برای شکار در این ناحیه صادر نمی شود. همه جانداران موجود در این زیست بوم، حفاظت شده هستند و در واقع شکار در حوالی روستا افراتخته جرم تلقی می شود. مردم در اینجا به دامپروری، باغداری و کشاورزی مشغولند و بیشترین محصول آنها گندم، جو، یونجه، سیب ‏زمینی، پیاز و لوبیا چیتی است. این تنها حرفه مردم روستای افراتخته نیست بلکه، تعدادی از آنها به پرورش زنبور عسل و تولید عسل می پردازند. زنان دهکده نیز پابه پای مردان کار می کنند و با ساخت صنایع دستی در تامین هزینه های خانواده شریک می شوند. روستای افراتخته در ارتفاع 1550 متری از سطح دریا قرار دارد و آب و هوایی کوهستانی دارد به طوری که در فصول گرم، جوی معتدل داشته و در فصل زمستان بسیار سرد است.  این روستا خیلی پر جمعیت نیست و بر اساس آخرین سرشماری های صورت گرفته، جمعیتی 251 نفره داشته است. در صورتی که تصمیم دارید از روستای افراتخته بازدید به عمل آورید، توصیه می کنیم که با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص آن به دست آورید.

تاریخچه روستای افراتخته

تاریخچه روستای افراتخته

از زمان تاسیس روستای افراتخته تاریخی در دسترس نیست، اما جنگل اطراف آن که تقریبا مساحتی 150 هکتاری را دربر می گیرد، بالغ بر 190 میلیون سال عمر دارد. یکی از دلایلی که مسافران، این روستا را برای تفریح انتخاب می کنند زیبایی همین جنگل هاست. این جنگل، زیست بوم گونه های جانوری زیادی است و خوشتبختانه با تدابیری که اداره حفاظت از جنگل ها دیده، شکار در این منطقه ممنوع است. درختان پهن برگ در این قسمت از گلستان به وفور پیدا می شوند که زیبایی محیط را در پی دارند. این را هم اضافه کنیم که ساخت و سازهای بی رویه مثل راه سازی و ساخت ویلا باعث شده است این جنگل در معرض خطر قرار بگیرد؛ اما با این وجود باز هم جز مناطق بکر برای گردشگری بشمار می رود. اگر می خواهید گرگان را برای مسافرت انتخاب کنید، می توانید بلیط خود را به صورت اینترنتی از سایت مستر بلیط تهیه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بافت مسکونی دهکده افراتخته به صورت متراکم و در دامنه کوه واقع شده است. در ساخت دیوار خانه های آن از گل اندود بهره برده اند و به خاطر شرایط جوی حاکم بر منطقه که اغلب بارانیست، سقف خانه ها شیروانی دارند که یکی از بارزترین نشانه های منازل شمال کشور است. در خود روستا و حوالی آن مکان های تاریخی جالبی وجود دارد از جمله چاه سنگی پیرآلا که قدمت فراوانی دارد. قبرستان گبری و یک حمام بسیار قدیمی که در بین مردم به کهنه حمام معروف است، از دیگر آثار تاریخی افراتخته محسوب می شوند، که همگی دلالت بر پیشینه کهن این روستا دارند. اگر می خواهید به دیدن این مکان ها بروید باید حدوداً مسیری 2 کیلومتری را با ماشین یا به صورت پیاده طی کنید. عوامل متعددی علاوه بر جنگل در خلق زیبایی این روستا تاثیر داشته اند مثل نزدیک بودن به کوه ها افراتخته در ضلع شمالی، کوه تکیانو در ضلع جنوبی و کوه ملیارتو در ضلع غربی. بعلاوه دره ای که در همین حوالی قرار دارد، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. شگفتی های افراتخته به همین جا ختم نمی شود، در این دهکده رودخانه ای جاری است که نقش بسزایی در پایداری روستا دارد و آب زمین های کشاورزی را تامین می کند. افراتخته همراه با تمام زیبایی های اطرافش به یکی از گردشگر پذیرترین روستاهای استان تبدیل شده که با طبیعت بکرش، چشم انداز فوق العاده ای به نمایش می گذارد. دهکده ای که پیرامون آن را کوه ها و جنگل های مه آلود تسخیر کرده است و هر بیننده ای را به سمت خود می کشد. ضمناً چند چشمه آب معدنی در روستای افراتخته وجود دارد که قابلیت استفاده از آنها وجود دارد.

 شرایط بازدید

 شرایط بازدید از روستای افراتخته

اگر روستای افراتخته در استان گلستان را برای مسافرت انتخاب کرده اید، بهتر است از قبل برنامه ریزی داشته باشید. فصل های پاییز و زمستان در این روستا برای مردم غیر بومی، شاید خیلی سرد باشد اما سفر در فصل بهار و اواخر تابستان لذت بخش خواهد بود. چنانچه می خواهید سفری ایمن و کم هزینه را تجربه کنید، خرید بلیط اتوبوس گرگان را به شما پیشنهاد می کنیم.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

رفتن به روستای افراتخته با وسایل حمل و نقل عمومی امکان پذیر نیست و معمولا افراد برای رسیدن به این دهکده از خودرو شخصی استفاده می کنند. این روستا در فاصله 32 کیلومتری از علی‌ آباد کتول قرار دارد و برای رسیدن به آن از طریق این شهر و گرگان باید از جاده جنگلی بروید. پیش از رسیدن به جاده گرگان – بجنورد، در طرف راست جاده، به فرعی زرین گل شیرین بپیچید. در ادامه 3 فرعی دیگر به نام های کردآباد، زرین گل و چینو را پشت سر بگذارید. به طرف دهکده مینوچه حرکت کنید و همان خط را تا آخر دنبال نمایید تا به مقصد برسید. این جاده جنگلی که بسیار هم زیباست، آسفالت است و بخشی از آن، از روی کوه های با شیب تند عبور می کند. گاهی اوقات، جاده روی کوه با مه همراه می شود و رانندگی را سخت می کند. از این رو توصیه می شود حتما در سفر به روستای افراتخته، ماشین تان مجهز به مه شکن و دیگر تجهیزات لازم باشد.

آدرس: استان گلستان، شهرستان علی آبادکتول، روستای افراتخته.

گردشگاه های نزدیک روستای افراتخته

گردشگاه های نزدیک روستای افراتخته

فارغ از خود روستا که زیبایی های بی نظیری ارائه می دهد، حوالی آن جاذبه های متعددی برای دیدن وجود دارد که با بازدید از آنها می توانید گردش خود را تکمیل کنید. از جمله این جاذبه ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • چاه سنگی کهن پیرآلا.
  • رودخانه زیبای افراتخته و ساحل آن.
  • آبشارهای طبیعی.
  • جنگل ‏های سرخدار.
  • قبرستان تاریخی گبری.
  • یخچال‏ های طبیعی که 3 کیلومتر با دهکده فاصله دارند.
  • حمام باستانی کهنه حمام.
  • منازل قدیمی و پراکنده.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.