ایستگاه راه آهن مشهد

ایستگاه راه آهن مشهد کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

ایستگاه راه آهن مشهد کجاست؟ خطوط راه آهن در گذشته یکی از نشانه های پیشرفت هر کشوری بود و احداث این خطوط در هر منطقه ای باعث رشد و پیشرفت آن منطقه می شده است. قطار از جمله وسایلی است که علاوه بر جابجائی مسافر قادر به حمل بار در حجم های بالا است، به همین علت است که آن را نمادی از پیشرفت می دانند.

مبحث این مطلب، گردشگری از طریق قطار می باشد و به بحث پیرامون این موضوع می پردازیم و همینطور ایستگاه راه آهن مشهد و راههای دسترسی، امکانات و همنطور مسیرهای آن را برای شما معرفی می کنیم. همانطور که می‌دانید وجود حرم امام رضا (ع) در مشهد باعث رونق گرفتن گردشگری زیارتی در آن شده است.

علاوه بر این وجود مکان های گردشگری متعدد در شهر مشهد توجه بسیاری از گردشگران را به این مکان جلب کرده است. برای سفر به مشهد از چند طریق می توانید عمل کنید 1) خودرو شخصی، 2) هواپیما، 3) اتوبوس های بین شهری و 4) قطار. در ادامه برای اینکه بدانید چگونه از طریق قطار به این شهر سفر کنید در مجله گردشگری مستر بلیط به شرح جزئیات ایستگاه راه آهن مشهد می پردازیم.

تاریخچه ایستگاه راه آهن مشهد

تاریخچه ایستگاه راه آهن مشهد

ساخت خطوط راه آهن شمال جنوب خراسان در سال 1316 آغاز و در سال 1320 به پایان رسید و در همین سال بهره برداری از آن آغاز گردید. این پروژه از گرمسار آغاز و در شاهرود تمام شد. با آغاز جنگ جهانی اول کار ساخت آن به طور کامل متوقف شد. بار دیگر در سال 1323 همراه با جشنی با شکوه این پروژه که هدف آن اتصال تهران به مشهد با استفاده از خطوط راه آهن بود ادامه پیدا کرد و با تلاش متمادی و پیگیرانه در سال 1335 پایان یافت.

در خط تهران-مشهد در حدود سه هزار پل وجود دارد، که هشتاد پل آن از نوع پل‌های بزرگ است. قطارهای توربوترن، اولین بار در خط تهران-مشهد شروع به کار کردند. این خط ریلی، به‌صورت دوبل و رفت و برگشت مجزا می‌باشد و بر خلاف راه جاده ای، به موازات رشته کوه البرز قطعه بینالود، کشیده شده‌است که از نزدیک اسفراین عبور می کند. راه آهن مشهد دارای دو ایستگاه باری و مسافری تفکیک شده، ۷ خط قبول و اعزام مسافری، و چند ترمینال برای ایستگاه باری، گمرک، و … است.

یکی از کارهای جالب که بر روی مسیر راه آهن مشهد انجام شده است ایجاد پل سلام است. موقع عبور قطار از روی این پل حرم امام رضا (ع) به خوبی نمایان است و مسافران می توانند از روی این پل به حضرت نمایند. به همین دلیل نام این پل سلام گذاشته شده است.

معماری ایستگاه راه آهن مشهد

معماری ساختمان این ایستگاه مانند بسیاری دیگر از ایستگاه های قدیمی راه آهن ایران دارای پیشینه ای خارق العاده و به دست معماران به نام طراحی شده است. معماری این ساختمان به وسیله معماران ایرانی حیدر غیاثی، عبدالعزیز فرمانیان و محسن فروغی و یک معمار فرانسوی با نام فرناند پویون انجام گرفت، ناظر این پروژه نیز مرتضی کباری بود.

این بنا در بدو ورود، با نیمه سقفی معلق و عظیم، به مسافران خوش آمد می‌گوید. سپس با عبور از ردیفی از ستونها، به سالنی با طاقی مرتفع می‌رسد که بلندی سقف آن، عظمتی بی انتها را در ذهن بیننده ایجاد می‌کند به چشم می خورد. زاویه این طاق، برابر با زاویه پل ورسک طراحی شده و خود بنا به شکل بال‌های فروهر و با الهام از معماری اشکانی هاترا وتیس پون طراحی شده است.

