آبشار وقت ساعت

0 346

گردشگری دارای اشکال و انواع مختلفی است که بسته به شرایط محیطی، متفاوت است. جاذبه های گردشگری به پنج گروه تقسیم می شوند: 1- جاذبه های طبیعی (طبیعت گردی) 2- جاذبه های فرهنگی 3- جاذبه های مذهبی 4- جاذبه های اقتصادی 5- جاذبه های ورزشی. طبیعت گردی فعالیت های فراغتی انسان را در طبیعت امکان پذیر می سازد و بر مسافرت های هدفمند با بهره مندی های فرهنگی، معنوی، دیدن و مطالعه طبیعت و جاذبه های طبیعی و لذت جویی از پدیده های گوناگون استوار است. گردشگری مبتنی بر طبیعت یا طبیعت گردی در برگیرنده اشکال گردشگری زیر است: الف) گردشگری در طبیعت (مانند گردشگری ماجراجویانه، طبیعت گردی تفریحی)، ب) گردشگری در زمینه عناصر خاص محیط طبیعی (گردشگری حیات وحش، گردشگری کشاورزی)،گردشگری توسعه یافته به منظور حفاظت و نگهداری از مناطق طبیعی (مانند اکوتوریسم). اشکال مختلف گردشگری مبتنی بر طبیعت، وجود طبیعت بکر، غنی و بسیار متنوعی را می طلبد که طبیعت گردان به منظور ارضاء نیاز فراغتی خود به دنبال آن هستند. در ایران جاذبه های طبیعی گوناگونی وجود دارد که سالیانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشانند و یکی از آنها آبشار وقت ساعت به شمار می رود که در استان لرستان و شهرستان دورود قرار دارد.

معرفی آبشار وقت ساعت

معرفی آبشار وقت ساعت

در استان لرستان شهرستان های متعددی وجود دارد که یکی از آنها دورود به شمار می رود که شهرستانی کوهستانی با آب و هوا معتدل و نیمه مرطوب است. آب فراوان و خاک مناسب در این شهرستان، پوشش گیاهی غنی برای چرای دام به وجود آورده و همین موضوع باعث شده است که این منطقه محل ییلاق و قشلاق ایل ها و طایفه های مختلف باشد. علاوه بر این ها موقعیت جغرافیایی و همچنین آب و هوای مناسب آن سبب به وجود آمدن پدیده های طبیعی زیادی در این شهرستان شده است، که یکی از این جاذبه های طبیعی آبشار وقت ساعت به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ این جاذبه طبیعی رفته ایم و اطلاعات جامعی در مورد آن برای شما گردآوری کرده ایم. این آبشار در ر دامنه کوه پریز به ارتفاع ۳۰۵۰ متر در جنوب شهرستان دورود واقع شده است. نکته جالبی و منحصر به فردی که در مورد این آبشار وجود دارد این است که در حدود 50 دقیقه جریان دارد و حدود 2 ساعت متوقف می شود. به همین دلیل اهالی منطقه از آن به عنوان مبدا زمانشان استفاده می کردند. که همین موضوع هم دلیل نام گذاری آن محسوب می شود.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

این آبشار درون غاری قرار دارد که با نام وقت و ساعت شهرت دارد و دارای ارتفاع ۱۵ متر و عمق ۵۰ متر است. آب آبشار از انتهای سقف غار به پایین بیرون می ریزد. این آبشار دارای آبی زلال و سرد است و در داخل این غار صدای بسیار عجیب بلندی را ایجاد می کند. گفته می شود که در زمان های کم آبی مدت زمان توقف آن بیشتر و در زمان های پر آبی کمتر می شود. آب آبشار زمانی که از غار بیرون می‌آید، تبدیل به چشمه می‌شود. گفته می شود که علت خروش و توقف منظم آبشار وقت ساعت، وجود یک چشمه بزرگ سیفونی (متواتر) در عمق زمین است. اگر می خواهید زمانی به این منطقه سفر کنید بهتر است با کمک مستر بلیط، اقدام به خرید بلط سفر خود کنید و راهی این ناحیه شوید.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای دیدار از این ناحیه باید در ابتدا راهی شهرستان دورود شوید و برای این کار می توانید بلیط اتوبوس دورود را خریداری و راهی این ناحیه شوید. پس از اینکه به این شهر رسیددید با کمک وسایل نقلیه عمومی به سمت آبشار حرکت کنید. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید می توانید از شهر دورود به سمت جنوب و در امتداد راه آهن حرکت کنید. پس از گذشتن از روستاهای چم‌چید، برآفتاب، چنار و ده کولیان و ۳ ساعت کوه‌پیمایی به دهانه غار و آبشار خواهید رسید.

بازدید از آبشار وقت ساعت

برای دیدار از این آبشار نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و به صورت رایگان می توانید از آن دیدن کنید. نکته ای که باید در مورد این سفر بدانید این است که مقدار زیادی از مسیر را باید پیاده طی کنید به همین دلیل نیاز دارید که کفش و لباس مناسب به تن داشته باشید. از آنجایی که امکانات خاصی در این محوطه وجود ندارد پس حتما وسایل مورد احتیاجتان را با خود ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.