تالاب بین المللی گمیشان

2 132

بندر ترکمن یکی از زیباترین شهرهای بندری در ایران است که هر ساله افراد بسیار زیادی از سراسر دنیا و حتی گوشه و کنار ایران به آنجا سفر می کنند. این شهر با جاذبه های گردشگری متعدد و بسیار زیاد به یکی از شهرهای پر طرفدار در خصوص صنعت گردگشگری تبدیل شده است. بندر ترکمن جزء شهرهای شمالی کشور محسوب می شود که از همین رو بارندگی در این شهر نسبتا زیاد است. البته لازم به ذکر است بیان کنیم که به دلیل آب و هوای این شهر، مکان های بسیاری مانند جنگل ها، تالاب ها و …  وجود دارند که هرساله افراد زیادی برای بازدید از آن ها مشتاق می شوند‌. حال نمونه ای از این جاذبه ها و مکان های گردشگری، تالاب بین المللی گمیشان است. این تالاب جزء جاذبه های مهم ترکمن به حساب می آید که در ادامه مجله مستر بلیط با ما همراه باشید تا همه نکاتی که راجب آن نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهیم.

درباره تالاب بین المللی گمیشان

درباره تالاب بین المللی گمیشان

در سراسر ایران تالاب ها و حتی دریاچه های بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام به نوعی نظر گردشگران را به خود جلب می کنند. حال همان طور که ذکر شد یکی از تالاب های مشهور که اخیرا خبرهایی مبنی بر پر شدن آن شنیده می شود، تالاب گمیشان است. این تالاب با گونه های جانوری و حتی پوشش گیاهی متنوع، به یکی از مهم ترین تالاب ها در ترکمن تبدیل شده است. شاید سوالی در رابطه با این تالاب برای شما به وجود آید که چرا اهمیت زیادی دارد؟ در واقع گونه های بسیاری از جانواران هرساله برای مهاجرت به این مکان سفر می کنند. از همین رو این موضوع باعث شده است تا تعداد بسیاری از گونه های جانوری کمیاب و حتی در معرض انقراض تالاب گمیشان را به عنوان مکان امن خود انتخاب کنند. حال این جاذبه دارای بخش ها و قسمت های مختلفی نیز است که در ادامه مستر بلیط به توضیح آن ها می پردازیم.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در بالا اشاره ای به پر آب شدن این تالاب کردیم. در واقع تا چند سال گذشته تالاب گمیشان خشک شده بود و هیچ جانوری نمی توانست در آنجا ساکن شود. حال خبرها و گزارشی مشاهده می شود که این تالاب طبق بارندگی های اخیر پر شده است و باز هم جانواران کمیاب بسیاری می توانند در آنجا زندگی کنند. اگر تا کنون تجربه ای از بازدید تالاب نداشته اید، پیشنهاد ما به شما این است حتما سری به تالاب بین المللی گمیشان بزنید. زیرا این منطقه به علاوه این که جزء مکان های بسیار زیبا به شمار می رود، می تواند برای شما تجربه ای بسیار عالی از بازدید پرندگان مهاجر بسازد. همچنین این مکان وسعت بسیاری دارد که این مساحت تالاب حدودا ۱۷۷۰۰ هکتار است. از همین رو می توان گفت طیف عظیمی از پوشش های گیاهی هم در نزدکی تالاب واقع شده و از این محیط، تالاب بسیار زیبایی ساخته اند‌. لازم به ذکر است بیان کنیم تالاب گمیشان در واقع درختان بلندی یا حتی مجموعه ای از پوشش های گیاهی مثل درختان و… ندارد، تنها بوته های کوچک گیاهی در سراسر آن مشاهده می شوند. البته این موضوع باعث نمی شود، تا شما از تالاب مشهور گمیشان بازدید نکنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در سمت چپ تالاب دشتی قرار گرفته که درست همانند این تالاب محبوبیت بسیاری دارد. در هنگام بازدید از تالاب بین المللی و مشهور گمیشان، بد نیست نگاهی هم به دشت زیبا و مشهور این شهر بیاندازید. در واقع به دلیل مسافت کمی که در بین این دو جاذبه وجود دارد، خیلی از افراد دشت گمیشان را نیز در لیست مکان های دیدنی خود قرار می دهند. همچنین لازم است بدانید در تالاب، جانوران آبزی بسیاری هم زندگی می کنند. از همین رو شنا کردن و حتی ورود به منطقه اصلی تالاب کلا ممنوع است زیرا ممکن است جانورانی که در تالاب زندگی می کنند، آسیب ببیند. البته شوری آب تالار و آب و هوای متفاوت این منطقه هم در شنا نکردن بی تاثیر نیست. آب تالاب شور است و تمام موجودات و حتی گیاهانی هم که در آن زندگی می کنند، و در برابر آب شور مقاوم اند و با این شرایط آب و هوایی رشد می کنند. نرم تنان، ماهی ها، خزندگان و … زیادی در تالاب وجود دارد که در هنگام سفر می توانید از آن ها بازدید نمایید. اگر شما هم مشتاق هستید که از این منطقه زیبا دیدن کنید، بهتر است در فصل های بهار یا تابستان مراجعه کنید که آب و هوای ترکمن مساعد است. زیرا همان طور که ذکر شد ترکمن در منطقه شمالی کشور قرار گرفته است و  آب و هوای او نسبتا سرد است.

شرایط بازدید از تالاب بین المللی گمیشان

بازدید کردن از تالاب گمیشان شرایط خاصی ندارد. شاید در سال های گذشته به دلیل بارش کم آب های تالاب کم شده بود و به نوعی از مساحت او او هم کاهش یافته بود، اما اخیر مجددا تالاب وسعت زیادتری گرفته است که تمام افراد بدون هیچ محدودیتی نیز می توانند به آنجا سفر کنند. البته همان طور که در مطالب بالا تر هم ذکر شد، به آب و هوا و فصل ها برای سفر به ترکمن دقت زیادی داشته باشید. در فصل های گرم تر سال می توانید شاهد مهاجرت پرندگان نیز باشد. اما در بقیه سال ها به جز سردی هوا، پرندگان کم یاب زیادی هم به چشم نمی آیند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

بدون شک تا کنون متوجه موقعیت مکانی این تالاب بین المللی شده اید که در ترکمن و شهرستان گمیشان قرار گرفته است. همچنین شما برای سفر و بازدید از این منطقه و دیگر جاذبه های گردشگری ترکمن، می توانید برای خرید بلیط اتوبوس اقدام نمایید. زیرا سفر کردن با اتوبوس هم هزینه کمتری دارد و هم برای ‌گردشگران راحت تر است. دسترسی با تمام وسایل نقلیه نیز تا تالاب امکان پذیر است. البته به یاد داشته باشید که تا حدی می توان وسایل نقلیه را پیش برد و بعد از آن، باید تالاب را با پای پیاده مشاهده کنید تا مشکلاتی به وجود نیاید. همچنین فراموش نکنید در هنگام سفر از تالاب گمیشان، از دشت مشهور و زیبا نیز بازدید نمایید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
2 نظرات
  1. حسین می گوید

    واقعا محتوای خیلی خوبی بود و کاملا راهنمای خوبی برای سفر می‌باشد.
    با تشکر از شما

    1. جلال ترابی می گوید

      ممنونیم که ما رو صمیمانه دنبال میکنید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.