دره شمخال

0 423

یکی از دره های بسیار معروف در کشور عزیزمان، دره شمخال واقع در استان خراسان است. این استان روستاها و مناطق گردشگری بسیاری را در خود جای داده، این امر سبب شده است که سالانه گردشگران بسیاری را به خود نیز جذب کند. دره ها گوناگونی های بسیاری از نظر فیزیکی دارند، قسمتی از دره شمخال به دلیل جریان آب در خود دره ای رودخانه ای تلقی می شود که فضای دلنشین و سرشار از آرامش را پدید آورده است. دره شمخال با داشتن محیطی اسرارانگیز شما را به ماجراجویی هر چه بیشتر درباره خود سوق می دهد و تجربه ای دلنشین را به خاطر شما می سپارد.

معرفی دره شمخال

این دره دارای طول 18 کیلومتر است و بیان می شود که دیواره های با عظمت آن به 200 متر می رسند. این دره ابتدا از روستای شمخال آغاز شده و در روستای محمد تقی بیگ ختم می شود. در ابتدای مسیر جریان آب بسیار کمی مشاهده می شود که محیطی خشک تلقی می شود، با گذر زمان سر سبزی و قسمت رودخانه ای این دره خود را به خوبی جلوه می دهد که مخاطبان را به وجد می آورد. در این منطقه رودی بسیار بزرگ دیده می شود که از پیوست دو رود کوچک تر تشکیل شده، منشا این رود های کوچک چشمه های مختلفی است که در سراسر مسیر به هم می پیوندند. رود بزرگ وظیفه آبیاری زمین های پست و شالیزار های پایین دست را بر عهده دارد. در طول مسیر می بایست از منطقه های حمام اول، کبوتر خانه و دو آبی گذر کرد که به طور میانگین و تقریبی 6 کیلومتر راه است. به دلیل مسافت تقریبا زیاد و صرف زمان بسیار در طول مسیر باید توقف و به استراحت پرداخت که منطقه های کبوتر خانه و حمام اول  به دلیل دارا بودن چشمه ها و زمین های هموار و مسطح گزینه مناسبی برای این امر هستند. برای اشنایی بیشتر با این دره زیبا با مجله مستر بلیط همراه باشید.

معرفی دره شمخال

نقشه و معرفی بخش های مختلف

پوشش گیاهی

دره شمخال قوچان علاوه بر جاذبه هایی که ذکر شد دارای پوشش گیاهی بسیاری است. درختان سر به فلک کشیده گردو، زرد آلو، چنار، تمشک، سپیدار، بید، موسیر، تمشک، هفشان، چریش، ریخوک، گون، زلزالک، کاکوتی و … به خوبی خود را جلوه می دهند و فضایی سرسبز را پدید آورده اند. برخی از این درخت ها قدمتشان به 200 سال نیز می رسد که بسیار ارزشمند هستند. لازم به ذکر است که گیاهانی مثل کاکوتی که در این منطقه می رویند، خواص دارویی بسیاری دارند که برای پیشگیری و درمان بیماری های مختلف استفاده می شوند.

پوشش حیوانی

این دره انواع حیوانات را درون خود جای داده است، یکی از بزرگ ترین گونه های پلنگ در جهان در این منطقه یافت می شود که بسیار برای کشورمان حائز اهمیت است. گرگ، شغال، گربه وحشی پالاس، گراز، عقاب طلایی، جغد، میش اوریال از دیگر حیوانات این منطقه محسوب می شوند. از خزندگان این دره می توان به مار جعفری، مار کبرا و افعی شاخدار اشاره کرد.

پوشش و غذای محلی روستای شمخال

هر محله و هر منطقه ای دارای یک نوع پوشش محلی مخصوص است. در روستای شمخال بانوان و آقایان با لباس های محلی زیبایی در رفت و آمد هستند. لباس بانوان از یک پیراهن نسبتا بلند، شلوار کردی و یک روسری بلند تشکیل شده است. این لباس ها دارای رنگ های روشن و زیبایی از جمله رنگ های سفید و قرمز که نماد گل و بوته هستند. آبگوشت، کباب و انواع آش از غذا های محلی این منطقه محسوب می شوند که با روشی بی نظیر و فوق العاده طبخ داده می شوند. اگر می خواهید با شرایط بازدید این منطقه به خوبی آشنا شوید با سایت مستر بلیط همراه باشید.

شرایط بازدید از دره شمخال

شرایط بازدید از دره شمخال

برای بازدید از این دره بسیار زیبا می بایست مدت زمان دو الی سه روز را در نظر گرفت، زیرا به دلیل داشتن ویژگی های بسیار و همچنین جاذبه های گردشگری متنوع در دره شمخال نمی توان بازدید از آن را در یک روز به سرانجام رساند. بهترین فصل برای گردش در این منطقه فصول تابستان و بهار است، در این فصول سال، دره شمخال آب و هوایی بی نظیر و فضایی سر سبز را به رخ گردشگران می کشد. برای سفر به این منطقه پیشنهاد می شود تا حتما آب و هوا را به خوبی چک کنید، زیرا به دلیل وجود رودهای بزرگ و دیواره های سر به فلک کشیده این دره به هنگام طغیان سیل نجات یافتن بسیار دشوار خواهد بود. اگر قصد سفر به این دره را دارید حتما باید انواع لباس را به همراه خود داشته باشید، به این دلیل که ممکن است شما مجبور به گذر از مناطقی شوید که در آن چشمه ها و یا رود هایی وجود دارند. برای اقامت در مناطق حمام اول و کبوتر خانه شما می بایست انواع لوازم استراحت را به همراه داشته باشید و تمام وسایل مورد نیاز را در کوله ای کوچک جای دهید تا حمل آن برایتان دشوار نباشد.

توجه: سفر به این دره به دلیل داشتن مسیر های پر پیچ و خم و ناهموار برای افرادی که بیماری های مختلف دارند و همچنین افراد بالای 50 سال و پایین 12 سال توصیه نمی شود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای سفر به دره شمخال می بایست از شهر قوچان به درگز حرکت کرد. در ادامه مسیر باید به سمت باجگیران حرکت نمود که برای آن دو جاده قدیمی و جدید وجود دارد، مسیر قدیمی کمی نامسطح و خاکی است که عبور ازآن نسبت به مسیر جدید دشوار تر است، اما در مسیر جدید جاده ها مسطح و آسفالت شده اند که کمی نسبت به جاده قدیم مسیر طولانی تری دارند. پس از پیچیدن به جاده جدید با استفاده از تابلو هایی که در بین مسیر قرار دارند روستای شمخال را پیدا کرده و راه را به سمت آن طی می کنیم. پس از رسیدن به این روستا خودرو و وسیله نقلیه را باید در گوشه ای متوقف کرد و ادامه مسیر را پیاده و از میان دره ها طی کرد. در میدان فلسطین شهر قوچان سواری های مسافربری شخصی ای وجود دارند که از آن ها برای رسیدن به روستای شمخال می توانید استفاده نمایید. اگر می خواهید سفری آسوده را تجربه کنید ما به شما پیشنهاد می کنیم تا از خرید بلیط اتوبوس قوچان از سایت های معتبراستفاده نمایید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.