استان خراسان رضوی، یکی از زیباترین استان های کشور ایران محسوب می شود که در وهله اول به دلیل وجود زیارتگاه مهم امام هشتم و سپس زیبایی شهرهای موجود، محبوب شده است. این استان از روستاها وشهرهای متعددی تشکیل شده که تربت جام، یکی از شهرهای توابع این استان است. در تربت جام، روستای مشهوری در بین گردشگران وجود دارد که به عنوان بهشتی گمشده آن را می نامند و نام این روستا، ابدال آباد است. این روستای بی نهایت زیبا، دارای مکان هاییست که سراسر از طبیعت بکر و چشم گیر پوشیده شده اند و چشم هر گردشگری را به خود جذب می کنند. برای مطلع شدن از این شگفتی ها، تا انتهای مجله مستر بلیط با ما همراه شوید.

درباره روستای ابدال آباد

درباره روستای ابدال آباد

روستای ابدال آباد، یکی از روستاهای خوش آب و هوای تربت جام، از جاذبه های بی شمار گردشگری پوشیده شده است که آبشارهای متعدد، نمونه ای از آن ها هستند. این روستا با منطقه ای نسبتا کوهستانی و آب و هوای بسیار پاک، به یکی از مشهور ترین مکان هایی تبدیل شده است که هرساله افراد زیادی از آنجا بازدید می کنند. روستای گردشگری ابدال آباد، به دلیل زیبایی بی حد و مرزی که دارد، به بهشتی گمشده تشبیه می شود. وجود آبشارها و باغ های متنوع و متعدد، سبب شده است تا این روستا بیشتر محبوب شود و افراد برای لذت بردن از فصل بهار و دیدن شگفتی های این روستا، به آنجا سفر کنند. همچنین جمعیت این روستا طبق سرشماری کشور ایران، در سال ۱۳۸۵، حدود ۵۰۵ خانوار یا بیش از ۲ هزار نفر بوده است. شغل مردم روستا ابدال آباد هم معمولا کشاورزی و دامپروری است، اما افرادی هم هستند که از طریق صادر کردن میوه های باغ خود به شهر، کسب در آمد می کنند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

روستای ابدال آباد، با وجود این که در یک منطقه کوهستانی و خشک واقع شده است، اما آب و هوای بسیار دلپذیری دارد و وجود باغ های میوه در روستا، سبب شده اند تا آب و هوا را حتی خنک تر از حد معمول کنند. به همین دلیل می توان گفت که زمستان های روستا خشک و سرد است و حتی در مناطق مرتفع، برف هم دیده می شود‌. این روستا بافتی تقریبا قدیمی دارد و اکثر خانه های موجود، خشت و گلی هستند. البته امروزه خانه ها و حتی ویلاهای مدرن هم در روستا دیده می شوند؛ اما به طور میانگین، روستا یک بافتی قدیمی دارد. همچنین روستای ابدال آباد از آبشارهای متعدد هم تشکیل شده است و رودخانه هایی هم در گوشه کنار روستا دیده می شود که به آبشارها مرتبط هستند و از بین درختان و کوه ها، گذر می کنند. در کل روستای ابدال آباد، با طبیعت بکر و چشم گیری که دارد، توانسته مخاطبان را به خود جذب کند. زیرا این منطقه، به خوبی می تواند چشم را از شلوغی های شهر و بدن را از‌ آلودگی ها پاک کند. در این روستا، هتل یا مسافر خانه موجود نیست و اگر فردی قصد داشته باشد که شب یا روزهای زیادی را در آنجا بگذراند، می تواند خانه ای اجاره کند یا از مردمان خونگرم و صمیمی روستا کمک بخواهد. طبق تحقیقات مستر بلیط، آبشارهای بسیار بلندی در روستا وجود دارند که حتی برخی از آنان، به عنوان بلندترین آبشارهای، استان رضوی هم شناخته می شوند. در روستا، انواع پوشش های گیاهی متنوعی وجود دارد که اکثر آن ها درختان میوه و بقیه هم گیاهانی خودرو هستند.

شرایط بازدید از روستای ابدال آباد

شرایط بازدید از روستای ابدال آباد

برای بازدید کردن از روستای ابدال آباد، در مرحله اول باید به زمان و شرایط آب و هوایی توجه کرد. سپس با بررسی کردن این موضوعات می توان بدون هیچ گونه محدودیتی به آنجا سفر کرد و از این روستای زیبا و بهشت مانند بازدید کرد. بهترین زمان بازدید از روستا، اوایل بهار، تابستان و اوایل پاییز به شمار می رود. در بقیه طول سال، هوای روستا سرد و خشک است و طبیعت بکر اطراف هم خشک و یا حتی آب آبشارها هم کمتر از حد معمول هستند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

روستای ابدال آباد در دهستان بالاجام، شهرستان تربت جام، استان خراسان رضوی واقع گردیده است. دسترسی به این روستا از طریق تمامی وسایل نقلیه موجود، امکان پذیر است و حتی در صورت نیاز، می توان با تهیه کردن بلیط اتوبوس به این شهرتان سفر کرد و سپس به راحتی برای بازدید از روستای ابدال آباد رفت.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *