قلعه اژدها پیکر؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 487

قلعه اژدها پیکر یکی از بناهای مهم و با قدمت طولانی در شهرستان لارستان بوده که از نظر موقعیت جغرافیایی روی یک تپه در ضلع شمالی شهر کهن لار استقرار دارد.

در زمان های دور آن را با لقب طلسم کیانی می شناختند و ظاهرا علت آن هم این بود که از مقاومت و شکوه بالایی برخوردار بوده است. در بخش شرقی این قلعه و بر بلندای یک تپه مسلط به شهر، قلعه سنگی و تاریخی مادر نادر شاه افشار که بیشتر مردم آن را به برج ننه نادر می شناسند، وجود دارد. در بین تلی که قلعه‌ اژدها پیکر و تل دیگری که قلعهٔ نارین بر آنها احداث شده، یک دره باریک برقرار بوده که مسیر یک رود به عنوان رود وروند است.

قبلا در این جا سدی وجود داشته که اکنون ساختمان مسقف آن سد وسط دو تل تا حدودی به چشم می خورد و آثاری از آن دیده می شود ملات به کار گرفته شده در آن سنگ و گچ می باشد. شکل ظاهری دیواره های بیرونی ساختمان سد به صورت مربعی با اندازه ۵/۴×۵/۴ متر و بلندی 9 متر است. چنانچه تصمیم دارید از قلعه اژدها پیکر بازدید کنید، بهتر است با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در خصوص آن بدست آورید.

تاريخچه

تاريخچه قلعه اژدها پیکر

قدمت و دیرینگی قلعه اژدها پیکر به عصر ساسانیان بر می گردد. بخش های داخلی آن به قدری مقاوم ساخته شده اند که به آن طلسم کیانی گفته اند. تا سال های آخر حکومت قاجاریان این قلعه کاربرد مسکونی داشت اما متاسفانه در حال حاظر مورد بی مهری قرار گرفته و قسمت هایی از آن در حال تخریب است. با این وجود هنوز هم علاوه بر محوطه آن، دیوارها نیز قابل تشخیص هستند و فرصت خوبی برای بازدیدکنندگان فراهم می کند.

طول قلعه قریب به 700 متر و عرض آن نیز 170 متر است. در ساخت بقعه مدور این بنا از گوشواره کمک گرفته اند که موجب مقاوم سازی آن می شود. همچنین تعدادی ستون برای نگه داشتن سقف در اتاق‌ ها بکار گرفته اند.

جالب اینکه بدانید در اوج این قلعه یک چاه از دل سنگ کنده شده که به نام دولاب شهرت دارد. داستان های متعددی درباره دولاب شنیده می شود که کهن ترین آنها در کتاب تحفة الغرائب، از کتب دوران صفوی چنین آمده است:

«از قلّه کوه تا به قعر آن سنگ تراشیده‌اند. گویند در آن چاه گنجی عظیم و ماری موکّل است و کسان به طلب آن گنج بسیار رفته‌ اند و کشته شده ‌اند. گویند در زمان شاه عباس ثانی حاکم لار، سیّدی را در آن چاه فرستاد، بعد از مدتی مدید او را بیرون آوردند. نقل کرده که چون داخل چاه شدم چندین هزار شمشیر دیدم که در اندرون چاه از چپ و راست بر یکدیگر می‌خورد.

چون من دعا و قرآن همراه داشتم، شنیدم که شخصی می ‌گفت کار به وی مدارید که کلام‌ الله با وی است. از آن جا گذشتم و قدری راه که به ته چاه رفتم باز چندین هزار تیر می‌انداختند، به وسیلهُ قرآن و دعا از آن جا گذشتم و به ته چاه رسیدم. بعد از زمانی تختی دیدم و مردی در بالای آن نشسته نورانی و ریش سفید، سلام دادم.

جواب داد و گفت: به «عوض بیگ» بگو که از ما چه می‌ خواهی، آقای تو عباس از این مال بهره ندارد، الاّ دسته خنجری و یک اشرفی. خنجر را داد که به «عباس» بده، اشرفی را داد که به «عوض بیگ» بده. قدری خاک به من داد و گفت: ببین. چون نظر کردم چهار خیابان عظیم دیدم در این چاه. دو خیابان تا چشم کار می‌کرد ظروف و اوانی طلا و نقره بود و زر و جواهر بسیار خروار خروار برهم ریخته و در خیابان دیگر سپاهی مکمل ایستاده بودند. گفت: این مال و سپاه از قائم آل محمد است.

برو بگو که تا سرچاه را بپوشند و به حال خود باشد که ضرر به او می ‌رسد.» در کتاب های دیگری همچون «عالم آرای عباسی»، نام این قلعه به چشم می خورد. دقت کنید که در گذشته ها در شیراز نیز یک قلعه دیگر با چنین اسمی وجود داشته است.

اهالی لار در زمان های قدیم بر این باور بودند که هر فردی که به داخل چاه رفته، دیگر موفق به بازگشت نشده و همچنین اعتقاد داشته اند که در داخل آن چاه یک گنج بزرگ و با ارزش نهفته شده و تنها فردی که موفق به بازگشت از چاه شده “سید” بوده که خود او نیز داستان های عجیبی در مورد چاه بیان کرده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لارستان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “لارستان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفي بخش هاي مختلف

نقشه و معرفي بخش هاي مختلف

قلعه اژدها پیکر دارای 3 لایه متفاوت با عنوان های: دیواره حفاظتی سنگی فراوان با دژ و قلعه های کوچک، قلعه بالایی و قلعه میانی است. در دوران پهلوی اول و به فرمان رضا شاه این قلعه بمباران شده و قسمت هایی از دیواره سنگی و قلعه میانی نابود می شود و فقط قسمتی از قلعه بالایی از این حملات به دور می ماند.

در پژوهش هایی که در این قلعه صورت گرفته، باستان شناسان به این نتیجه دست یافتند که در عصر ایلخانیان یک بار مورد نوسازی قرار گرفته؛ اما مرمت اصلی به عصر صفویه باز می گردد. داخل این قلعه با استفاده از ملات سنگ و ساروج، طاق ها را احداث کرده بودند که متاسفانه زلزله شدید شهرستان لار موجب ویرانی آنها شد. با این وجود هم اکنون پایه های طاق ها در گوشه و کنار این قلعه دیده می شود.

با توجه به مستندات، منظور از طاق همان پل سنگی است که در دامنه کوه احداث شده و در حال حاظر تنها قسمت هایی از آن باقی مانده و قدمت آنها به دوره ساسانیان بر می گردد.

در اطراف این قلعه، جاذبه دیگری از جمله قلعه ننه نادر که یک سازه خشتی و چهار گوش با یک قبه بی آلایش و ساده است، وجود دارد. ماجرای ساخت این مقبره از این قرار بوده که اهالی لارستان برای اینکه مالیات کمتری به نادر شاه بپردازند، برای مادر او چنین آرامگاهی بنا می کنند تا لطف نادر شاه شامل حالشان شود. این قلعه و قلعه اژدها پیکر از زیبایی ها و جاذبه های شهر لار می باشند.

ضمناً در پشت قلعه و در بخش شمالی  کوی گاله، پیرامون اراضی ورزشی مجدی، پیش از آنکه به صحرای بگال برسید، یک اثر دایره مانند باستانی و تاریخی وجود دارد که بخش هایی از آن نیز ویران شده و از سنگ و ساروج برای تاسیس آن کمک گرفته اند. قسمت های درونی آن دارای تعدادی طاق بوده و در گذشته از آن به عنوان عصارخانه لار استفاده می کردند.

شرايط بازديد

شرايط بازديد

برای رفتن به لارستان همه نوع امکانات حمل و نقلی در دسترس وجود دارد و کافیست با مراجعه به یکی از سایت های معتبر مانند مستر بلیط، بلیط مقصد خود را پیش از آغاز سفر رزرو و خریداری نمایید. برای بازدید از قلعه اژدها پیکر لار همه روزه حتی روزهای جمعه از ساعت 8 صبح تا 13 بعدازظهر و ساعت 15 بعدازظهر تا 22 شب اقدام کنید.

انتخاب نوع وسیله نقله در سفر به خود شما بستگی دارد، اگر بخواهید زودتر از حد معمول به یک مقصد برسید، هواپیما گزینه پیشنهادی خواهد بود؛ اما چنانچه می خواهید در هزینه های صرفه جویی کرده و برای رسیدن به مقصد خیلی عجله ندارید بلیط اتوبوس لار را به شما پیشنهاد می دهیم.

علت نامگذاری قلعه به اژدها پیکر

علت نام گذاری قلعه به اژدها پیکر

شاید با شنیدن نام این قلعه اولین چیزی که به ذهنتان خطور کند این باشد که چرا نام آن را اینگونه تعیین کرده اند، باید بگوییم که دلیل نامگذاری این قلعه به اژدها پیکر، همگونی شکل سازه با اژدها می باشد. قسمت فوقانی قلعه جای سرداب، مسجد، حمام، مقبره، چاه، دولاب و آب انبار بوده است.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل لارستان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسي به قلعه اژدها پیکر

 برای اینکه به دیدن قلعه اژدها پیکر بروید می توانید از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و تاکسی نیز استفاده کنید.

آدرس: استان فارس – شهرستان لارستان–  شهر لار– قلعه اژدها پیکر.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.