آبشار رزگه

0 203

سردشت یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی به شمار می رود که در قسمت جنوب غربی استان قرار دارد. مرکز این شهرستان، سردشت محسوب می شود که از شمال با کردستان عراق همسایه است. در مورد نام این شهرستان اعتقادات زیادی وجود دارد که یکی از آنها بیان می دارد که سردشت در اصل زردشت بوده است، دلیل این قضیه هم این است که این نام را در کردی «زرتشت» و «زرادشتر» می گویند و از نام آن را از زرتشت گرفته اند. نام این شهرستان با بمباران هوایی عراق در دوران جنگ تحمیلی گره خورده است و افراد زیادی با شنیدن نام آن به  یاد این حادثه دلخراش می افتند. باید بگوییم که این شهرستان از آب و هوایی بی نظیر و لطیف برخوردار است و همین امر موجب شده است طبیعتی بی نظیر را در خود داشته باشد. سردشت در پای کوه گرده‌ سور بر روی دشتی به وسعت ۵/۲ کیلومتر مربع و با ارتفاع ۱۴۸۰ متر از سطح دریا و طول جغرافیایی ۴۵٫۵۳ شرقی و عرض ۳۶٫۲۵ شمالی بر کنار چشمه آبی رو به شرق مشرف به رودخانه کلوئی قرار دارد. در این شهرستان می توانید پدیده های طبیعی بی شماری را مشاهده کنید که یکی از آنها آبشار رزگه نام دارد.

درباره آبشار رزگه

درباره آبشار رزگه

طبیعت گردی امروزه به عنوان یکی از شاخه های گردشگری بسیار مورد توجه قرار گرفته است  و افراد زیادی علاقه دارند که به گردش در طبیعت بپردازند و از جاذبه های طبیعی گوناگونی دیدن کنند. یکی از این جاذبه ها آبشارها هستند که طرفداران زیادی هم دارند و به خاطر زیبایی که به طبیعت می دهند همیشه مورد اقبال عمومی قرار می گیرند. ایران از جمله کشورهایی است که تعداد زیادی از این جاذبه های طبیعی را در خود جای داده است و یکی از آنها آبشار رزگه به شمار می آید. این آبشار در شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی واقع شده است و از سطح دریا حدود 1150 متر ارتفاع دارد و از بالای صخره هایی مرتفع، به پایین جاری می شود. منطقه ای که این آبشار در آن قرار دارد با نام آلان شناخته می شود و در پایین دست روستایی با نام رازگاه قرار گرفته است. از کنار این آبشار جاده ای عبور می کند که اهالی منطقه به آن جاده آلان می گویند و چشم اندازی فوق العاده را برای رهگذران این جاده به وجود آورده است. این جاده از یک طرف به آبشار دید دارد و از طرف دیگر آن دره ای سرسبز و زیبا را می توان دید.

ساختار و طبیعت آبشار

ساختار و طبیعت آبشار

آبشار از بالای صخره هایی که کاملا عمودی هستند به پایین سرازیر می شود و ارتفاعی در حدود پانزده متر دارد همچنین دور تا دور آن را پوششی سبز در بر گرفته است. صخره های آبشار با خزه و درختچه های کوچک و سبزی پوشیده شده اند که زیبایی دو چندانی به محیط می دهند. آبشار در ارتفاع 1150 متری از سطح دریاها قرار دارد و در دسته آبشارهای دو پله ای و بلند قرار می گیرد. از آنجایی که جاده ای آسفالته به این آبشار می رسد افراد به آسانی به این محل می رسند و همین موضوع باعث شده است که افراد زیادی این محل را برای گذران اوقات فراغت انتخاب کنند. در فصل بهار که برف ها به تازگی آب می شوند، این آبشار بیشترین حجم آب را دارد و جلوه ای دیگر برای محیط اطرافش به وجود می آورد، رفته رفته هر چه به سمت پاییز  می رود از آب آن کاسته می شود و در زمستان هم به طور کامل یخ می زند که بازهم زیبایی متفاوت را به بازدید کنندگان خود ارائه می دهد. صدای آبشار در کنار پوشش گیاهی که دارد باعث می شود که زمانی که در کنار این آبشار به سر می برید به اوج لذت و آرامش دست پیدا کنید.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای رسیدن به این منطقه باید به شهرستان سردشت سفر کنید و این سفر را می توانید با کمک بلیط اتوبوس سردشت انجام دهید. برای خرید بلیط اتوبوس هم بهتر است روش آنلاین را امتحان  کنید و بلیط خود را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در سریع ترین زمان خریداری کنید.

بازدید از آبشار رزگه

گشت و گذار در این محوطه می تواند زمانی در حدود یک روز از شما بطلبد هر چند که این موضع بستگی به نظر و علاقه خودتان دارد. بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل بهار و اوایل تابستان است که این مکان در اوج زیبایی خود قرار دارد و دل هر رهگذری را می رباید. مجله مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند اگر به این منطقه سفر کردید از این پدیده طبیعی حتما دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.