عمارت وکیل الملک

عمارت وکیل الملک؛ تاریخچه + راه های دسترسی

یکی از جاذبه های بسیار زیبای شهر سنندج را می توان عمارت وکیل الملک (عمارت وکیل) دانست که این بنای تاریخی در زمان زندیان پایه گذاری شده است و از زیباترین خانه های سنتی ایرانی محسوب می شود.

بعد از بازدید دیگر نمی توان تصویر آن را فراموش کرد، بهترین جلوه این عمارت ایرانی تزئینات گچی و شیشه های رنگارنگی است که در این عمارت به کار رفته است. زمانی که خورشید بر روی شیشه های این بنا می تابد هزاران رنگ از آن متولد می شود که در فضای داخلی عمارت به رقص در می آید.

اما متاسفانه بنای قدیمی این ساختمان تخریب شد و مالک این ساختمان تلاش کرد تا بنای ساختمان امروزی را کاملا برطبق ساختمان قبلی بسازد، بعد از ساخت بنای امروزی بخش هایی مانند: بازارچه، حمام، و بناهای دیگری به آن اضافه شد چرا که به عنوان یک بنای مسکونی، تجاری و بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته است، برای شناخت تاریخچه این بنای تاریخی و سایز جزئیات دیگر با مجله مستر بلیط همراه باشید.

 

تاریخچه عمارت وکیل الملک

عمارت وکیل الملک، ملک شخصی و مورثی خاندان « وکیل » می باشد و در کردستان همیشه مسند قدرت را در دست داشته و به وسیله حاج محمد رشید بیگ که وکیل یکی از امرای زندیه بود بنا نهاده شد، بعد از او و با گذشت زمان به واسطه وارثان تکمیل گردید.

در سال 1310 بازسازی کامل این بنا به واسطه امان الله خان وکیل الملک انجام گرفت، این عمارت دارای سه بخش مختلف به نام های: عمارت وکیل السلطان، عمارت وکیل الملک، عمارت وکیل الملک می باشد که هر کدام از این عمارت ها در داخل خود دارای زیبایی ها و تزئیناتی هستند، که شما نمی توانید حتی ثانیه ای از دیدن این زیبایی ها غافل شوید. همچنین تزئیناتی که به کار رفته کاملا سنتی می باشد، تزئینات چوبی نیز بسیار به چشم می خورد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سنندج و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “سنندج” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

برای این که به این عمارت برسید باید به سمت خیابان کشاورز در همسایگی پارک سپیدار حرکت کنید، در قسمت غربی ساختمان یکی از درهای ساختمان که اصلی ترین در عمارت محسوب می شود وجود دارد، در چوبی و بزرگی که بعد از آن به یکی از زیباترین بناها خواهید رسید، در داخل عمارت ایوان های بلندی به چشم می خورد در صورت عبور کردن از این ایوان های اصلی باغی بسیار خرم و سرسبز در رو به روی ما ظاهر خواهد شد که به عمارت وکیل جان و روحی پر طراوت می بخشد.

اما اگر شما بخواهید از قسمت جنوبی وارد این عمارت شوید تصویر متفاوت تری خواهید دید، ابتدا زمانی که در ورودی این عمارت قدم می گذارید در ورودی زیر سایه دیوارهای ایوان قرار خواهید گرفت، ایوان اندکی پایین تر از سطح حیاط و خیابان قرار دارد پس مراقب باشید به طور ناگهانی زیر پایتان خالی نشود. بعد از عبور از دالان حوضی سنگی در داخل حیاط به استقبال تان می آید.

در کنار حوضی که در داخل حیاط قرار دارد سکوی رو به قبله است و اگر شما روی سکو بنشینید می توانید تمام عمارت و اجزایش را بنگرید. عمارت وکیل الملک دارای سه حیاط مختلف است، که اصلی ترین حیاط آن، حیاط شاه نشینی می باشد و در قسمت شرقی عمارت وجود دارد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همچنین راهی به سمت پارک وکیل وجود دارد که از ایوان رفیع این حیاط می گذرد، در دو طبقه این ایوان مشترک و دارای تزئیناتی است که شامل دو ستون که پر از سنگ های حجاری است می شود.

اگر شما سرتان را به عقب برگردانید سقف چوبی بسیار ساده ای را خواهید دید که بسیار زیبا و لذت بخش است. همچنین ایوان سرتاسری را در راس این نما خواهید دید که ستون های چوبی فضای آن را به طور کاملا فرا گرفته است. در میان سه عمارت تاریخی وکیل الملک حمام خصوصی خانواده وکیل وجود دارد که به نظر می رسد قدمت این حمام تاریخی با قدمت عمارت یکی باشد.

در فضای داخلی و گرم و سرد حمام همچنین در بخش بیرونی و دیوارهای این حمام تزئیناتی به شکل هندسی، حیوانی ( مثل نقش طاووس)، گیاهی به چشم می خورد که زیبایی بی نظیری را به این حمام بخشیده است.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل سنندج شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرایط بازدید

شهر زیبای سنندج که در غرب ایران واقع شده است دارای جاذبه های تاریخی بسیار زیادی است، مردمان این شهر بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند، این شهر دارای قدمت زیادی است که به قرن یازدهم برمی گردد. مستر بلیط پیشنهاد می کند برای گذراندن تعطیلات به این شهر سفر کرده و از جاذبه های آن دیدن کنید.

بهترین زمان برای سفر فصل بهار است چرا که سنندج دارای آب و هوای سرد و خشک است و فصل بهار این شهر دارای طراوت و هوای خنکی است، فصل تابستان هم برای سفر بسیار مناسب می باشد. برای بازدید از کل این عمارت تاریخی یک الی دو ساعت زمان کافی به نظر می رسد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

راه های دسترسی به عمارت وکیل الملک

دسترسی به عمارت وکیل الملک بسیار راحت می باشد، این عمارت تاریخی در کنار باغ سپیدار واقع شده است و با میدان آزادی فقط 5 دقیقه فاصله دارد، گردشگران و مهمانان می توانند با خرید بلیط اتوبوس سنندج یا با استفاده از وسایل نقلیه خود به این شهر سفر کرده تا با فرهنگ و تمدن این شهر و مردمان خونگرم و خوب آن آشنا شوند همچنین از جاذبه های اطراف آن و رستوران ها و… دیدن کرده و لذت ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *