تالاب کرچنگ

0 123

اكوسيستم تالاب به عنوان يکی از مهم ترين اكوسيستم های زمين از ديرباز نقش مهمی در توسه جوامع پيرامون خود در ابعاد محيطی، اقتصادی و اجتماعی داشته است. از جمله خدمات و کارکرد ارزشمند تالاب ها می توان به ذخیره سازی آب و پیشگیری از جریان های سیلاب تثبیت مواد مغذی، برداشت گیاه و آبزیان، حفظ تنوع زیستی و توسعه ی طبیعت گردی، تولید اولیه، تجزیه پسماند، شبكههای غذایی، چرخش عناصر و گازها اشاره نمود. با توجه به اهمیت تالاب ها در حفاظت از تنوع زیستی و با تأکید بر رویكرد و نقشی که آن ها در تأمین نیازهای جوامع انسانی ایفا میکنند، همچنین به منظور استفاده ی خردمندانه از این اکوسیستم ها، کنوانسیون حفاظت از تالاب ها در تاریخ 2 فوریه سال 1971 در شهر رامسر شكل گرفت، که این موضوع اهمیت تالاب ها را نشان می دهد. در ایران تالاب های بسیاری وجود دارد که امروزه از آنها به عنوان جاذبه های گردشگری نام می برند و سالانه افراد زیادی برای گذران وقت به سمت آنها گسیل پیدا می کنند. یکی از این تالاب ها، تالاب کرچنگ در استان مازندران و شهرستان قائم شهر به شمار می رود که از طبیعتی زیبایی برخوردار است. در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ این تالاب رفته ایم و اطلاعات جامعی را در مورد آن به اشتراک می گذاریم.

معرفی تالاب کرچنگ

معرفی تالاب کرچنگ

شهرستان قائم شهر از جمله شهرستان های شمالی ایران محسوب می شود که در استان مازندران قرار دارد و زیبایی های طبیعی بی نظیری را در خود جای داده است.  قائم شهر، مرکز این شهرستان، یکی از مهم ترین شهرهای استان مازندران به شمار می ورد که رد ناحیه البرز مرکزی قرار گرفته است. مساحتی برابر با 4585 کیلومتر مربع دارد که 1.93 درصد کل مساحت استان را به خود اختصاص داده و ارتفاع آن از سطح دریا 512 متر و در محدوده جغرافیایی 36 درجه و 28 دقیقه عرض شمالی تا 52 درجه و 53 دقیقه طول شرقی واقع شده است. این شهر از سمت شمال غرب به شهرستان جویبار و شهرستان بابلسر و دریای مازندران، از سمت جنوب به شهرستان سوادکوه، از سمت رغب به شهرستان بابل و از سمت شرق به شهرستان ساری محدود می شود. در این منطقه جاذبه های طبیعی متنوعی و متعددی دیده می شود که یکی از آنها تالاب کرچنگ به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای تفریح این محل را انتخاب می کنند. این تالاب در روستایی به همین نام واقع شده است که به نوبه خود یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان به شمار می رود. این روستا  که روستایی کوهستانی محسوب می شود، ۳۵۰ هکتار مساحت دارد و دارای مراتع و جنگل‌های انبوه است.

ساختار و طبیعت اطراف تالاب

ساختار و طبیعت اطراف تالاب

این تالاب در جنوب روستا قرار دارد و در اصل آب‌بندان روستا به شمار می رود که از یک طرف به شالیزارهای دیدنی و از طرف دیگر به جنگل منتهی می شود. همین موضوع باعث به وجود آمدن صحنه ای تماشایی شده است که بسیاری از مسافران را تنها به همین دلیل به سمت خود می کشاند. در این محوطه امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد، ولی در داخل جنگل امکانات محدودی را برای مسافارت تعبیه کرده اند که کسانی که به این تالاب می روند می توانند از این امکانات در صورت لزوم استفاده کنند. می توانید در این محل فعالیت های تفریحی مختلفی را انجام دهید که از آن جمله می توان به پیاده روی، عکاسی، کمپینگ و … اشاره کرد. مستر بلیط، برای رفتن به این محل می تواند به شما کمک کند و بلیط مورد نظرتان را در اختیارتان قرار دهد.

ساختار و طبیعت اطراف تالاب

راه های دسترسی به تالاب

همانطور که در بخش های قبلی توضیح دادیم، این محل در شهرستان قائم شهر قرار گرفته است پس اگر می خواهید به تماشای آن بنشینید باید در ابتدا بلیط اتوبوس قائم شهر را به صورت آنلاین خریداری کنید و سپس از قائم شهر راهی روستای کرچنگ شوید. فاصله روستا از قائم شهر در حدود 7کیلومتر می شود که از طریق جاده ارتباطی روستای سارو کلا این مسیر را طی کنید و پس از عبور از کوتنا به این روستا برسید.

بازدید از تالاب کرچنگ

دیدار و گشت و گذار در این تالاب شرایط خاصی ندارد و شما می توانید در هر صورتی که دوست دارید به این محل بروید. همانطور که گفیتم می توانید در این محوطه تفریحات مختلفی را انجام دهید که می توانند در کنار المان های طبیعی منطقه لحظاتی خوش را برای شما رقم بزنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.