منطقه باستانی ویگل؛ تاریخچه+راه های دسترسی

0 325

منطقه باستانی ویگل کجاست؟ ویگل منطقه ای با مساحت 120 هکتار در شرق بیدگل می باشد که آتشکده ای درون آن قرار دارد که دارای قدمتی چند هزار ساله است. اگر قصد دارید به این محوطه تاریخی بروید می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

تاریخچه منطقه باستانی ویگل

مدت زیادی از زمان کشف آتشکده باستانی ویگل نمی گذرد اما با تحقیقات و باستان شناسی هایی که بر روی آن انجام داده اند می توان قدمت چند هزار ساله زندگی مردم در آران و بیدگل را به خوبی نشان داد این آتشکده از دوره های قبل از اسلام تا دوره های دیگر، کاربری خود را داشته است. قدمت تاریخی محوطه ویگل به زمان حکومت ساسانیان و قرن های اولیه اسلام همچنین مصادف با پایان دوره سلجوقی برمی گردد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان آران و بیدگل و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مالات “آران و بیدگل” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف منطقه باستانی ویگل

نقشه منطقه باستانی ویگل

پلان ساختمان آتشکده ویگل چلیپایی شکل و همانند چهار طاقی های زمان حکومت ساسانیان دارای چهار درب ورودی است. در قسمت های مرکزی ساختمان بقایای یک آتشدان با تزئینات گچبری از دوره ساسانیان به جای مانده، در اطراف پایه های آتشدان قطعاتی از گچبری متعلق به دوره ساسانی به دست آمده است.

ساختمان آتشکده را با گل بنا نهاده اند که آزاره های آن را با روکش گچ پوشانده اند همچنین می توان مرمت هایی را بر روی آن مشاهده کرد که نشان از قدمت آن می باشد، بدنه های این آتشکده را به رنگ قرمز نقاشی کرده اند.

هنگام تهیه بلیط برای راهی شدن به سوی آران و بیدگل می توانید به سایت معتبر مستر بلیط مراجعه کنید و در کم ترین زمان ممکن و بدون اتلاف وقت اقدام به خرید بلیط مورد نیاز خود نمایید.

 زمانی که به کاوش بر روی این مجموعه پرداختند، مشاهده کردند که این آتشکده بعد از انتقال شهر تخریب شده و در قرن های اولیه اسلامی تغییر کاربری پیدا کرده است.

پایه هایی که از آتشدان به دست آمده اند در نوع خود بی نظیر هستند این پایه ها مثل نخل های وارونه قابل رویت می باشند که 38 پره را دارا هستند و از قلوه سنگ و ساروج آن را ساخته اند.

قبل از این ها اثرهای معماری زیادی به دلیل فرسایش طبیعی و یا حفاری های غیرقانونی از زیر شن ها نمایان شده اند با توجه به سوختگی ها و تخریب هایی که به دلیل درگیری جنگ بر روی این اثرها مشاهده می شود می توان گفت شهرهایی که مورد بررسی قرار گرفته اند به تدریج خالی از سکنه شده اند.

از طرفی دیگر نمونه هایی از سفال ها را به دست آورده اند که قدمت آن ها از زمان حکومت سلجوقیان فراتر نمی رود می توان گفت در این دوره مردمان این شهر محل سکونت خود را ترک کردند.

مردم شیعه در این شهر در زمان حکومت ملک شاه سلجوقی به دلایل مذهبی و سیاسی مورد حمله سربازان قرار گرفته اند و آن ها را نابود کردند البته به طور قطعی نمی توان گفت علت متروکه شدن شهر تنها همین موضوع است.

شرایط بازدید  از منطقه باستانی ویگل

شرایط بازدید

هنگام مسافرت بدون شک یکی از قسمت های لذت بخش سفر بازدید از جاذبه های گردشگری آن شهر می باشد. هنگام راهی شدن به شهر اصفهان و جاده آران و بیدگل می توانید محوطه باستانی ویگل را ببینید اگر شما هم از افرادی هستید که به دیدن اثرهای تاریخی علاقه دارید، بهتر است بازدید از این محوطه باستانی را در لیست سفر خود قرار دهید.

هنگام بازدید از این منطقه نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه ای ندارید. زمانی که برای بازدید از این محوطه باستانی راهی می شوید می توانید با مراجعه به مستر بلیط اقدام به خرید بلیط نمایید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کاشان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به منطقه باستانی ویگل

برای دسترسی به این منطقه می توانید جاده آران و بیدگل را انتخاب نمایید که راه ارتباطی بین اصفهان و خراسان می باشد هنگام مسافرت اگر با وسایل نقلیه عمومی راهی می شوید، می توانید با استفاده از اتوبوس خود را به این منطقه برسانید.

همچنین اگر به سفرهای هوایی علاقمند هستید می توانید از طریق خرید بلیط هواپیمای کاشان راهی شهر کاشان شوید و بقیه راه را با دیگر وسایل طی نمایید.

آدرس: اصفهان ، جاده آران و بیدگل، شهرستان بیدگل
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.