مسیر راه آهن مشهد

مسیرهای ایستگاه راه آهن مشهد

این ایستگاه همانند دیگر مراکز حمل و نقل آن دارای تردد فراوان است و از مناطق مختلف کشور به سمت این ایستگاه حرکت می کنند و این باعث می شود احتیاج به سرویس های برگشت نیز پدید آید. مسیر مشهد – تهران، مشهد – یزد، مشهد – بندرعباس، مشهد – اصفهان، مشهد – اراک، مشهد – قم، مشهد – تبریز، مشهد – اهواز، مشهد – ارومیه، مشهد – کرمان، مشهد – رشت، مشهد – گرگان، مشهد – زنجان، مشهد – ساری، مشهد – سمنان، مشهد – شاهرود و بسیاری از شهرهای دیگر به این شهر می روند. این مسیر ها به صورت رفت و برگشت انجام می شوند.

خرید بلیط قطار مشهد را می توانید با استفاده از روش های گوناگون از جمله خرید حضوری و یا آنلاین انجام دهید. در حال حاضر سایت های بسیاری در زمینه فروش آنلاین فعالیت دارند یکی از این سایت ها مستر بلیط می باشد. شرکتهای ریلی که در این مسیر ها فعالیت می کنند که شامل شرکت مسافربری ریلی رجا، شرکت مسافربری ریلی بن ریل، شرکت مسافربری ریلی مهتاب سیر جم، شرکت مسافربری ریلی فدک، شرکت مسافربری ریلی ریل ترابر سبا، شرکت مسافربری ریلی نورالرضا، شرکت مسافربری ریلی پارس لاریم و شرکت مسافربری ریلی جوپار می شود.

راه آهن مشهد

قطارهائی که هر یک از این شرکتها در این مسیر به کار گرفته بدین شرح هستند:

4 ستاره سروش: ویلچر، سرویس فرنگی، WiFi، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه و روزنامه

سه ستاره 6 تخته پارسی: ویلچر، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران و سیستم تهویه

5 ستاره بيزينس سلامت فدك: کتابخانه، ویلچر، سرویس فرنگی، WiFi، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه، هدفون، ارتباط داخلی، چراغ مطالعه، روزنامه و پک بهداشتی.

5 ستاره ويژه سلامت فدك: کتابخانه، ویلچر، سرویس فرنگی، WiFi، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه، هدفون، ارتباط داخلی، چراغ مطالعه، روزنامه و پک بهداشتی.

4 ستاره غزال: کتابخانه، ویلچر، سرویس فرنگی، WiFi، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه، ارتباط داخلی و روزنامه.

4 ستاره سيمرغ: کتابخانه، ویلچر، سرویس فرنگی، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه، ارتباط داخلی، چراغ مطالعه و روزنامه.

4 ستاره غدير: WiFi، سرویس فرنگی، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه، ارتباط داخلی، چراغ مطالعه، هدفون و روزنامه.

5 ستاره نور:  سرویس فرنگی، WiFi، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه، هدفون، ارتباط داخلی، چراغ مطالعه و پک بهداشتی.

امکانات رفاهی ایستگاه راه آهن مشهد

امکانات رفاهی ایستگاه راه آهن مشهد 

از امکاناتی که در این ایستگاه وجود دارد می توان به سرویس بهداشتی، غرفه های فروشگاهی، نمازخانه، دستگاه خودپرداز، شعبه بانک، تلفن همگانی، کیوسک اینترنت، محلی برای شارژ تلفن همراه، انبار توشه، رستوران، کیوسک راهنمای زائر و کیوسک رزرو هتل و مسجد را نام برد.

راه‌های دسترسی به ایستگاه راه آهن مشهد

وجود تردد بالا در این مکان باعث شده است به فکر ایجاد وسایل ترانسفری فراوان در این مکان باشند از جمله این وسایل تاکسی و اتوبوس های شهری و مترو می باشد. استفاده از هر یک از این وسایل به سلیقه و روحیه شخصی هر فرد بر می گردد. بسیاری از افراد استفاده از وسیله ارزان تر و سریع تر مد نظرشان است که در این صورت از مترو استفاده می کنند.

بسیاری دیگر از افراد ترجیح می دهند به راحتی به مقصد برسند و زمانی که در راه هستند نیز از مناظر شهر نیز دیدن کنند این افراد مطمننا تاکسی را انتخب می کنند. افرادی دیگر نیز هستند که در عین حال که می خواهند مناظر شهر را تماشا کنند به هزینه نیز فکر می کنند این افراد می توانند از اتوبوس های شهری استفاده نمایند.

راه‌های ارتباطی ایستگاه مشهد

آدرس مشهد، بلوار شهید کشوری، میدان راه آهن، ایستگاه راه آهن مشهد
تلفن  9‏-۰۵۱۳۲۲۲۴۶۸۱

 

در صورت استفاده از ایستگاه راه آهن مشهد می توانید نظرتان درباره آن در زیر همین مطلب عنوان کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *