فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد کجاست؟ معرفی + راه های دسترسی

0 520

یزد از شهرهای کویری ایران و مرکز استان یزد می باشد. این شهر کویری در دل خود هزاران داستان نهفته دارد. این شهر در مرکز ایران واقع شده است و دارای آب و هوائی خشک و گرم می‌باشد.

شهر یزد دارای آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری بسیار است که آن را تبدیل به یکی از مکان های توریستی ایران کرده است. گردشگران خارجی بسیار به خاطر وجود این مکان ها به این شهر سفر می کنند. بادگیر باغ دولت‌آباد، آب انبار رستم گیو، باغ دولت‌آباد چهارمنار، بازارچه پنجه علی، بازار قیصریه، بازار چیت سازی، حمام خان بافقی، خانه کلاهدوزها (موزه آب یزد)، میدان امیرچخماق یزد، میدان بعثت، میدان وقت و ساعت، لَـرد باجوردی و لَـرد خواجه خضر از آثار تاریخی شهر یزد به شمار می آیند.

برای سفر به این شهر بهترین زمان پاییز و بهار می باشد. با وجود فرودگاه بین المللی در شهر امکان سفر هوائی به آن وجود دارد. برای تهیه بلیط می توانید از سایت مستر بلیط در کمترین زمان ممکن و با ایمنی کامل بلیط خود را تهیه کنید. در ادامه این مطلب چیزهائی که ممکن است در مورد فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد ندانید را برای شما گردآوری کرده ایم.

تاریخچه فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد

فرودگاه یزد در سال ۱۳۴۸ در زمینی به مساحت ۵۷۵ هکتار تأسیس شده است. این فرودگاه را می توان در دسته فرودگاه های قدیمی کشور دانست. دلیل اصلی تاسیس این فرودگاه را باید وجود گردشگران خارجی بسیار، که برای بازدید از اماکن تاریخی شهر و همین طور مناطق کویری به استان سفر می‌کردند، جستجو کرد. این نیاز باعث تاسیس این فرودگاه شده است.

درباره فرودگاه بین المللی یزد

فرودگاه یزد در حاشیه جنوبی کویر مرکزی ایران و تقریباً در مرکز جغرافیایی کشور و در غرب شهر یزد در فاصله حدود ۱۰ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد. طول باند فرودگاه ۴۱۰۰ متر و عرض آن ۶۰ متر است، که ۱۵ متر آن شانه راه می‌باشد. ارتفاع فرودگاه از سطح دریا 1236 متر است. این فرودگاه تحت مالکیت شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور قرار دارد و توسط همین شرکت نیز اداره می‌شود. فرودگاه یزد خدمات خود را به سراسر این استان ارائه می‌دهد. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۶٬۰۹۲ پرواز هواپیما در این فرودگاه انجام شد که از این طریق ۶۷۲٬۱۶۷ نفر مسافر و ۴٬۳۱۷٬۴۹۶ کیلوگرم بار جابه‌جا شدند.

این فرودگاه از نوع عمومی و برای امور مسافربری و باربری ایجاد شده است ولی در پاره ای مواقع برای مسایل نظامی توسط ارتش و سپاه نیز، در این فرودگاه پروازهائی را انجام می شود. به علت در مرکز کشور قرار داشتن این فرودگاه و همچنین قرار داشتن آن در تقاطع محورهای اصلی حمل و نقل شمالی- جنوبی و راه های بین المللی UL125 وUL124  و راه‌های داخلی R654، R663 و W5، کلیه پروازهای داخلی و خارجی اعم از عمومی و نظامی از فراز این فرودگاه عبور می کنند. در حال حاضر پروازهای تفریحی و آموزشی نیز در این فرودگاه انجام می‌شود. فرودگاه به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی می‌باشد.

این فرودگاه طرح های توسعه ای را مدنظر دارد که شامل نصب و راه اندازی سیستم ILS و ساختمان تکنیکال بلاک و برج مراقبت پرواز مناسب می‌شود.

محوطه فرودگاه گرگان

ترمینال‌های فرودگاه بین المللی یزد

این فرودگاه در حال حاضر دارای یک ترمینال داخلی است که کلیه پروازها از طریق آن انجام می‌شود. امکانات ترمینال در حد قابل قبول و بر طرف کننده نیاز مسافران است.

خدمات باربری، غرفه گل فروشی، خدمات بانکی، غرفه رایتل، خدمات به افراد توانیاب، غرفه اسباب بازی، خدمات تلفن شهری و بین شهری کارتی، غرفه ترمه، خدمات تاکسی بین شهری، غرفه سوغات، خدمات تاکسی شهری، غرفه صنایع دستی، دسترسی به اینترنت، غرفه عطر، دفاتر ترافیک شرکت های هواپیمایی، غرفه طلا آلات، دفاتر فروش بلیط و کافی شاپ از جمله امکاناتی است که در این ترمینال تعبیه شده است.

مسیرهای پروازی فرودگاه یزد

این فرودگاه پروازهای اندکی دارد که این پروازها به فرودگاه‌های پرتردد کشور انجام می‌شود. مسیرهای پروازی این فرودگاه شامل فرودگاه مهرآباد تهران به فرودگاه یزد و بالعکس، فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد به فرودگاه یزد و بالعکس، فرودگاه بین‌المللی اهواز به فرودگاه یزد به صورت دو طرفه، فرودگاه بین‌المللی کیش به فرودگاه یزد مسیر دو طرفه و فرودگاه بین‌المللی بندرعباس به فرودگاه یزد و برعکس می‌شود. پروازهای خارجی این فرودگاه نیز به عتبات عالیات همچون نجف، بغداد، جده و مدینه انجام می‌شود. پروازهای بین المللی به صورت فصلی و در زمان‌های خاص انجام می‌گیرد.

شرکت های هواپیمائی فعال در فرودگاه

شرکت هواپیمائی کاسپین، شرکت هواپیمائی آسمان، شرکت هواپیمائی ايران اير، شرکت هواپیمائی زاگرس، شرکت هواپیمائی کيش اير و شرکت هواپیمائی کارون از جمله شرکت هائی هستند که در این فرودگاه فعالیت دارند و عمده پروازهای این فرودگاه به وسیله این شرکت‌ها برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

شرکت هواپیمایی آتا    فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
شرکت هواپیمایی آسمان  فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، شهید هاشمی‌نژاد مشهد
شرکت هواپیمایی ایران ایر                 فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌المللی مشهد، فرودگاه بین‌المللی اهواز، فرودگاه بین‌المللی بندرعباس،فرودگاه بین‌المللی کیش
شرکت هواپیمایی ایران ایرتور     فرودگاه بین‌المللی کیش
شرکت هواپیمایی پویا        فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌المللی مشهد
شرکت هواپیمایی کارون  فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
شرکت هواپیمایی کاسپین            فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌المللی مشهد، فرودگاه بین‌المللی کیش

پارکینگ هواپیمای فرودگاه یزد

امکانات رفاهی فرودگاه

امکانات رفاهی فرودگاه شامل کلیه تجهیزات و وسایلی می شود که برای راحت تر شدن سفر مسافران در فرودگاه قرار دارد. خدمات باربری، غرفه گل فروشی، خدمات بانکی، غرفه رایتل، خدمات به افراد توانیاب، غرفه اسباب بازی، خدمات تلفن شهری و بین شهری کارتی، غرفه ترمه، خدمات تاکسی بین شهری، غرفه سوغات، خدمات تاکسی شهری، غرفه صنایع دستی، دسترسی به اینترنت، غرفه عطر، دفاتر ترافیک شرکت های هواپیمایی، غرفه طلا آلات، دفاتر فروش بلیط و کافی شاپ از امکاناتی است در این فرودگاه یافت می‌شود، که باعث آسان گذشتن زمان انتظار مسافران می‌شود.

راه‌های دسترسی به فرودگاه

نزدیکی فرودگاه به شهر و همچنین کم تردد بودن اتوبان فرودگاه باعث شده است دسترسی به این فرودگاه به سهولت انجام شود. برای رفت و آمد به این فرودگاه می توانید هم از تاکسی‌های خطی فرودگاه و هم از اتوبوس های شهری استفاده کنید.

راههای ارتباطی فرودگاه

دورنگار:              37218474-035
پست الكترونيك:     yazd@airport.ir
مرکز تلفن:      31010 – 035
اطلاعات پرواز:          199
آدرس: یزد – میدان صنعت – انتهای بلوار آزادگان – فرودگاه بین المللی شهید آیت الله صدوقی
کد پستی: 63163-89173

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.