بازار تاریخی زواره

بازار تاریخی زواره؛ تاریخچه + راه های دسترسی

آیا تاکنون از بازار تاریخی زواره بازدید کرده اید؟ زواره یکی از شهرهای کویری استان اصفهان به شمار می رود که جاذبه های تاریخی منحصر به فردی را درون خود جای داده است. قدمت زواره به قبل از اسلام باز می گردد و آثار تاریخی زمان حکومت ساسانیان نشان دهنده این موضوع است.

یکی از جاذبه های این شهر بازار تاریخی آن است که برای گردشگران بسیار جذاب و دیدنی است. هنگامی که می خواهید برای بازدید از این بازار تاریخی راهی شوید می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

تاریخچه بازار تاریخی زواره

همان طور که گفته شد در شهر زواره آثارهای تاریخی از دوران حکومت پادشاهان مختلف وجود دارد. یکی از آن ها بازار تاریخی است که ساخت آن به زمان حکومت قاجاریان بر می گردد و معماری آن دوران را می توان در بازار مشاهده کرد. بازارها به عنوان جاذبه های مهم توریستی به شمار می رود که بر روی گردشگری هر شهری تاثیر زیادی دارند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بازار به عنوان یکی از ارکان مهم برای گردشگری از اهمیت ویژه یا برخوردار است، چرا که نشان دهنده فرهنگ مردم آن شهر است. بازارهایی که در ایران وجود دارد تنها محلی برای داد و ستد کالا ها نبوده اند بلکه از لحاظ هنری، فرهنگی و مذهبی کارکردهای خاصی داشته اند.

بازار تاریخی زواره زیبایی های منحصر به فردی را داراست. دویست متر طول این بازار است و عرض آن حدود 4 متر می شود. در گذشته دو کاروانسرا در دو طرف بازار وجود داشت که امروزه یکی از آن ها به خیابان تبدیل شده و دیگری ویرانه ای بیش نیست.

سقف بازار را رومی و چشمه ای ساخته اند. استفاده از مصالح سنگین و سقف سر پوشیده باعث شده که بازار در برابر نوسانات آب و هوایی در امان باشد. روزنه هایی را بر روی سقف این بازار ایجاد کرده اند که نور آن در طول روز از طریق آن ها تامین شده است.

کف بازار تاریخی سنگ فرش شده و سطح آن از دیگر معابر و خیابان ها پایین تر است علت آن هم جابه جایی و مکش هوای خنک به داخل بازار است. حجره هایی در دو طرف بازار وجود دارند که حدود 300 عدد می شوند.

امروزه 13 باب از این اتاق در اختیار میراث فرهنگی قرار دارد. ارتباط بین مسجد جامع و امام زاده و دو حسینیه بزرگ و کوچک از طریق بازار زواره انجام می گیرد. از لحاظ معماری مانند بازارهای تاریخی کاشان و نایین است.

به مدت 30 سال از بازار هیچ استفاده ای نمی شد و حجره های آن را بسته بودند. به طور کلی بازار تاریخی زواره رونق خود را از دست داده بود و فقط دو کارگاه آهنگری ورنگزی در آن مشغول به فعالیت بودند.

بررسی هایی که انجام گرفته نشان دهنده این است که می توان از بازار استفاده های مختلفی کرد و برای فعالیت بازار برنامه ریزی هایی را انجام داد. زمانی که تصمیم گرفتید برای بازدید از بازار تاریخی زواره راهی شوید می توانید با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط، بلیط مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

بازار زواره مثل بازارهای دیگر در طول تاریخ کاربرد های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را دارا بوده است. به دلیل اینکه بازار متصل کننده بناهایی مثل حسینیه و امام زاده است می توان گفت از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در سال های گذشته تصمیم بر آن شد که بازار تاریخی را دوباره راه اندازی نمایند و رونق گذشته خود را به دست آورد.

برای رسیدن به این اهداف سازمان میراث فرهنگی تلاش هایی را برای مرمت بازار انجام داده و 7 باب از حجره های آن را راه اندازی نموده است و به فروش صنایع دستی و سوغات مشغول شده اند. از کارهایی که در این بازار انجام می شود می توان به مینا کاری، معرق کاری، سفال گری، آهنگری، نقاشی روی سفال، قالی بافی، گلیم بافی، تهیه رب انار و خشکبار اشاره کرد، که همگی در بازار تاریخی زواره عرضه می شوند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

اصفهان استانی پرآوزه و دارای جاذبه های منحصر به فردی می باشد. علاوه بر این شهرهای این استان از جاذبه های بی نظیری برخوردار هستند. یکی از این جاذبه ها بازار تاریخی زواره می باشد.

بازدید از بازارها در هنگام سفر می تواند بسیار لذت بخش باشد و در نهایت به خرید سوغاتی های مختلفی منجر شود. برای بازدید از این بازار تاریخی که به تازگی چند غرفه از آن مشغول به فعالیت شده است باید چند ساعتی از وقت خود را به آن اختصاص دهید. هنگام بازدید از این بازار می توانید به قدمت و دیرینگی آن پی ببرید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به بازار تاریخی زواره

برای مسافرت راه های دسترسی مختلفی وجود دارد، یکی از این مسیر ها استفاده از اتوبوس است که می توانید با خیالی آسوده مسیر خود را طی نمایید. اگر برای بادید از بناهای تاریخی زواره راهی می شوید می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتوبوس زواره نمایید.

از طرفی هم عده ای دیگر ترجیح می دهند هنگام مسافرت با خودروهای شخصی راهی شوند و از حریمی شخصی برخوردار باشند. هنگام راهی شدن به سوی زواره زمانی که به شهر زواره برسید می توانید به راحتی به بازار تاریخی آن دسترسی داشته باشید.

آدرس: اصفهان، زواره، بازار تاریخی زواره
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *