مقبره مادر نادر

مقبره مادر نادر؛ تاریخچه + راه های دسترسی

مقبره مادر نادرشاه یکی از سازه های تاریخی شهرستان لارستان است که در اطراف قلعه اژدها پیکر قرار دارد و بیشتر اهالی لار آن را با برج ننه نادر می شناسند. این آرامگاه از جاذبه های دیدنی شهر لار بوده که همه ساله میزان تعداد زیادی مسافر و بازدید کننده از شهرهای اطراف است.

چنانچه تصمیم دارید از مقبره مادر نادرشاه بازدید کنید، بهتر است با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در خصوص آن بدست آورید.

تاريخچه

تاريخچه مقبره مادر نادر

مقبره مادر نادر به صورت کلی 9 متر ارتفاع دارد و جالب اینکه بدانید بر خلاف اسم آرامگاه، به مادر نادرشاه افشار تعلق نداشته و حتی در عصر افشاریه نیز ساخته نشده است. کارشناسان با بررسی سنگ به ‌کار گرفته در این سازه به این نتیجه رسیدند که دیرینگی آرامگاه به عصر تیموری و صفویه بر می گردد. داستان جالبی پشت نام گذاری این بنا وجود دارد.

در یک کتاب خطی با عنوان منتخب التواریخ، اثری از حبیب الله انصاری لاری اشکنانی، چنین آمده که: « سال دوم حکمرانی میراحمد خان لاری، پادشاه وقت یعنی نادر شاه یک سپاه را برای دریافت خراج به طرف لارستان به حرکت در آورد.

مردم لار به جهت ندادن خراج و فرار از مالیات چاره ای اندیشیدند و آن این بود که برای مادر نادر شاه که مدت کوتاهی از مرگ او می گذشت، مقبره ای بسازند که همین آرامگاه نام برده بود.

آنان بنا را سیاه پوش کرده و شروع به عزاداری کردند. یکی از بزرگان سپاه نادر به میان اهالی رفت و جویای ماجرای عزاداری شد و آنان گفتند که در تمام این مدت در غم فراق مادر شاه به عزاداری پرداختند. رئیس قشون بعد از دیدن این اوضاع و نیت مردم لار، از دریافت خراج منصرف شد. مقبره مادر نادر در مورخ ۲/۸/۱۳۸۲ با شماره ۱۰۵۰۴ در لیست آثار ملی به ثبت گردید.

نقشه و معرفي بخش هاي مختلف

نقشه و معرفي بخش هاي مختلف

مقبره مادر نادرشاه از دیوارهایی به اندازه ۵/۴×۵/۴ متر بنا شده است و شیوه ظاهری آن یک نماد مربعی شکل را تداعی می کند. این برج در بلندای یک تل قرار دارد و فاصله آن از زمین تقریبا 9 متر می باشد. در ساخت آن از ملاتی مانند سنگ و گچ کمک گرفته اند و یک قبه دورانی بر آن استوار است.

دیوارهای مربعی شکل بیرون سازه در ابعاد 8 متر در 8 متر احداث شده اند. در کاوش هایی که در این مقبره صورت گرفته تعداد زیادی سفال مربوط به عصر تیموریان پیدا شده است.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل لارستان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرايط بازديد

شرايط بازديد

برای رفتن به لارستان همه نوع امکانات حمل و نقلی در دسترس وجود دارد و تنها باید با مراجعه به یکی از سایت های معتبر مانند مستر بلیط، بلیط مقصد خود را پیش از آغاز سفر رزرو و خریداری نمایید. برای بازدید از مقبره مادر نادر در لار همه روزه حتی روزهای جمعه از ساعت 8 صبح تا 13 بعدازظهر و ساعت 15 بعدازظهر تا 22 شب اقدام کنید.

انتخاب نوع وسیله نقلیه در سفر به خود شما بستگی دارد، اگر برای رسیدن به مقصد خیلی عجله ندارید می توانید با اتوبوس سفر خود را پیش ببرید اما چنانچه می خواهید در کوتاه ترین زمان به مقصدتان برسید بلیط هواپیما لار را به شما پیشنهاد می دهیم.

راه های دسترسي به مقبره مادر نادر

برای اینکه به دیدن مقبره مادر نادر بروید می توانید از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و تاکسی نیز استفاده کنید.

آدرس: استان فارس – شهرستان لارستان–  شهر لار– مقبره مادر نادر.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *