فرودگاه بین المللی بجنورد کجاست؟ معرفی + راه های دسترسی

0 422

بجنورد مرکز استان خراسان شمالی و یکی از شهر های ایران با قدمت فروان می باشد. این شهر در شمال شرقی کشور و کوهپایه‌های رشته‌کوه آلاداغ واقع شده است. بجنورد از شمال با ترکمنستان و از شمال شرقی تا جنوب شرقی با شهرهای شیروان، اسفراین و از جنوب غربی تا شمال غربی با جاجرم، آشخانه و راز همسایه است. این شهر دارای آب و هوائی سرد و معتدل می‌باشد که تابستان‌ هایی خنک و زمستان هایی سرد دارد.

 اماکن تاریخی بسیاری در این شهر وجود دارد مانند عمارت آینه‌خانه مفخم، آیینه خانه مفخم، گردشگاه بش‌قارداش پارک شادلو، گردشگاه بابا امان و  حسینیه جاجرمی. اماکن تاریخی همراه با آب و هوای مناسب این منطقه را برای گردشگری مساعد ساخته است. برای سفر به بحنورد هم از طریق زمینی و هم هوائی می توانید اقدام نمائید. برای خرید بلیط می توانید از سایت مستر بلیط استفاده کنید. سفر به بجنورد از طریق هواپی با کمک فرودگاه بین المللی آن امکان پذیر شده است. برای آشنائی بیشتر با فرودگاه این شهر می توانید ادامه مطلب را مطالعه فرمائید.

تاریخچه فرودگاه بجنورد

این فرودگاه در سال 1327 برای عملیات سم پاشی مورد استفاده قرا می گرفته است و دارای تجهیزات مختصری بود. در سال 1367 عملیات طراحی مجدد این فرودگاه انجام شد و در  سال 1371 کار ساخت آن آغاز شد. ساخت پروژه در سال 1375 به پایان رسید و بهره برداری از آن در همین سال آغاز شد. تا سال 1384 که شهر بجنورد جزو شهر های استان خراسان بود این فرودگاه نیز جزو فرودگاه های اقماری فرودگاه مشهد به شمار می رفت ولی در سال 1385 با جدا شدن این شهر و مجزا شدن آن، فرودگاه نیز به صورت مستقل کار خود را آغاز کرد. این فرودگاه در حاضر به عنوان مرز هوائی شناخته می شود و فعالیت خود را به صورت مستقل انجام می دهد.

درباره فرودگاه

این فرودگاه در فاصله 3 کیلومتری از شهر بجنورد و به مساحت 286 هکتار و در ارتفاع 1066 متری از سطح دریا قرار دارد. این فرودگاه در قسمت شمال در بیرون از شهر بجنورد واقع شده است. در حال حاضر فرودگاه دارای دارای یک باند پرواز به ابعاد 4200×45 متر  اپرون به ابعاد 245×118 متر ، تاکسی وی عمود به ابعاد 23×120 متر و ساختمان ترمینال پروازی به مساحت 1700متر مربع در دو طبقه می‌باشد و همچنین  ترمینال جدید به مساحت 4600 مترمربع در حال احداث است .

این فرودگاه دارای امکانات رفاهی مناسب و همچنین تجهیزات ناوبری پیشرفته می باشد. باند این فرودگاه قابلیت استفاده برای هواپیماهای پهن پیکر را نیز دارد. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۷۹ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و ۳۹٬۳۸۲ نفر مسافر و ۲۱۴٬۶۸۰ کیلوگرم بار از طریق آن جا به‌ جا شدند.

در کنار خرید بلیط هواپیما از مستربلیط میتوانید رزرو هتل با قیمت مناسب را در این سایت تجربه کنید.

طرح های توسعه ای فرودگاه

طرح های توسعه ای زیادی برای فرودگاه در دست اقدام است. از این جمله می توان به این موارد اشاره کرد: در حال حاضر 60 هکتار اراضی مورد نیاز فرودگاه، به طور کامل تحت تملک فرودگاه در آمده و ضمیمه فرودگاه گشته است و به لحاظ هزینه ای در مراحل پایانی تصفیه حساب با مالکین بوده و بخش عمده ای از مالکین که نسبت به تکمیل پرونده و مدارک خود اقدام نموده اند موفق به دریافت وجه زمین خود شده اند، طرح توسعه باند پرواز نیز به طور کامل به اتمام رسیده و در مرحله اتمام عملیات استریپ سازی (حاشیه دو طرف باند) می باشد، ترمینال خارجی در حال احداث بوده و رشد فیزیکی 75 درصدی را دارد، عملیات محوطه سازی جلوی ترمینال‌های پرواز در جهت زیبا سازی محوطه در حال انجام می باشد.

همزمان با اتمام ساخت ترمینال خارجی به اتمام خواهد رسید، عملیات نصب و گراند چک سیستم ILS به پایان رسیده و به محض انجام چک پروازی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت، احداث ساختمان جدید یگان حفاظت هواپیمایی با پیشرفت فیزیکی 95 درصد، احداث ساختمان جدید هواشناسی با پیشرفت فیزیکی 100 درصد، احداث ساختمان جدید واحد ایمنی و آتش نشانی فرودگاهی در فضایی به وسعت 1200 متر مربع با پیشرفت 10 درصد در حال انجام می باشد.

نمای بیرونی فرودگاه بجنورد

ترمینال‌های فرودگاه بجنورد

این فرودگاه دارای یک ترمینال داخلی می باشد که کلیه پروازهای فرودگاه از آنجا انجام می‌گیرد. این ترمینال دارای دو سالن عمومی و ترانزیت می باشد. مسافران پس از تحویل کارت پرواز به سالن ترانزیت منتقل می‌شوند و از آنجا با استفاده از اتوبوس‌های داخل فرودگاهی به سمت هواپیما برده می شوند. امکانات کاملی مانند شعبات بانکها، نمازخانه، سرویس بهداشتی، غرفه های تجاری در این ترمینال وجود دارد.

مسیرهای پروازی

در این فرودگاه تنها یک پرواز انجام می گیرد که مبدا و مقصد آن فرودگاه مهرآباد تهران است. این پرواز به صورت رفت و برگشت و در تمام روزهای هفته انجام می شود. ساعت‌های این پرواز در روزهای مختلف متفاوت می باشد.

شرکت‌های هواپیمائی فعال

شرکت های هواپیمائی که در این فرودگاه فعالیت دارند شامل شرکت هواپیمائی ایران ایر، شرکت هواپیمائی ماهان، شرکت هواپیمائی آسمان می‌باشند. این شرکت ها در سالن ترمینال نیز دفتر دارند و در صورت نیاز به رزرو سریع می توانید از این دفاتر کمک بگیرید.

امکانات رفاهی

این فرودگاه نیز مانند دیگر فرودگاه‌های کشور در حد قابل قبول و استانداردی، امکانات رفاهی دارد. با توجه به کوچک بودن فرودگاه امکانات آن متناسب است. از این امکانات می‌توان سوغات و صنایع دستی وشعبات بانک‌ها را نام برد.

از سوغاتی های بجنورد می توان به آبنبات بجنورد با مغزهای مختلف، سفره كردی، لباس های محلی، قالی، گلیم، چارق پشتی و قالیچه های مرغوب تركمنی، قره قوروت، كشك و انگور در بجنورد قالیچه و خرسگ، جاجیم، نمد، پوستین، خشكبار و سیب بهاره در شیروان، چادر شب روئین، حوله دستی در اسفراین، كلاه كركی جاجرمی در جاجرم، جل و زیور آلات اسب اصیل تركمن و كشمش و آجیل از دیگر سوغات خراسان شمالی اشاره کرد. برای خرید هر یک از این سوغاتی ها می توانید در فرودگاه نیز اقدام کنید.

در حال حاضر شعبه و دستگاه خود پرداز بانک ملی در سالن داخلی ترمینال جهت استفاده مسافرین وجود دارد. با استفاده از دستگاه‌های خود پرداز می توانید برای هر گونه عملیات بانکی و در یافت پول نقد اقدام کنید.

فرودگاه بین المللی بجنورد داراي يك پاركينگ رو باز مقابل ترمينال داخلي با ظرفيت پذيرش بیش از 150 دستگاه خودرو می‌باشد. در صورت استفاده از خودرو شخصی می توانید از این پارکینگ استفاده کنید.

محوطه فرودگاه بین المللی بجنورد

راه‌های دسترسی

برای رفت و آمد بین فرودگاه و شهر می توانید از تاکسی های فرودگاه و همینطور اتوبوس های شهری استفاده کنید.

راه‌های ارتباطی

اطلاعات پرواز 0583223500-199
 مرکز تلفن 1الی 05832236570
شماره پیامک 30008800660199

در کنار خرید بلیط هواپیما از مستربلیط میتوانید رزرو هتل با قیمت مناسب را در این سایت تجربه کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.