ترمینال و پایانه های مسافربری سنندج کجا هستند؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

0 4,954

سنندج مرکز استان کردستان است که از استان های غربی کشور محسوب می شود. این استان در همسایگی استان هائی همچون کرمانشاه، زنجان، همدان، آذربایجان غربی قرار دارد. همچنین کشور عراق نیز از همسایگان این استان است. ترمینال و پایانه های مسافربری سنندج کجا هستند؟ برای دانستن جواب این سوال این مطلب را تا آخر مطالعه کنید.

تعداد 12 پايانه مسافربری در شهرستانهاي استان کردستان وجود دارد که دو عدد آن در سنندج،  یک عدد در مريوان، دو عدد بيجار، دو عدد در قروه، یک عدد دهگلان، 2 عدد ديواندره، یک ترمینال در كامياران و یک عدد نیز در سقز وجود دارد. تعداد 26 شركت و موسسه اتوبوسراني و تعداد 12 شركت و موسسه ميني بوسراني  و تعداد 18 شركت سواري در اين استان موجود است.

برای سفر به این منطقه می توانید از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس استفاده کنید. استفاده از اتوبوس علاوه بر اینکه ضرر کمتری برای محیط زیست دارد این امکان را برای شما فراهم می کند از مناظر زیبای جاده های منطقه استفاده کنید. برای خرید بلیط اتوبوس در کمترین زمان ممکن از مستر بلیط استفاده کنید تا تجربه ای متفاوت از خرید را برای شما به جای بگذارد.  در ادامه این مطلب به شرح ترمینال مسافربری سنندج می پردازیم تا اطلاعاتی کامل از آن به دست آورید.

درباره ترمینال و پایانه های مسافربری سنندج

ترمینال سنندج

ترمینال سنندج یکی از دو ترمینال این شهر است که البته ترمینال اصلی آن نیز به حساب می آید. عمده تردد های این شهر از طریق آن انجام می گیرد. از این ترمینال روزانه 10،223 نفر مسافر خارج می شوند. ناوگان مسافربری این ترمینال از 147 عدد اتوبوس، 210 مینی بوس و 180 تاکسی تشکیل شده است. این ناوگان تنواسته است 40 درصد از جا به جائی ها در این استان را انجام دهد. تعداد شرکت های مسافربری که در این ترمینال وظایف خود را انجام می دهند 13 عدد می باشد. منطقه ای که این ترمینال در آن واقع شده است جا را برای توسعه و اضافه کردن امکانات بیشتر به آن باز می گذارد.

ترمینال و پایانه های مسافربری سنندج

مسیرهای ترمینال سنندج

تهران، پایانه قم، قزوین، ساری، کرج، اصفهان، پایانه تبریز، بناب، مشهد (پایانه امام رضا )، پایانه بیرجند، اهواز، اندیمشک، شیراز، آباده، لارستان، پایانه کرمان، پایانه رشت، بندرانزلی، لنگرود، پایانه ارومیه، بوکان، میاندوآب، پایانه بندرعباس، زنجان، پایانه کرمانشاه، بانه، سقز، دیواندره، پایانه همدان، ایلام، پایانه یزد، پایانه بوشهر، عسلویه و گرگان مقصد هائی هستند که از این ترمینال به سمت آنها اتوبوس هائی روانه می شوند.

مسیرهائی در این میان هستند که سنندج نقطه پایانی آنها به حساب می آیند از آن جمله می توان تهران پایانه غرب (آزادی)، سلطان آباد، پایانه قزوین، پایانه ساری، آمل، بابل، بهشهر، نکا، پایانه کرج، پایانه صفه (اصفهان )، پایانه کاوه (اصفهان )، تبریز، پایانه اهواز، اندیمشک، شیراز، پایانه کاراندیش (شیراز)، رشت، بندرانزلی، لاهیجان، لنگرود، پایانه ارومیه، بوکان، پایانه زنجان، پایانه ایلام، یزد و پایانه گرگان را بیان کرد.

شرکت های مسافربری سنندج

شرکت های مسافربری که در این ترمینال در حال تلاش و تکاپو هستند شامل شرکت مسافربری همسفر، شرکت مسافربری ترابر بی تا، شرکت مسافربری کیان سفر پاسارگاد، شرکت مسافربری سیر و سفر، شرکت مسافربری دیدار سیر گیتی، شرکت مسافربری آریا سفر، شرکت مسافربری ایران پیما، شرکت مسافربری عدل، شرکت مسافربری آزادی سفر، شرکت مسافربری همسفر غرب، شرکت مسافربری میهن نور آریا، شرکت مسافربری رویال سفر و شرکت مسافربری جوان سیر ایثار می شوند. این شرکت ها در این ترمینال دفاتر توزیع بار نیز دارند و در امر حمل و نقل و جا به جائی بار با استفاده از اتوبوس نیز فعالیت دارند.

ترمینال و پایانه های مسافربری سنندج

امکانات ترمینال سنندج

سالن انتظار عمومی، نمازخانه، سرویس بهداشتی، غذا خوری و رستوران، فضایی جهت استراحت رانندگان، غرفه های فروش سوغات و صنایع دستی و پارکینگ از جمله امکاناتی هستند که در این ترمینال قرار داده شده است. احتیاجات شما در ترمینال از طریق این امکانات تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

اگر قصد رفتن به ترمینال با بکارگیری خودرو شخصی دارید می توانید از پارکینگ ترمینال استفاده کنید. در صورتی که پس از خروج از شهر موفق به خرید سوغاتی نشده اید از غرفه های سوغاتی موجود در ترمینال بهره بگیرید و سوغاتی های مورد علاقه تان را خریداری کنید، هر چند که ممکن است کمی گران تر از فروشگاه های مستقر در شهر باشند.

راه‌های دسترسی به ترمینال و پایانه های مسافربری سنندج

رفت و آمد به ترمینال با وجود تاکسی های ویژه ترمینال بسیار راحت تر است. این تاکسی ها را می توانید مقابل درب ورودی تاکسی ها بیابید. با کمک این تاکسی ها در همه نقاط شهر می توانید تردد کنید.

ترمینال و پایانه های سنندج

ترمینال شمال غرب سنندج از ترمینال و پایانه های مسافربری سنندج

این ترمینال با مساحت 40،000 متر مربع  در قسمت شمال غربی شهر قرار دارد و وظیفه حمل و نقل مسافران برای شهر های درون استان را بر عهده دارد و به ترمینال سقز نیز معروف می باشد. این ترمینال روزانه 3،323 نفر مسافر خروجی دارد که حدود 25% از مسافران استان را شامل می شود. 5 شرکت مسافربری با بهره گیری از 11 اتوبوس، 104 مینی بوس و 40 تاکسی مسافران را جا به جا می کنند. مقاصد سفر آن شامل بانه، سقز، مريوان، ديواندره، تكاب و بيجار می شود. از امکانات موجود در آن باید به پنج كانكس 15 متري مجهز به آب، برق و تلفن براي دفاتر تعاوني، دو كانكس با ظرفيت 80 نفر در قالب سالن انتظار، سرويس بهداشتي، نمازخانه، نصب سايبان به مساحت 452 متر مربع مجهز به سيستم روشنايي اشاره کرد. برای رسیدن به ترمینال و یا خروج از آن می توانید از تاکسی های شهری استفاده کنید.

ترمینال های استان کردستان

این استان در شهرهای مختلف دارای ترمینال‌های زیادی است. از جمله می توان ترمینال های موجود در شهر های کامیاران، دیواندره، مریوان، قروه، دهگلان، بیجار، سقز، بانه و سرو آباد را نام برد.

ترمینال سقز

ترمینال سقز در قسمت جنوبی شهر واقع شده است و هدف از تاسیس آن جا به جائی مسافران شهر سقز به سرتاسر استان بوده است. ساختمان پايانه مسافربري سقز، در 2 طبقه با سه هزار 654 متر مربع زيربنا كه طبقه يك ترمينال با 2 هزار 465 متر مربع زير بنا داراي 12 دفتر براي تعاوني ها و 12 مغازه تجاري شامل آرايشگاه، قنادي، پست پيشتاز، بانك، لوازم بهداشتي، اتاق هاي مطبوعات، تغذيه، سالن انتظار مسافرين، سرويس هاي بهداشتي و بخش هاي ديگري است. طبقه دوم آن نيز با هزار و 200 متر مربع زيربنا داراي اتاق هاي راهنمايي و رانندگي، كلانتري، مديريت، استراحتگاه رانندگان، نمازخانه، رستوران، بيمه و چند بخش ديگر است. از این ترمینال برای شهر های داخل استان و تهران سرویس دهی انجام می دهد. همچنین میزبان مسافران بسیاری از شهرهای مختلف کشور است. شرکت مسافربری توحید، شرکت مسافربری شاهو سیر سقز، شرکت مسافربری عدل و شرکت مسافربری شهاب از جمله شرکت های مسافربری هستند که در حال تهیه سفرهای خروجی این مکان هستند.

ترمینال باربری کردستان

ترمینال باربری کردستان

استان کردستان دارای دو ترمینال حمل بار است. یکی از این ترمینال ها در شهر سنندج قرار گرفته است. این ترمینال باربری دارای 19 هکتار مساحت و 41 غرفه است. ترمینال دیگر آن در شهر بیجار واقع شده است. مساحت آن سه هکتار و دارای 18 غرفه می باشد. تعداد 70 شركت و موسسه حمل و نقل كالا در اين استان وجود دارد. تعداد ناوگان بار طبق آمار 5608 دستگاه مي باشد.

راههای ارتباطی ترمینال و پایانه های مسافربری سنندج

ترمینال سنندج

آدرس بزرگراه همدان به سنندج، ترمینال سنندج
تلفن 087-33520341

ترمینال شمال غرب سنندج

آدرس میدان سهروردی، بلوار معلم
تلفن

ترمینال سقز

آدرس پایانه توحید، بلوار کردستان، جنب سیلو
تلفن 08443273048

 

اگر نظری در مورد ترمینال و پایانه های مسافربری سنندج دارید می توانید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.