بدون شک‌ همه ما اطلاعات بسیار زیادی را راجع به دریای خزر شنیده ایم. این دریاچه که بزرگترین دریاچه در کل جهان به شمار می رود، دارای پوشش های جانوری و حتی گیاهی بسیار زیادی است. به عنوان مثال ماهی های کم یاب و بسیار ارزشمندی در دریای خزر قرار گرفته اند که نقش مهمی در حوضه صادرات دارند. حال این دریاچه بسیار بزرگ و عظیم، دارای یک جزیره است. شاید کمی این موضوع عجیب به نظر برسد اما بله باید بیان کنیم در دریای خزر جزیره ای وجود دارد که نقش مهمی نیز در تاریخ داشته است. اگر شما هم راجع به جزیره آبسکون اولین جزیره دریای خزر کنجکاو هستید، حتما در ادامه با ما همراه باشید تا تمام اطلاعات مورد نیاز را در مجله مستر بلیط شرح دهیم.

درباره جزیره آبسکون

درباره جزیره آبسکون

همان طور که در مطالب بالاتر بیان شد، آبسکون گمیشان تنها جزیره در دریای خزر بوده است که با توجه به وقایع تاریخی اتفاق افتاده، محققان بر این عقیده اند که محمد خوارزمشاه به آن جا پناه برده است. البته اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه ایران بیاندازیم، می توان گفت این جزیره بعد از سال ها زیر آب رفته یا حتی ناپدید شده است. زیرا از جایی به بعد در کتاب ها نامی از آن نبرده شده، همچنین جالب است بدانید که این جزیره فاصله نسبتا زیادی هم تا شهر گرگان دارد؛ به عنوان مثال اگر شما می خواستید به آنجا سفر کنید، سه روز را باید در راه می بودید تا به جزیره برسید. حال با توجه به اطلاعات گم نامی که امروزه وجود دارد، نمی توان به طور دقیق گفت که این جزیره کجاست و یا حتی هنوز وجود دارد، زیرا افراد عقیده های مختلفی برای این موضوع دارند.

تاریخچه جزیره 

امروزه به طور دقیق نمی توان حتی گفت که آبسکون وجود دارد یا خیر؛ اما با توجه به مدارک های تاریخی به جا مانده، آبسکون جزیره ای بسیار زیبا در دریای خزر بوده است که حتی شاعرها و افراد زیادی از آنجا بازدید کرده اند. شاید اخیرا اطلاعات دقیقی از این جزیره وجود نداشته باشد اما می توان در شعرهای برخی از شاعرها نیز مشاهده کرد که از آبسکون به عنوان یک جزیره بسیار زیبا و بی همتا نام برده اند. در مطالب بالا اشاره ای به محمد خوارزمشاه کردیم. در واقع طبق مدارک به جا مانده، می توان گفت که محمد خوارزمشاه برای فرار از دست مغولان به آبسکون سفر کرده و این جزیره را به نوعی برای پناهگاه خود برگزیده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بدون شک تا کنون متوجه شده اید که اطلاعات دقیقی به جز چند سند به جا مانده از تاریخ، در رابطه با آبسکون وجود ندارد. از همین رو جزئیات دقیقی از این جزیره قدیمی و تاریخی وجود ندارد. اما طبق صحبت های گذشتگان، می توان گفت آبسکون جزیره ای با چشمه ها و درختان متعدد بوده است که افراد به راحتی می توانستد در آن زندگی کنند. همچنین از آنجایی که محمد خوارزمشاه آبسکون را یک منطقه برای‌ پناه خود انتخاب کرده می توان گفت ساختمان ها و بناهای بسیاری نیز در آن قرار داشته است. البته اگر به مطالبی که در وب سایت مستر بلیط تا کنون بیان شد دقت کرده باشید، متوجه شده اید که فرض می شود آبسکون به زیر آب رفته است. این موضوع به طور حتمی نیست و فقط  حدس محققان است. زیرا همان طور که ذکر شد هنوز جای مشخص و دقیق این جزیره پیدا نشده است.

شرایط بازدید از جزیره آبسکون

شرایط بازدید از جزیره آبسکون

با توجه به مطالبی که بیان شد، نمی توان از جزیره بازدید کرد. البته جزیره ای دیگر در دریای خزر وجود دارد که حتی حدس می زنند همان آبسکون قدیم باشد. اما این موضوع درست نیست زیرا موقعیت مکانی آن ها کاملا متفاوت است‌.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آبسکون به عنوان اولین جزیره دریای خزر شناخته شده است. از همین رو اگر بخواهید برای بازدید بروید، باید به دل دریاها بزنید و از قایق استفاده نمایید‌. همچنین شما می توانید با خرید بلیط اتوبوس و سفر به ترکمن، به این جزیره نزدیک تر شوید. اگر قصد سفر و بازدید از آبسکون را داشته اید، بهتر است از دیگر جاذبه های موجود در شمال کشور بهره ببرید. زیرا هنوز موقعیت مکانی دقیق جزیره یافت نشده است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *