کبوتران حرم امام رضا

راهنمای سفر سه روزه به مشهد با کمترین هزینه

مشهد یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری در ایران است. مسافران مشهد را هم برای زیارت حرم امام رضا (ع) انتخاب می‌کنند و هم برای استفاده از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی راهی این شهر می‌شوند.

دغدغه بسیاری از افرادی که به این شهر مسافرت می‌کنند این است که هزینه سفر را تا حد امکان کمتر کنند. در ادامه، راهنمای سفر سه روزه به مشهد با کمترین بودجه را می‌خوانید.

با چه هدفی به مشهد سفر می‌کنید؟

قبل از اینکه بخواهیم درباره هزینه سفر به مشهد چیزی بگوییم، باید ابتدا هدف از این سفر را مشخص کنید. آیا تنها به قصد زیارت حرم امام هشتم راهی این شهر می‌شوید؟

آیا سفر شما به مشهد بیشتر از اینکه زیارتی باشد، سیاحتی است؟ اگر در سفر به این شهر زیارت حرم امام هشتم اولویت اصلی شما باشد، باید به دنبال هتل‌ها یا مسافرخانه‌های ارزان در اطراف حرم باشید.

در صورتی که می‌خواهید جاذبه‌های دیگر مشهد مثل پارک کوه‌سنگی یا آرامگاه فردوسی را ببینید هم نیازی نیست که در مرکز این شهر اقامت کنید. به‌هرحال، با تعیین هدف از سفر به این شهر، اقامتگاهی را رزرو می‌کنید که به جاذبه مورد نظرتان نزدیک‌تر باشد. در نتیجه، در هزینه حمل‌ونقل به مقدار بسیار زیادی صرفه‌جویی می‌کنید.

mashhad

با چه وسیله‌ای به مشهد سفر کنید؟

موضوع بعدی که می‌تواند در سفر ارزان به مشهد نقش اساسی داشته باشد، نوع وسیله سفر شماست. به طور کلی، برای سفر به این شهر ۴ راه دارید:

 • سفر با هواپیما: سفرهای هوایی همیشه نسبت به سفر با اتوبوس یا قطار گران‌ترند. بااین‌حال، ممکن است در برخی از مواقع بلیط‌های ارزان‌تر هم پیدا کنید. برای این کار می‌توانید سراغ بلیط‌های لحظه آخری هم بروید. بلیط هواپیما مشهد را میتوانید از مستر بلیط تهیه کنید.
 • سفر با قطار: سفرهای ریلی یکی از پرطرفدارترین نوع سفرها هستند. با قطار هم ایمنی سفر بالاتر می‌رود و هم توقف در مسیر کمتر است. قطارها تنها در برخی از ایستگاه‌ها برای نماز توقف می‌کنند. از سویی دیگر، تنوع قطارها هم بالاست و هر کسی می‌تواند با توجه به بودجه مورد نظر خود برای سفر با یکی از آنها بلیط بخرد. در حال حاضر، قطارهای اتوبوسی، بن‌ریل، شش‌تخته و چهارتخته از شرکت‌های ریلی مختلف مسافران را به مشهد می‌رسانند. از این میان، قطارهای اتوبوسی و شش‌تخته از بقیه ارزان‌ترند. دلیل ارزان‌تر بودن قطارهای شش‌تخته تعداد صندلی‌های بیشتر آن است. شما می‌توانید بر مبنای هزینه‌ای که برای سفر به مشهد در نظر گرفته‌اید، یکی از این قطارها را انتخاب کنید.
 • سفر با اتوبوس: یکی از قدیمی‌ترین راه‌های سفر به مشهد سوار شدن بر اتوبوس‌هاست. اتوبوس‌ها هر روز از پایانه‌های مسافربری شهرهای سراسر کشور راهی مشهد می‌شوند. این اتوبوس‌ها عادی یا وی‌آی‌پی هستند. اتوبوس‌های عادی نسبت به وی‌آی‌پی امکانات چندانی ندارند. بنابراین، سفر با آنها برایتان ارزان‌تر خواهد بود. با این حال، اگر به اتوبوس عادت ندارید یا از مشهد فاصله بسیاری دارید، بهتر است برای سفر به فکر اتوبوس وی‌آی‌پی یا راه‌های دیگر باشید.
 • سفر با خودروی شخصی: رانندگی تا مشهد در بسیاری از هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند. در صورتی که با خودروی شخصی راهی مشهد شوید، مجبور نیستید برای حمل‌ونقل داخل این شهر هزینه‌ای بپردازید. با این حال، سفر با خودروی شخصی برای کسانی که از مشهد فاصله بیشتری دارند، مساوی با خستگی بیشتر، پرداخت هزینه سوخت و استهلاک خودروست. بنابراین، اگر از شهرهای دور راهی این شهر می‌شوید، شاید بهتر باشد که به گزینه‌های دیگر برای سفر فکر کنید.

فرقی نمی‌کند که کدام روش را برای سفر انتخاب می‌کنید. در هر صورت، می‌توانید برای تدارک مقدمات سفر از مستربلیط کمک‌ بگیرید. در این مرجع گردشگری، بلیط قطار، اتوبوس و هواپیما از تمام شرکت‌های مسافرتی یک‌جا قابل مشاهده هستند. در نتیجه، انتخاب ارزان‌ترین روش سفر و رزرو ارزان‌ترین بلیط برای مشهد در چند دقیقه امکان‌پذیر است.

کجا اقامت کنید؟

مهم‌ترین عامل برای سفر ارزان به مشهد این است که در هتلی ارزان‌تر اقامت کنید. اگر به قصد زیارت حرم امام هشتم راهی مشهد می‌شوید، می‌توانید سراغ هتل‌ها و مسافرخانه‌های نزدیک به حرم بروید. ارزان‌ترین هتل‌های اطراف حرم هم به‌سادگی قابل رزرو نیستند. از آنجایی که بیشتر مسافران و زائران به علاقه در این هتل‌ها و مسافرخانه‌ها علاقه نشان می‌دهند یا در مناسبت‌های مذهبی این هتل‌ها زودتر پر می‌شوند، شما باید پیش از سفر به فکر رزرو یکی از این هتل‌ها باشید.

هتل‌های یک‌ستاره برای کسانی که قصد دارند تنها یک شب را در مشهد بمانند یا اینکه تنها به قصد خواب راهی هتل شوند، مناسب‌ترند. برای سفرهای سه روزه یا بیشتر به این شهر هم می‌توانید هتل‌های دوستاره یا مهمان‌پذیرهایی که امکانات بهتری دارند را انتخاب و رزرو کنید.

به هر حال، برای رزرو هتل‌های ارزان‌قیمت و مقرون‌به‌صرفه هم می‌توانید از مستربلیط کمک بگیرید. کافیست در این مرجع گردشگری، تاریخ اقامت و مقصد خود را انتخاب کنید تا بهترین هتل‌های اقتصادی را یک‌جا ببینید و مقایسه کنید.

کجا غذا بخورید؟

نکته بعدی برای پیش‌بینی کمترین بودجه برای سفر به مشهد به خوراکتان مربوط می‌شود. برای صرفه‌جویی در هزینه غذا و خوراک بهتر است که به سراغ هتل‌های فولبرد یا هافبرد بروید. هتل فولبرد به هتلی گفته می‌شود که در آن هزینه صبحانه، نهار و شام با هزینه اقامت محاسبه می‌شود. در واقع، این نوع هتل خوراک شما را هم جزو خدمات هتل می‌داند. هتل هافبرد هم به هتلی می‌گویند که در آن یکی از وعده‌های غذایی بر عهده محل اقامت شماست. با اقامت در این نوع هتل‌ها هم هزینه خوراکتان کمتر می‌شود و هم اینکه در زمان صرفه‌جویی می‌کنید و مجبور نیستید برای صرف غذا به سالن‌های غذاخوری بروید.

گزینه دیگری که برای صرفه‌جویی در هزینه خوراک می‌توانید به آن فکر کنید، آشپزی در سفر است. اگر می‌خواهید در سفر آشپزی کنید، باید به فکر رزرو هتل آپارتمان یا مهمانپذیر‌هایی باشید که در آنها امکان پخت‌وپز وجود دارد. در این صورت، می‌توانید مواد اولیه یا ساندویچ‌های آماده ببرید و در محل اقامت آشپزی کنید یا غذای آماده را گرم کنید.

ارزان‌ترین تفریحات در مشهد کدامند؟

اگر سفرتان به مشهد تنها زیارتی نیست و می‌خواهید کمی از وقت خود را به تفریح بگذرانید، باید به سراغ تفریحاتی ارزان‌تر بروید. از جمله تفریحات ارزان در این شهر بزرگ عبارت‌اند از:

 • پارک‌ها و مناطق ییلاقی مشهد: این شهر پارک‌های مشهوری مثل ملت، وکیل‌آباد، کوهسنگی و طرق و مناطق ییلاقی مانند طرقبه و شاندیز دارد که از قدیم محل استراحت زائران و گردشگران بوده‌اند. یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای تفریح در مشهد این است که لوازم پیک‌نیک را بردارید و با خانواده یا دوستان راهی یکی از این پارک‌های خوش آب‌وهوا شوید.
 • پارک‌های آبی: مشهد پارک‌ها و مجتمع‌های آبی نظیر سرزمین موج‌های آبی، پارک ساحلی آفتاب و موج‌های خروشان دارد. اگر فصل‌های گرم‌تر را برای سفر انتخاب می‌کنید، می‌توانید چند ساعتی را در یکی از این پارک‌های آبی خوش بگذرانید.

mellat

 • موزه‌ها و اماکن تاریخی: یکی از کم‌خرج‌ترین تفریحات در هر سفری بازدید از جاذبه‌های تاریخی است. اگر به قصد زیارت به مشهد می‌روید، اولین جاذبه نزدیک به شما موزه آستان قدس رضوی است. بازدید از سایر موزه‌های مشهد مثل باغ موزه نادری، موزه نان و موزه آب هم می‌تواند نظر علاقه‌مندان به آثار تاریخی را جلب کند. آرامگاه فردوسی، خانه‌های تاریخی مانند ملک، داروغه یا توکلی و آرامگاه نادرشاه افشار هم از جمله جاذبه‌های تاریخی دیگری مشهد هستند که می‌توانید با هزینه‌ای بسیار اندک آنها را ببینید.

از کجا سوغات بخریم؟

کسانی که راهی مشهد می‌شوند معمولا دوست دارند در انتهای سفر یادگاری یا سوغاتی با خود به خانه ببرند. اگر به فکر تهیه سوغاتی ارزان‌تر هستید، باید سراغ چنین بازارهایی بروید:

 • بازار رضا: این بازار تاریخی با حرم امام هشتم فاصله چندانی ندارد و بیشتر زائران برای خرید سوغات به آنجا سری می‌زنند. در این بازار می‌توانید انواع سوغات با قیمت‌های مختلف را پیدا کنید.
 • بازار امین: در بازار امین که در خیابان نواب مشهد قرار گرفته می‌توانید سوغاتی‌هایی با قیمت مقرون‌به‌صرفه بخرید.
 • بازار مولوی: این بازار مخصوص خرید لوازم تحریر، خرازی و لوازم آرایش است. بازار مولوی در بلوار مصلی مشهد قرار گرفته و از بازارهای قدیمی این شهر به شمار می‌رود.
 • بازار ۱۷ شهریور: در این مرکز خرید می‌توانید انواع پوشاک را با قیمتی مناسب ببینید و بخرید. این بازار در خیابان ۱۷ شهریور مشهد واقع شده و با حرم امام هشتم فاصله‌ای ندارد.
 • بازار گوهرشاد: این بازار مشهور مشهدی در بلوار شهید صادقی قرار دارد. در این بازار می‌توانید اجناس مختلف و متنوع را با قیمتی مناسب بخرید.
 • بازار بین‌المللی سپاد: در این بازار قدیمی هم سوغاتی‌ها با جنس مرغوب و قیمتی مناسب روبه‌روی شما هستند. این بازار در انتهای بلوار خیام شمالی مشهد قرار دارد.

bazar molavi

مستربلیط؛ راهی برای سفر ارزان به مشهد

برای برنامه‌ریزی سفری ارزان به مشهد باید ابتدا هدف خود را از این سفر مشخص کنید. اگر می‌خواهید به قصد زیارت راهی مشهد شوید، اقامتگاه‌هایی مناسب شما هستند که به حرم نزدیک‌ترند. این موضوع در خرید سوغات و هزینه‌های حمل‌ونقل شما هم تأثیر می‌گذارد. در صورتی که هدفتان از سفر به مشهد سیاحتی باشد، می‌توانید سراغ هتل‌ها یا مهمانپذیرهایی بروید که ارزان‌ترند و با حرم فاصله بیشتری دارند. انتخاب وسیله مناسب برای سفر هم به بودجه شما بستگی دارد.

در هر صورت، برای برنامه‌ریزی سفری ارزان به مشهد می‌توانید از مستربلیط کمک بگیرید. در این سایت مرجع، قیمت بلیط تمام وسایل حمل‌ونقل و اقامتگاه‌ها به صورت یک‌جا قابل مشاهده و بررسی‌اند. کافیست ارزان‌ترین آنها را انتخاب کنید. ارزانترین سایت بلیط هواپیما را با مراجعه به مِستربلیط خواهید یافت. به همین روش رزرو هتل مشهد ارزان را نیز می‌توانید از سایت مستربلیط انجام دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *