یئدی گوز

یئدی گوز؛ معرفی + راه های دسترسی

نقده از شهرهای استان آذربایجان غربی است که تاریخی چندین هزار ساله دارد و از سال های بسیاری دور در این منطقه افرادی زندگی می کردند. دشت نقده در طول تاریخ محل زندگی اقوام مختلف از جمله آشوری‌ها، مادها، ماناها، کردها، آذربایجانی‌ها بوده‌است. تا سال های زیادی مردم آشوری در این شهر زندگی می کردند ولی بعد ها از این شهر مهاجرت کردند.

این شهر به علت قدمت تاریخی که دارد دارای آثار تاریخی مختلفی است که یکی از معروف ترین آن ها تپه حسنلوست که تاریخی چندین هزار ساله از کشورمان را در خود نهفته دارد و جام زرین مشهور را نیز از این منطقه پیدا کردند. در این بخش به سراغ یکی دیگر از آثار گردشگری این شهر یعنی یئدی گوز رفته ایم پس در ادامه با مجله مستر بلیط همراه باشید.

معرفی یئدی گوز

یئدی گوز یا هفت چشمه یکی از آثار گردشگری شهر نقده است که در جنوب غربی این شهر قرار دارد و با نام هفت چشمه نیز شناخته می شود. این گردشگاه قدیمی در  قسمت شرقی کوه سلطان یعقوب قرار دارد. تفرجگاه هفت چشمه از سالیان دور در این منطقه قرار داشت.

دلیل نام گذاری آن هفت چشمه آبی است که از قسمت شمالی کوه جاری هستند و در پائین به هم می پیوند و رودی واحد را تشکیل می دهند. یکی از عجایب این منطقه طعم مختلفی است که هر چشمه دارد و هیچ کدام از آنها طعمی همانند هم ندارند. این به خاطر املاح معدنی متفاوتی است که در هر یک از این چشمه ها وجود دارد.

نقشه و بخش های مختلف یئدی گوز

یئدی گوز از بخش های متفاوتی تشکیل شده است و امکانات مختلفی را در اختیار گردشگران قرار می دهد. در این مکان، پیاده روهائی جهت پیاده روی تعبیه شده است که باعث شده مردم محلی اینجا را برای پیاده روی انتخاب کنند.

حوضی به شکل کوزه ای زیبا در پای کوه قرار داده شده است که زیبائی آن را دو چندان می کند و آب این هفت چشمه درون این کوزه می ریزد. درون حوض ماهی های مختلفی وجود دارد که نژاد هریک متفاوت است دلیل این امر این است که مردم محلی خود این ماهی ها درون حوض انداخته اند.

افراد بسیاری برای کوهنوردی به این منطقه مراجعه می کنند و از کوه زیبا و بلند سلطان یعقوب بالا می روند. این کوه دارای ارتفاع 2000 متری است و بالا رفتن از آن به خاطر چشم اندازی که در بالای کوه وجود دارد بسیار لذت بخش است.

در کنار چمشه ها سکوهایی برای استراحت گردشگران ایجاد شده است تا هنگام بالا رفتن به سمت چشمه ها بر روی این سکوها به استراحت بپردازند. همچنین آلاچیق هائی در سطح این گردشگاه وجود دارد که می توانید در آنها وقت بگذرانید.

برای سفر به نقده فقط کافی است بلیط اتوبوس خود را از مستر بلیط و به صوت آنلاین تهیه کنید و به این شهر تاریخی سفر کنید.

راههای دسترسی به یئدی گوز

راه های دسترسی به یئدی گوز

همانطور که قبلا اشاره شده این منطقه در 5 کیلومتری جنوب غربی نقده قرار دارد بنابراین اگر قصد رفتن به این مکان را دارید می توانید سفری به نقده داشته باشید.

شرایط بازدید

بازدید از این مکان شرایط خاصی ندارد و نیازی به پرداخت هزینه ندارید و می توانید زمانی را نیز به پیاده روی و لذت از طبیعت بگذرانید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ارومیه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *