چشمه کانی گراوان

0 234

استان آذربایجان غربی دارای شهرستان های زیادی است که یکی از آنها، سردشت به شمار می رود. این شهرستان در منطقه ای کوهستانی واقع و از کوه های آتشفشانی و آهکی گوناگونی تشکیل شده است. آب و هوای شهرستان سردشت از نوع معتدا و دارای زمستان های سرد و خشک و تابستان های ختک است. میزان بارش آن حدود 890 میلی لیتر که نشان دهنده قابلیت اکولوژیکی منطقه جهت توسعه مراتع، جنگل ها و همچنین اراضی دیمی است. مهمترین منبع آبدهی منطقه را رودخانه های اصلی آن یعنی وزینه و راب به همراه شاخه های فرعی آن مانند سوره چم، چم وزینه، چم قازان، گل قاپو، برده رش، چومان و …  تشکیل می هند. سردشت از جمله شهرستان هایی در این استان به حساب می آید دارای قابلیت های گردشگری طبیعی زیادی است و طبیعت گردان زیادی این شهرستان را برای گشت و گذار انتخاب می کنند. از جمله مناطق گردشگری این منطقه می توان چشمه کانی گراوان را نام برد که طرفداران زیادی در بین اهالی منطقه دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط این جاذبه گردشگری را برای شما معرفی می کنیم تا در صورتی که قصد دارید به این شهرستان سفر کنید بتوانید با اطلاعات کامل به دیدن این پدیده طبیعی بروید.

درباره چشمه کانی گراوان

درباره چشمه کانی گراوان

طبیعت گردی امروزه یکی از مهمترین روش های سفر به حساب می آید که افراد زیادی را مجذوب خود کرده است. که دلیل این موضوع را می توان در زندگی شهری و مدرن امروزی جستجو کرد. افراد به علت مشغله فراوان و همچنین به خاطر استرس های روزانه نیاز به محلی دارند که زمانی را به دور از شلوغی بگذرانند و  تمدد اعصاب داشته باشند. یکی از این مکان ها چشمه های طبیعی هستند که به سبب وجودشان اطراف خود را سرشار از سرسبزی می کنند. چشمه کانی گراوان شهرستان سردشت را می توان در لیست محل های قرار داد که سالانه میزبان مهمانان بسیاری است. این چشمه در 2 کیلومتری شهر ربط واقع شده و از زیبایی منحصر به فردی برخوردار است، به جرأت می توان گفت که این چشمه در وع خود منحصر به فرد است و مانند آن را ندرت می توان یافت. کانی گراوان از چشمه‌های غنی آب‌ معدنی به شمار می رود که میزان املاح محلول در آب آن بالغ ‌بر یک گرم در لیتر می شود. البته باید این نکته را توضیح داد  که آب آن بسیار شور است و قابل آشامیدن نیست. این چشمه در جوار روستایی با نام کانی گویز در جنوب شرقی حوضه زاب واقع شده است و خواص درمانی بسیاری دارد و می‌توان آن را در دسته چشمه‌ های آب‌ معدنی گازدار قرار داد که در امور مربوط به زیبایی و پوست به کار می رود.

ساختار و طبیعت اطراف چشمه

ساختار و طبیعت اطراف چشمه

این چشمه بر روی تپه ای قرار دارد و به صورت جوشنده از زیر زمین بیرون می آید. فعل و انفعالاتی شیمیای که در این چشمه رخ می دهد باعث شده است در اطرافش مخروطی به وجود آید که سالانه نیز بر ارتفاع آن افزوده می شود و صحنه ای خاص را به وجود آورده است. این سازه که از جنس آهک است ارتفاعی برابر با 20 متر و طول 30 متر دارد و در طول زمان شکل آن تغییر پیدا کرده است. نکته جالبی که در مورد این تپه وجود دارد این است که از هر طرف که به آن نگاه می کنید شکلی خاص دارد و از جذابیت آن به شمار می رود. در زیر پای این محوطه رودخانه هرمز آباد جریان دارد که باعث سرسبزی محیط شده است و نمایی را می توانی دید که در کمتر جایی قابل مشاهده است. این رودخانه پس از جریان پیدا کردن در این دشت به رودخانه زاب می پیوندد.

راه های دسترسی به چشمه

راه های دسترسی به چشمه

برای اینکه بتوانید از این محوطه و چشمه دیدن کنید باید به شهرستان سردشت سفر کنید و برای این سفر تنها  کافی است که بلیط اتوبوس سردشت را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به این شهرستان برسانید. این چشمه در 12 کیلومتری شمال شرقی شهر سردشت واقع شده است و می توانید با خودرو شخصی و یا تاکسی از مبدا این شهر خود را به این محل برسانید.

بازدید از چشمه کانی گراوان

برای دیدار از این محوطه می توانید در هر روزی که خواستید اقدام کنید ولی نکته ای را باید در مورد این محوطه بدانید و آن این است که این محل امکاتان رفاهی چندانی ندارد. برای رفتن به این مکان باید وسایل مورد نیازتان را حتما با خود به همراه ببرید تا دچار مشکلی نشوید. همچنین به یاد داشته باشید که از ریختن زباله در محیط خودداری کنید و زباله های خود را به همراه خود برگردانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.