فرودگاه بین المللی گرگان

فرودگاه بین المللی گرگان کجاست؟ معرفی + راه های دسترسی

شهر گرگان مرکز استان گلستان از استان های شمالی ایران به شمار می آید. این شهر در قسمت شمال شرقی کشور واقع شده است. این شهر دارای آب و هوای معتدل است به همین دلیل سفر به این شهر در تمامی فصول سال می تواند انجام شود.

 از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری آن می توان تالار فخرالدین اسعد گرگانی، خانه تقوی، پارک جنگلی و توریستی ناهارخوران، جنگل رنگو، کاروانسرای قزلق، جنگل و باغ وحش قرق، کوه‌های گرگان، گل‌فشان در مسیر اینچه‌برون، دهکده ییلاقی جهان‌نما و آب‌بندان توشن را بیان کرد. این شهر همچنین دارای غذاهای محلی معروف و خوش عطر و طعم است مانند چکدرمه، باسترمه، بورک یا بوروک، خورشت ساک و ماش پلو.

برای سفر به این شهر نیازی نیست حتما با خودروی شخصی سفر کنید از طریق اتوبوس و یا هواپیما نیز می توانید به این شهر بروید. سایت مستر بلیط خرید بلیط را بیش از پیش برای شما آسان کرده است. برای شناخت بیشتر فرودگاه این شهر و دانستی هائی جدید در مورد این فرودگاه می توانید با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

تاریخچه فرودگاه بین المللی گرگان

سال تاسیس این فرودگاه به 1330 بر می‌گردد. این فرودگاه در مکانی ما بین آق قلا و گرگان بنا شده است. این فرودگاه بر اساس نیاز آن زمان در این مکان تاسیس کلیه پروازهای استان را پشتیبانی می‌کرد. در طی دوره های گوناگون بر روی این فرودگاه بهسازی هائی انجام شده است تا به شکل کنونی خود رسیده است.

درباره فرودگاه بین المللی گرگان

فرودگاه گرگان در ارتفاع 7 متر پایین تر از سطح دریا و در فاصله 7 کیلومتری از شهر واقع شده است. این فرودگاه در مسیر اتوبان آق قلا به گرگان قرار گرفته است. فرودگاه گرگان از آن جهت که پروازهائی برای عربستان در طول زمان حج دارد بین المللی شناخته می‌شود. فرودگاه دولتی می باشد و گرداننده آن شرکت فرودگاه‌های ایران است. این فرودگاه خدمات مسافربری و باربری خود را به تمام استان گلستان ارائه می‌دهد. فرودگاه به عنوان مرز هوائی شناخته می‌شود.

دارای یک باند پروازی به طول ۳۳۹۸ و تجهیزات ناوبری پیشرفته و به روز جهانی می باشد. در سال۲۰۱۶ میلادی ۲٬۴۳۵ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و ۱۹۰٬۴۲۰ نفر مسافر و ۸۷۳٬۵۶۱ کیلوگرم بار از طریق آن جابجا شدند. بر این اساس فرودگاه گرگان دارای رتبه 21 در این لیست است.

در این فرودگاه طرح های توسعه ای مختلفی انجام شده و به پایان رسیده است همانند استریپ سازی، سایت DVOR، سایت ILS، توسعه باند، بهسازی روشنایی معابر بلوار اصلی، آسفالت بلوار اصلی، ساختمان پاویون و ساختمان سپاه حفاظت. از طرح های توسعه ای که در دست اقدام می باشد نیز می توان به این موارد اشاره داشت:

  • ترمینال بین المللی
  • منبع بتی
  • توسعه اپرون
  • محوطه سازی

سرمایه گذاری آشیانه تعمیرات هواپیما توسط بخش خصوصی، احداث دیوار بتنی فرودگاه و احداث ساختمان پشت برق و دیزل ژنراتور از جمله طرح هائی می باشند که جزو برنامه های آینده فرودگاه هستند.

باند پرواز فرودگاه گرگان

ترمینال های فرودگاه گرگان

این فرودگاه مانند دیگر فرودگاه های ایران دارای دو ترمینال داخلی و خارجی و یک ترمینال پاویون است. ترمینال داخلی این فرودگاه در حال استفاده و ترمینال بین المللی آن در حال ساخت می‌باشد.

پروازهای داخلی و خارجی، که بیشتر در زمانهای حج انجام می‌گردد، در ترمینال داخلی صورت می‌پذیرد. در این ترمینال که مساحت آن4314 متر مربع است، امکانات متفاوت و متنوعی برای مسافران قرار داده شده است تا در زمانی که برای سوار شدن به هواپیما منتظر می‌باشند از این امکانات استفاده کنند. این امکانات غرفه های تجاری، شعب بانک‌ها و دستگاه‌های خودپرداز، رستوران و بوفه و اتاق مادر و کودک را شامل می‌شود.

ترمینال خارجی در حال ساخت می‌باشد که  مساحتی برابر با 4500 متر مربع دارد. این ترمینال به زودی مورد بهره برداری خواهد رسید.

پروازهای خارجی و داخلی فرودگاه

این فرودگاه هم پرواز داخلی دارد و هم پرواز خارجی ولی متاسفانه این پروازها به مقاصد خاصی محدود می شوند. شاید بتوان گفت نبود تقاضا برای سایر شهرها از دلایل این پروازهای محدود می‌باشد. یکی از دلایلی که فرودگاه‌های شمال کشور از رونق آنچنانی برخوردار نیستند ترجیحات مردم در سفر کردن با خودرو شخصی به شمال کشور و لذت بردن از طبیعت زیبای آن است.

پروازهای داخلی این فرودگاه برای مقاصد فرودگاه مهرآباد تهران، فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه بین المللی زاهدان، فرودگاه بین المللی کیش، فرودگاه فرودگاه بندرعباس و بالعکس انجام میشود.

پرواز های خارجی آن برای عتبات عالیات و به صورت منظم ولی در زمان های خاص انجام می‌شود.

شرکتهای هواپیمائی فعال در فرودگاه

شرکتهای هواپیمائی که در این فرودگاه فعالیت دارند را می توان بدین گونه نام برد: شرکت هواپیمائی ایران ایر، شرکت هواپیمائی آسمان، شرکت هواپیمائی کیش ایر، شرکت هواپیمائی قشم ایر، شرکت هواپیمائی پویا ایر، شرکت هواپیمائی ماهان ایر، شرکت هواپیمائی آتا ایر و شرکت هواپیمائی زاگرس که پروازهای داخلی این شرکت را برنامه ریزی می کنند. پروازهای خارجی نیز توسط شرکت هواپیمائی ایران ایر و شرکت هواپیمائی سعودی طرح می‌شود.

شرکت هواپیمائی ایران ایر فرودگاه هاشمی نژاد مشهد، مهرآباد، فرودگاه تبریز، فرودگاه رشت شرکت هواپیمائی آسمان، فرودگاه زاهدان
شرکت هواپیمائی کیش ایر فرودگاه کیش، مهرآباد
شرکت هواپیمائی قشم ایر مهرآباد، فرودگاه بندرعباس، فرودگاه زاهدان
شرکت هواپیمائی پویاایر مهرآباد، فرودگاه بندرعباس، فرودگاه هاشمی نژاد مشهد، اکتائو قزاقستان
شرکت هواپیمائی ماهان ایر مهرآباد فرودگاه هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه اصفهان
شرکت هواپیمائی آتا ایر مهرآباد، فرودگاه هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه تبریز، فرودگاه بغداد و نجف
شرکت هواپیمائی زاگرس فرودگاه بغداد و نجف
شرکت هواپیمائی وارش مهرآباد، فرودگاه هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه کیش

فرودگاه کلاله

فرودگاه تابعه استان گرگان

شهر کلاله از شهرهای استان گلستان است که در 125 کیلومتری از شهر گرگان یعنی مرکز این استان قرار دارد. فرودگاه کلاله فرودگاهی در شهر کلاله با کد یاتا KLM و ایکائو OINE است. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۶ پرواز در این فرودگاه انجام شد و ۶۹۸ نفر مسافر و ۳٬۷۳۷ کیلوگرم بار از این طریق آن جا به‌ جا شدند.

فرودگاه شهرستان کلاله در حدود اوایل سالهای دهه 1350 بعنوان فرودگاه اختصاصی یکی از وابستگان شاهنشاهی جهت پروازهای اختصاصی و پروازهای شرکت خدمات هوایی وابسته به وزارت کشاورزی تاسیس شد و بسیاری از زیرساختهای پرواز هواپیماهای بدنه متوسط را شامل باند پرواز به طول 2 کیلومتر و عرض 30 متر و دستگاه کمک ناوبری NDB، برج مراقبت پرواز و ساختمان اداری و آتش نشانی و پایانه کوچک مخصوص مسافران اختصاصی را از همان زمان تاسیس دارا بوده است. پس از پیروزی انقلاب تا سال 1384 این فرودگاه توسط هیئت امناﺀ اداره می‎شد که هیئت مذکور در سال 1374 اقدام به برقراری پرواز توسط شرکت هواپیمایی صها با هواپیمای فوکر 27 نمودند که این امر منجر به فعال شدن فرودگاه شد. لذا در اوایل  سال1384 فرودگاه کلاله بطور رسمی تحویل شرکت فرودگاه‌های کشور شد تا از آن تاریخ به بعد اقدامات اساسی و پایدار زیرساختی در جهت توسعه، تکمیل و راه اندازی فرودگاه انجام گیرد.

تنها مسیر پرواز این فرودگاه همانند دیگر فرودگاه های کوچک کشور، کلاله به تهران و بلعکس می باشد که هفته ای یک روز انجام می‌شود. برای رفت و آمد بین مسیر شهر و فرودگاه می توانید از تاکسی‌های شهری و یا آژانس های موجود در شهر استفاده کنید. این فرودگاه تنها یک ترمینال کوچک دارد که دارای امکانات محدودی می‌باشد.

امکانات فرودگاه گرگان

امکانات رفاهی عمده این فرودگاه در ترمینال داخلی آن قرار گرفته است. دستگاه خودپرداز، دسترسی مسافرین به اینترنت، نمازخانه، بانک، سیستم نمایش اطلاعات پرواز، گمرک، پارکینگ، مرکز تلفن، ساختمان سپاه، ساختمان پلیس، تأسیسات سوختگیری، اورژانس، رستوران، خدمات ویژه معلولین و افراد توانخواه و فروشگاههای آزاد شاهد از جمله این امکانات می‌باشند.

در ترمینال داخلی فرودگاه گرگان تنها یک شعبه از بانک ملی دایر می باشد و همچنین یک دستگاه خود پرداز و یک دستگاه شهاب بانک ملی و یک دستگاه خودپرداز بانک ملت به ارائه خدمات می پردازند.

در ترمینال و ترانزیت ترمینال داخلی فرودگاه گرگان دو غرفه به عنوان بوفه و یک کافی شاپ جهت ارائه خدمات به مسافرین وجود دارد.

در سالن عمومی ترمینال داخلی یک اتاق کودک و مادر جهت انجام امور نوزادان در اختیار مادران قرار داده می‌شود. برای استفاده از اینترنت رایگان در این فرودگاه می‌توانید تنظیمات مورد نیاز را بر روی گوشی همراه خود انجام داده و از اینترنت آن استفاده نمائید.

برای معلولین و توانخواهان نیز در این فرودگاه تدابیری اندیشیده شده است از جمله مسیری برای حرکت با ویلچر، سرویس بهداشتی مخصوص معلولین و سرویس تلفن بین شهری.

اگر فرصت خرید سوغاتی در شهر را از دست داده باشید می توانید از غرفه های سوغاتی که در سالن عمومی ترمینال داخلی ایجاد شده است استفاده کرده و سوغاتی مورد نظر خود را خریداری کنید.

محوطه فرودگاه گرگان

راههای دسترسی به فرودگاه گرگان

 برای تردد در مسیر فرودگاه و شهر، از آنجا که فاصله زیادی وجود ندارد، می توانید از تاکسی های فرودگاهی که به صورت شبانه روز در محوطه فرودگاه هستند استفاده کنید. این تاکسی‌ها مخصوص خود فرودگاه هستند و فقط در مسیر فرودگاه به سمت شهر ارائه خدمات می کنند. برای طی کردن مسیر شهر تا فرودگاه را باید از تاکسی‌های داخل شهر استفاده کنید.

راه‌های ارتباطی با فرودگاه

 

آدرس: گرگان- کیلومتر7جاده آق قلا فرودگاه بین المللی گرگان
از داخل استان:   199
خارج استان: 31220199-017
شماره های تلفن خانه: 31220001-017
شماره های تماس دفتر مدیر کل:    32244505-017              31228000-017
شماره دور نگار: 32244506 -017
پست الکترونیکی: Gorgan.info@airport.ir

 

نظر شما درباره فرودگاه این شهر چیست؟

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *