ترمینال و پایانه مسافربری زاهدان

ترمینال و پایانه مسافربری زاهدان کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

ترمینال و پایانه مسافربری زاهدان کجاست؟ زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان است که در قسمت شرقی کشور قرار دارد. استان سیستان و بلوچستان استانی مرزی است که با کشور پاکستان مرز مشترک دارد. علاوه بر این در سمت جنوب غربی با استان هرمزگان، در غرب با استان کرمان و از شمال با استان خراسان جنوبی همسایه است.

این استان دارای 200 کیلومتربزرگراه ، 888 کیلومتر راه اصلی معمولی ، 2256 کیلومتر راه فرعی، 7540 کیلومتر راه روستایی است. بیشترین سفرهای درون استانی و برون استانی آن از طریق جاده‌ها انجام می‌گیرد موقعیت استراتژیک این منطقه سبب سفرهای زیادی به آن شده است. برای رفتن به زاهدان می توانید از طریق اتوبوس اقدام به مسافرت کنید.

خرید بلیط اتوبوس پایانه ها به صورت آنلاین تنها با صرف چند دقیقه از طریق مستر بلیط امکان پذیر شده است. اگر می خواهید به این  شهر و منطقه سفر کنید آن هم از طریق زمینی نیاز به داشتن اطلاعاتی در مورد ترمینال این شهر پیدا خواهید کرد. بنابراین ما در این بخش این اطلاعات را برای شما گردآوری کرده و در اختیارتان قرار خواهیم داد.

ترمینال و پایانه مسافربری زاهدان

معرفی ترمینال و پایانه مسافربری زاهدان

ترمینال این شهر در قسمت شرقی آن قرار گرفته است. البته این ترمینال جدید شهر می باشد. در گذشته این ترمینال در قسمتی دیگر قرار داشت ولی به دلایلی جا به جا شد. یکی از این  دلایل نداشتن جای توسعه بیشتر بوده است. ترمینال جدید در سال 1382 احداث شده است. ترمینال جدید زاهدان دارای طراحی زیبا و امروزی است.

وجود زمین های خالی اطراف این ترمینال راه را برای توسعه بیشتر آن باز گذاشته است. همچنین مکان جدید باعث شده است بار ترافیکی شهر کاهش پیدا کند. مقاصد عمده آن سفرهای درون استانی، خراسان، کرمان، تهران، گلستان و هرمزگان می باشد. از طریق این ترمینال به صورت روزانه 10،000 مسافر جا به جا می شوند.

مسیرهای ترمینال زاهدان

از این شهر برای شهرهائی در سراسر کشور سرویس عرضه می شود. از جمله این شهرها می‌شود به تهران، پایانه قم، اصفهان، مشهد مقدس، خواف، سبزوار، سرخس، پایانه بجنورد، اسفراین، پایانه بیرجند، نهبندان، سربیشه، قاین، حاجی آباد قاین، شلمچه، شیراز، آباده، پایانه کرمان، بم، رفسنجان، ایرانشهر، چابهار، خاش، سراوان، نیک شهر، فنوج، سرباز، کنارک، میلک، سوران، پایانه بندرعباس، مهران، پایانه یزد، میبد، بهاباد، پایانه گرگان، گنبدکاووس و رامیان اشاره کرد.

بسیاری از این شهرها مقصد اصلی سفر نیستند، بلکه این شهر در مسیر سفری دیگر قرار دارد. از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است که سفرها باهم ترکیب شوند تا اتوبوس به اصطلاح خالی حرکت نکند. اتوبوس هائی نیز مسافرانی را به مقصد این شهر می آورند که شامل شهرهائی چون تهران (ترمینال جنوب)، اصفهان (پایانه کاوه)، هشترود، مشهد (پایانه امام رضا)، تربت جام، بجنورد، بیرجند، شیراز پایانه کاراندیش، کرمان، ایرانشهرف چابهار، بندرعباس، یزد، گرگان، گنبدکاووس، آق قلا و آزادشهر است.

مسیرهای ترمینال زاهدان

شرکت های مسافربری ترمینال زاهدان

سفرهایی که این از این ترمینال ترتیب داده می شود توسط یک سری از شرکت های مسافربری که در این ترمینال مستقر هستند انجام می گیرد. از آن جمله می توان شرکت مسافربری میهن نور آریا، شرکت مسافربری پیک معتمد، شرکت مسافربری گیتی پیما، شرکت مسافربری آریا سفر، شرکت مسافربری عدل، شرکت مسافربری جهانگشت مهر، شرکت مسافربری سیر و سفر درخشان، شرکت مسافربری تک سفر ایرانیان، شرکت مسافربری ایمن سفر ایرانیان، شرکت مسافربری همسفر شمس اشاره کرد.

شرکت مسافربری ایران پیما امید، شرکت مسافربری ایران پیمان شرق، شرکت مسافربری آسیا سفر، شرکت مسافربری پیک صبا و شرکت مسافربری لوان نور از دیگر شرکت های موجود در این ترمینال هستند. برای خرید بلیط مقصد مورد نظرتان نیاز است که به گیشه های فروش بلیط هر یک از این شرکت ها در ترمینال یا از طریق مستر بلیط و یا هر وب سایت دیگری اقدام کنید. این شرکت های مسافربری خدمات حمل بار از طریق اتوبوس را نیز ارائه می دهند. برای استفاده از این خدمات کافی است به اتوماسیون حمل بار در ترمینال مراجعه کنید.

امکانات رفاهی ترمینال و پایانه مسافربری زاهدان

با جا به جائی ترمینال به مکان جدید خدمات رفاهی مناسبی نیز برای مسافران ایجاد شده است. این خدمات، جایگاه سوخت، انبار، کارواش، مرکز اطلاعات، راهنمای مسافر، ایستگاه پلیس، سالن انتظار عمومی، اتاق اطلاعات مسافرین، غذاخوری و رستوران، غرفه های فروش سوغات استان، نمازخانه، سرویس بهداشتی، پارکینگ، کارواش و باس واش می باشند. این امکانات در راستای آسایش مسافران و حتی لذت بردن از زمان انتظار در ترمینال ایجاد شده اند.

راه‌های دسترسی به ترمینال و پایانه مسافربری زاهدان

از آنجائی که ترمینال در قسمت حاشیه ای شهر قرار دارد بنابراین باید از خودرو شخصی یا وسایل نقلیه عمومی جهت رفت و آمد به آنجا استفاده کنید. تاکسی های ویژه ترمینال در خود ترمینال مستقر هستند و به شما این امکان را می دهند که به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.  متاسفانه فاصله ایستگاه اتوبوس شهری از این ترمینال زیاد است و استفاده از آن برای مسافری که وسیله و بار دارد سخت می باشد پس بهترین روش تردد از طریق تاکسی است.

ترمینال و پایانه مسافربری زاهدان

ترمینال های استان سیستان و بلوچستان

علاوه بر ترمینال زاهدان در شهر های بزرگ استان نظیر زابل، سراوان و چابهار نیز پایانه مسافربری ایجاد شده است.

ترمینال زابل

شهر زابل که از شهرهای بزرگ استان به حساب می آید دارای تردد بسیار است. بنابراین ترمینال این شهر از رونق خوبی برخوردار است. از ترمینال برای شهر های داخل استان سرویس هائی بر قرار است. علاوه بر آن این ترمینال میزبان مسافرانی از شهر های مشهد مقدس، گرگان و بیرجند نیز می باشد.

ترمینال سراوان

این ترمینال نیز مانند دیگر ترمینال این استان تنها میزبانی از مسافران ورودی به شهر را بر عهده دارد. از این شهر سرویسی برای شهرهای بیرون از استان برقرار نمی‌باشد. سرویس های ورودی شامل مشهد مقدس، چابهار، زاهدان و بندرعباس می‌باشد. از این ترمینال برای شهرهای درون استان نیز سرویس ارائه داده می شود و بیشترین سفرهای آن را سفرهای درون استانی تشکیل می دهند.

ترمینال چابهار

این ترمینال در قسمت شمال شرقی بندر چابهار قرار گرفته است. ترمینال در خارج از شهر واقع شده است تا باعث کاهش حجم ترافیکی که به سبب وجود ترمینال است، شود. از این ترمینال به نسبت ترمینال های دیگر استان حجم بیشتری تردد انجام می شود. دلیل آن را می توان در موقعیت استراتژیک، بازارها و جاذبه های گردشگری  این بندر جستجو کرد.

مسیرهای خروجی آن شامل چابهار – تهران پایانه جنوب، چابهار – اصفهان، چابهار – نایین، چابهار – مشهد مقدس، چابهار – تربت حیدریه، چابهار – بیرجند، چابهار – شیراز، چابهار – کرمان، چابهار – بم، چابهار – رفسنجان، چابهار – زاهدان، چابهار – ایرانشهر، چابهار – خاش، چابهار – سراوان، چابهار – نیک شهر، چابهار – بندرعباس و چابهار – یزد می شود.

شهر های تهران پایانه جنوب، اصفهان، مشهد مقدس، شیراز پایانه کاراندیش، کرمان، زاهدان، ایرانشهر و یزد از جمله شهرهائی هستند که به مقصد چابهار سرویس تدارک می بینند. شرکت های مسافربری که مسئولیت تدارک این سرویس‌ها را دارند شرکت مسافربری لوان نور، شرکت مسافربری ایران پیما بلوچ، شرکت مسافربری پیک صبا، شرکت مسافربری میهن نور آریا و شرکت مسافربری جهانگشت مهر هستند.

از امکانات این مکان می‌توان سالن عمومی، نمازخانه، استراحتگاه رانندگان، رستوران و فست فود، سرویس بهداشتی اشاره کرد. از آنجائی که این جاده دارای بارترافیکی نیست، رسیدن به ترمینال از طریق تاکسی یا خودرو شخصی در کمترین زمان ممکن انجام می گردد.

ترمینال زابل

باربری کالا استان سیستان و بلوچستان

 این استان دارای 4 پایانه بار است که دو پایانه عمومی و دو پایانه خصوصی می باشد. که در مجموع 126 شرکت حمل ونقل کالا در کلیه ترمینال های باربری آن فعالیت دارند. 4925 دستگاه باری عمومی، 176 دستگاه ناوگان باری وانت  و  354 دستگاه ناوگان باری منطقه آزاد دارد. میانگین سالانه تناژ کالای جابجا شده از مبداء استان 5،500،000 تن می باشد. کالاهای عمده جابجا شده از مبداء استان شامل سیمان، گازوئیل، انواع آرد می شود.

راه‌های ارتباطی ترمینال و پایانه مسافربری زاهدان

ترمینال زاهدان

آدرس کمربند شهید کلانتر، خیابان انقلاب، روبروی پارک سرداران شهید، ترمینال زاهدان
تلفن 05433432668

ترمینال زابل

آدرس بلوار شهید میر حسینی، میدان رستم، جنب میدان تره بار، ترمینال زابل
تلفن 05432295033

ترمینال سراوان

آدرس ورودی شهر سراوان، میدان هواشناسی، ترمینال سراوان
تلفن 05437642303

ترمینال چابهار

آدرس ورودی شهر چابهار
تلفن 05435331045

اگر از طریق ترمینال و پایانه مسافربری زاهدان سفری داشته اید می توانید با استفاده از بخش دیدگاه ها نظرتان را درباره آن ثبت کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *