نقش ‌برجسته گل گل؛ معرفی + راه های دسترسی

0 258

آیا تاکنون از نقش ‌برجسته گل گل بازدید کرده اید؟ شهرستان ملکشاهی در استان ایلام قرار دارد و شهر ارکواز مرکز این شهرستان است. نام این شهرستان از ایل ملکشاهی و رییس این طایفه یعنی امیر کرد ملکشاهی گرفته شده است.

این شهرستان از جمله مناطقی در ایران است که دارای تاریخی به قدمت سرزمین ایران و آثاری از گذشتگان دور در این قسمت باقی مانده است که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود فرا می خواند.

قلعه جوق (قلعه سلجوق)، پنجه علی، کوشک قِیَنقَر، بقعه سید محمد ابوچماقین، نقش‌ برجسته گل گل ملکشاهی از جمله جاذبه های گردشگری موجود در این شهرستان هستند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد نقش برجسته گل گل اطلاعاتی را گردآوری کرده ایم که برای شما عرضه می کنیم.

درباره نقش برجسته گل گل

معرفی نقش برجسته گل گل

این اثر تاریخی در استان ایلام و در کنار رودخانه گل گل ملکشاهی قرار گرفته است و قدمت آن به زمان آشوریان می رسد دارای عمری سه هزار ساله است. این نقش برجسته بر فراز دیوار تنگه ای کوچک در نزدیکی روستای گل گل قرار دارد.

این کتیبه به زبان میخی آشوری نوشته شده است و بر قسمت شرقی صخره قرار دارد. صاحب این کتیبه مشخص نیست و نام پادشاهی که در کتیبه دیده می شود نیز معلوم نیست.

برخی اعتقاد دارند این کتیبه متعلق به سناخریب یا آشوربانی پال است ولی همانطور که گفتیم به طور دقیق مشخص نیست. این اثر به خاطر اهمیتی که دارد در تاریخ ۶ دی ۱۳۵۵ با شماره ثبت ۱۴۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر ملکشاهی و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “ملکشاهی” را مطالعه نمایید.

ساختار نقش برجسته گل گل

ابعاد این سنگ نوشته برابر با 135 در 90 سانتی متر، که به صورت مستطیلی عمودی است و در ارتفاع 270 سانتی متری از سطح زمین قرار دارد. در وسط آن تصویر پادشاه آشوری، با ارتفاع 135 سانتی متر همراه با شمشیری که بر کمر آویزان کرده است، خود نمائی می کند.

پادشاه در این تصویر به صورت نیم رخ ایستاده و کلاهی مخروطی شکل بر سر و ردایی بلند تا پائین پا در بر دارد و دستش بر روی شمشیری قرار داده، که بر کمرش آویزان کرده است که نشان از قدرت دارد. در کنار صورت پادشاه می توانید تصویری از فَروَهَر را نیز ببینید.

تصاویر دیگر نیز در اطراف آن وجود دارد که به درستی مشخص نیست چه چیزی هستند. در دو طرف تصویر نیز نوشته هایی وجود دارد که همانطور در ابتدا اشاره شد به زبان میخی آشوری نوشته شده اند و خط ها به وسیله خطی افقی از هم جدا شده اند. متن آن از فتح ایلام و لرستان، محل حکومت کاسی، به وسیله آشوری ها حکایت می کند.

متن کتیبه

متن کتیبه

این کتیبه توسط واندنبرگ ترجمه شده و به این صورت است:

«به آشور و خدایان (بزرگ) که به طرفداری شاه محبوب آن‌ها ایستاده و چیره شده (بر زمین‌های دشمنانش (…) شاه جهان (…) پسر (…) آشور پدر خدایان مرا نامزد کرد برای پادشاهی در رحم مادرم (…) انلیل مرا برای تسلط بر روی زمین و مردم فرا خواند. سین و شماش با هم شگونهای مساعدی در مورد بنیاد فرمانروایی من فراهم ساختند. نبو و مردوک مرا بصیرت وسیع و فهم عمیق بخشانیدند.

خدایان بزرگ از راه لطف در محفل خود مرا بر روی تخت شاهی پدرم گذاشتند. آن‌ها تسلط بر روی زمین را به من واگذار کردند. شهر (…) آن‌ها بیرون رفتند (…) روی او ستایش کارهایی که من انجام داده‌ام. من نوشتم بر روی آن من به جای نهادم این سنگ نوشته را برای ترغیب شاهان و پسران من در آینده باشد که امیری در میان شاهان پسران من که او را آشور و خدایان بزرگ برای تسلط بر روی زمین و مردم نامزد کند.

این ستون و تحسین خدایان بزرگ را ببیند و باشد که به تدفین آن بپردازد و قربانیها بکند اما آنکه آن مجسمه را از جای آن بردارد آشور و خدایان بزرگ و آن عده که روی این ستون نام برده شدند با نظر خشم به او نگاه کند. باشد که به طرفداری او در یک برخورد سلاح‌ها در میدان جنگ برخیزند و باشد که آن‌ها او را راهنمایی نکنند. (…) با شد که آن‌ها هم حکم شاهی او را براندازند و باشد که آن‌ها نامش و تخمه اش را در زمین ضایع کنند».

برای سفر به ملکشاهی می توانید از اتوبوس استفاده کنید و با خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط سفری سرشار از لذت را تجربه کنید.

آشوری ها چه کسانی بودند

دولت آشور دولت مهمی بود که در بین النهرین تشکیل شد و در آغاز تابع حکومت بابل بود. در سال ۱۸۰۰ پ. م فرمانروایان اولیه آشوری شهرهای آشور، نینوا و اربیل را متحد کردند و سلسله‌های پادشاهی آشور بعد از سال ۱۴۲۰ پ. م شکل گرفتند. آشور حدود هزار سال باقی ماند.

آشوری‌ها چون سرزمینشان مانند بابل حاصلخیز نبود باج‌گیری و دست اندازی به سرزمین‌های دیگر را در پیش گرفتند. در نتیجه دولت آشور یک دولت جنگجو و متجاوز شد. این قوم همیشه به سرزمین های عیلامی چشم داشتند که در یکی از حملات خود به شوش حجوم بردند و آنجا را تخریب کردند.

راه های دسترسی به نقش برجسته گل گل

راه های دسترسی به نقش برجسته گل گل

برای اینکه به دیدن این نقش برجسته بروید باید به سمت روستای گل گل حرکت کنید، یکی از مشکلاتی که رفتن به این منطقه دارد نبودن تابلویی برای راهنمایی مسافران است.

شرایط بازدید

بازدید از این مکان به صورت رایگان است و نباید هزینه ای را بابت دیدار از آن پرداخت کنید. این مکان در بیرون از شهر قرار دارد و می توانید ساعتی را نیز در دل طبیعت بگذرانید، پس به همراه داشتن وسایل مورد نیاز خود را فراموش نکیند، همچنین لباس و کفش مناسب به همراه داشته باشید. حفظ محیط زیست از مهمترین شروط سفر در دل طبیعت است پس این نکته را نیز از خاطر نبرید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ایلام شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.