جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که امروزه افراد زیادی را به سمت خود جذب می کنند و همین موضوع باعث به وجود آمدن نوعی از گردشگری با نام طبیعت گردی شده است. هدف این نوع از گردشگری، سفر به جاذبه های طبیعی و دیدار از آنها به شمار می آید. طبیعت گردی سفر مسئولانه به مناطق طبیعی است که از محیط زیست حفاظت و به بهبود زندگی افراد کمک می کند. اصول طبیعت گردی شامل حداقل تأثیرات مخرب، ایجاد آگاهی و احترام زیست محیطی و فرهنگی، فراهم آوردن تجربه‌ی سازنده برای میزبانان و میهمانان، درآمدزایی مستقیم برای حفظ محیط زیست، فراهم آوردن سود اقتصادی و بهبود زندگی برای اقوام محلی و افزایش توجه به شرایط سیاسی اجتماعی و زیست محیطی کشور میزبان می شود. این نوع گردشگری مبتنی فعالیت های کلی زیر است: فعالیت ها و استفاده های مصرفی (مانند فعالیت های تفریحی، شکار، ماهیگیری)، ماجراجویی و تفریح در هوای آزاد، لذت بردن منفعل از مناظر و حیوانات و جانوران و فعالیتهای غیر مصرفی به منظور حفاظت و پژوهش. در ایران جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که افراد را به سمت خود جذب می کنند و یکی از آنها آبشار آب‌گرمه در استان لرستان و شهرستان دورود محسوب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با این پدیده طبیعی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

معرفی آبشار آب‌گرمه

معرفی آبشار آب‌گرمه

استان لرستان یکی از استان های غربی سرزمین ایران به شمار می رود که از طبیعتی بی نظیر برخوردار است و در آن شهرستان زیادی وجود دارد. یکی از شهرستان های این استان زیبا، شهرستان دورود نام دارد که با آب و هوایی معتدل و نیمه مرطوب در ناحیه ای کوهستانی واقع شده است. در این شهرستان، جاذبه های طبیعی متعدد و متنوعی به چشم می خورد که برخی از آنها عبارتند از: دریاچه گهر، غار مردگان، تالاب ازگن (قارون)، آبشار ازنادر (آبشار دره اسپر)، دره نی گاه، آبشار و غار وقت ساعت و … . علاوه بر تمام این ها آبشار آب‌گرمه نیز در این شهرستان قرار دارد و زبیایی بی مانندی را به نمایش می گذارد. این آبشار در 23 کیلومتری شهر دورود واقع شده است و یکی از جاذبه های گردشگری بیسار خاص این ناحیه به شمار می رود. این روستا در نزدیکی روستایی به نام چم چیت قرار دارد به همین خاطر به آن آبشار چم چیت نیز می گویند. آبشار بیشه که یکی از منحصر به فرد ترین آبشارهای این ناحیه به شمار می رود در نزدیکی این آبشار قرار دارد که همین موضوع موجب شده است که این آبشار کمتر مورد توجه باشد.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

این آبشار در میان بیشه ای قرار دارد که در آن می توانید شاهد طبیعتی بی مانند و یکتا باشید که در کمتر جایی خواهید دید. طول این آبشار از جایی که شروع می شود و تا جایی که به رودخانه سزار می رسد به 500 متر می رسد. طول کلی آبشار در حدود 20 متر می شود و عرض آن در بالاترین قسمت به  10 متر می رسد. در مسیر رسیدن به این آبشار می توانید شاهد آبشار های کوچک و بزرگی باشید که زیبایی خاصی به محیط می بخشند. در زمین های اطراف این آبشار گیاهان متعددی رشد و نمو می کنند که از میان آن می توان به گل‌های نرگس، زنبق، میخک وحشی، نعناع، پونه و درختان بلند اشاره کرد. در این محیط حیوانات زیادی زندگی می کنند که خرس قهوه‌ای، پلنگ، گرگ، گراز، اسب‌های وحشی و بز کوهی برخی از آنها محسوب می شوند. زمانی که در قسمت پایین این آبشار می ایستید می توانید بارش قطارت آب بر روی خود را احساس کنید که حسی خوشایند را برایتان به وجود می آورد. در قسمت پایینی آبشار حوضچه ای کوچک قرار دارد که می توان در آن به آبتنی پرداخت و سرشار از شادی شد.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای اینکه به این ناحیه بروید باید در ابتدا راهی استان لرستان و شهرستان دورود شوید. برای اینکار بلیط قطار دورود را خریداری کنید و به این بروید. پس از رسیدن به شهر می توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و خود را به این منطقه برسانید. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید بهتر است از طریق جاده دورود روستای پیر عبدالله خود را به این ناحیه برسانید.

بازدید از آبشار آب‌گرمه

برای دیدار از این محوطه بهتر است، در فصل بهار و تابستان مراجعه کنید که آب آبشار در بیشترین حد خود قرار دارد و همچنین طبیعت زیباترین روی خود را برای شما به نمایش می گذارد. مستر بلیط پیشنهاد می کند زمانی که به این ناحیه رفتید فعالیت هایی مثل عکاسی، صخره نوردی، کوه نوردی، آبتنی و … را انجام دهید تا بیشترین لذت را از آن ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *