چشمه گل رامیان

0 271

یکی از شهرهای توریستی استان گلستان، رامیان نام دارد و یک جاذبه طبیعی، به نگین انگشتری آن تبدیل شده است که گردشگران زیادی برای دیدن آن راهی این شهر می شوند. این اثر خارق العاده، چشمه گل رامیان است که در دامنه کوهی به اسم «پنهان خانه» و در دل جنگل های پهن برگ و اراضی کشاورزی قرار دارد. این دریاچه رویایی و بیضی شکل، آهکی و به خاطر نشست در سطح زمین به وجود آمده است. آب چشمه زیبا بسیار سرد است و عمق طولانی دارد و شنا کردن در آن اصلا توصیه نمی شود. رنگ آن به صورت سبز تیره و در واقع عمق زیاد آن باعث شده است نسبت به دیگر دریاچه ها رنگ متفاوت تری به خود بگیرد. گل رامیان از طول و عرضی 90*80 برخوردار است و مساحت کلی آن به 720 متر مربع می رسد. در سال ها پیش، عمق آن را 44 متر تخمین زده بودند در صورتی که بستر آهکی آن باعث شده است اکنون به 80 متر افزایش پیدا کند. این دریاچه زیبا ارتفاعی 320 متری از سطح دریا دارد. فارغ از بکر بودن منطقه اطراف و چشمه، رنگ آب به حدی زیباست که منظره ای اعجاب انگیز خلق کرده است. اگر فکر می کنید که آب آن یک منبع تامین کننده دارد باید گفت که سخت در اشتباهید به این دلیل که آب آن از کف دریاچه نشأت می گیرد و از جایی به آن سرازیر نمی شود. اگر شهر گرگان و چشمه گل رامیان را برای سفر انتخاب کرده اید، با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص آن بدست آورید.

تاریخچه

تاریخچه

مردمانی که در حوالی این چشمه زندگی می کنند، اغلب ترک زبانان ایل گرایلی هستند. از این رو نامی که بر چشمه نهاده شده است، ریشه ترکی دارد. البته واژه «گل» بیانگر منطقه ای فرورفته است که آب در آن انباشته شده باشد. مردم ترک زبان، واژه گل را گو‌ئل می خوانند. کلمه گل نیز یک عبارت آرامی است و معنای چشمه جوشان را بر می گرداند. معمولاً این مدل دریاچه ها در فرهنگ لغت جغرافیای طبیعی، با عناوینی همچون آلاگل و آلماگل نیز معرفی می شوند و یکی از اِلمان های ایل های شمالی کشور هستند. رنگ چشمه گل رامیان باعث شده است به آن لقب کبود استخر بدهند. این عنوان در کتب دوره قاجاریه و صفویه بارها تکرار شده است. این دریاچه زیبا اسامی دیگری مثل «پلنگ سره» و «دالان بهشت» نیز دارد. با استناد به برخی مدارک، معلوم شد که در دوره مظفرالدین شاه، این ناحیه و دریاچه برای حوزه علمیه سعدیه رامیان وقف شده است و به جهت اهمیت طبیعی و گردشگری که داشته در سال 1395 در لیست آثار ملی و طبیعی ایران به ثبت رسیده است. برای داشتن سفری ایمن و کم هزینه پیشنهاد می کنیم که بلیط هواپیما گرگان را از سایت های آنلاین خریداری نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

گاها در برخی منابع می بینیم که دریاچه گل رامیان را با عنوان عمیق ترین چشمه آب سرد در دنیا معرفی می کنند و گاهی هم آن را بعد از چشمه ای در آمریکا که همین خصوصیات را دارد، دومین در جهان می دانند. همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، شکل ظاهری این چشمه به صورت بیضی بوده که از بالا شبیه به یک تشت پر آب خود را نمایان می کند. شهر رامیان پوشیده از درختان پهن برگ، بلوط و درختچه‌ های ولیک است و جنگلی که در کنار این دریاچه قرار دارد مملو از سرو زربین یا سرو کوهی می باشد. راهی تا نزدیکی گل رامیان کشیده شده که به خاطر جنس خاک، ریزش هایی صورت گرفته و حتی ریشه چند درخت از دل خاک بیرون آمده است. از یک طرف، آبراه خروجی در کنار چشمه به رودخانه قره‌ چای رامیان ریخته می شود و به خوبی آب اراضی کشاورزی و شالیزارها را تامین می کند و از سه جهت دیگر، راهی جنگل خواهد شد. جالب اینکه در این دریاچه چند گونه ماهی مانند سیاه ماهی و آبر نوئیدز و آبزیان دیگر، زیست دارند که ماهی سفید رودخانه ‌ای، در بین آنها به وفور دیده می شود. شرایطی که بتوان از آن صید کرد، فراهم است. این چشمه از دیرباز تا کنون یک تفرجگاه بسیار زیبا و پرطرفدار بوده که اغلب اهالی آزادشهر، گنبد کاووس، علی آباد کتول و دهکده های همجوار از آن به عنوان یک مکان گردشگری استفاده می کنند. این منطقه مورد توجه مردم شهرستان ها قرار گرفته و ترجیح می دهند که تعطیلات خود را در کنار این چشمه سپری کنند و از زیبایی های آن لذت ببرند. در فصل گرم، آب دریاچه قدری ملایم تر می شود و از این رو دمای آن برای شنا مناسب است، اما به دلیل عمق زیاد آب به شدت این کار نهی می گردد.

شرايط بازديد

شرايط بازديد

مناطق شمالی کشور ما دارای آب و هوایی معتدل هستند، به گونه ای که در فصل پاییز و زمستان هوا سرد و در تابستان هوا شرجی می شود. بهترین زمان سفر به گرگان و بازید از چشمه گل رامیان، فصل زیبای بهار است. اما فراموش نکنید که پاییز هم می تواند زیبایی بی نظیری از این منطقه را به شما هدیه کند. اگر می خواهید در فصل سرد سفر کنید، پیشنهاد می کنیم که مراقب جاده ها باشید. در صورتی که هوس شنا کردن در دریاچه به سرتان زد، نکات ایمنی را رعایت کرده و حداقل با جلیقه نجات وارد آب شوید. همیشه شجاع بودن به داد ما نمی رسد بلکه گاهی ترس، نجات دهنده انسان از خطر است. حتی ماهرترین شناگران نیز در آب دریاها غرق می شوند. در خصوص گل رامیان نیز همین قضیه صدق می کند و متاسفانه تا کنون انسان های زیادی جان خود را در این دریاچه از دست داده اند و برخی هم پیکرشان پیدا نشده است. گفتیم که دریاچه مذکور عمقی 80 متری دارد و عمق 60 الی 70 متری آن به حالت یک کانال در می آید. فشار آب در عمق 50 متری تا حد زیادی، افزایش پیدا می کند و هیچ کس نمی تواند به آنجا نفوذ پیدا کند. از طرفی در داخل آب مقدار زیادی کنده درخت و ضایعات وجود دارد. این موارد را عنوان کردیم تا برای شنا کردن یا نکردن بهتر تصمیم بگیرید. اگر نظر ما را بخواهید همین که در گوشه و کنار چشمه، پاهایتان را داخل آب ببرید، کافیست و تا حد زیادی می تواند برای شما لذت آفرین باشد. در ضمن فراموش نکنید که بهترین خدمت شما به طبیعت این است که به آن آسیب نزنید، شاخه درختان را نشکنید و محیط را آلوده نکنید. در صورتی که می خواهید به شهر زیبای گرگان سفر کنید، بلیط خود را از سایت مستر بلیط تهیه نمایید، تا در زمان و هزینه خرید صرفه جویی کرده باشید.

آدرس و نحوه دسترسی

آدرس و نحوه دسترسی 

چشمه زیبای گل رامیان با شهر رامیان فاصله ای 5 کیلومتری دارد و برای رسیدن به آن باید جاده رامیان به سمت النگ را پشت سر بگذارید. اگر می خواهید خود را به این پدیده فوق العاده جذاب برسانید، از ترمینال شاهرود به گرگان، ماشین بگیرید و به طرف آزادشهر بروید. آنها یک کیلومتر مانده به مقصد شما را پیاده می کنند و الباقی راه را می توانید پیاده بروید. مسیرهای زیر نیز می توانند شما را به این چشمه سراسر زیبایی برسانند:

  • شاهرود، آزادشهر، چشمه گل
  • تهران، ساری، گرگان، چشمه گل

آدرس: استان گلستان، 5 کیلومتری جنوب شهر رامیان.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.