ایستگاه راه آهن تهران

ایستگاه راه آهن تهران کجاست؟ معرفی + راه‌های ارتباطی

ایستگاه راه آهن تهران کجاست؟ سفر کردن از الزامات زندگی هر فردی است و روش های گوناگونی دارد. برخی سفرهای هوائی را به سفرهای زمینی ترجیح می دهند و برخی برعکس. هرکدام به نوبه خود دارای مزایا و معایبی است. استفاده از قطار یکی از روش های سفر زمینی به شمار می‌رود و بسیاری از افراد به دنبال این تجربه شیرین هستند. سوت قطار برای افراد زیادی به نوعی نوستالژی تبدیل شده است و شنیدن آن شعف خاصی را به وجود می آورد. صدای حرکت قطار بر روی ریل نیز همین حس را برای ما می آفریند.

سفر با قطار نیازمند وجود ایستگاه قطار در مقصد است. شهرهای زیادی در ایران نیستند که از این مزیت برخوردار باشند اما تهران یکی از این شهرهاست و می توانید بلیط آن را به صورت آنلاین خریداری کنید. خرید بلیط قطار تهران با استفاده از روش های آنلاین، یعنی خرید اینترنتی بلیط قطار بسیار لذت بخش تر و راحت از روش های حضوری است. در این مطلب با ایستگاه راه آهن تهران بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی ایستگاه راه آهن تهران

احداث ایستگاه راه آهن تهران به سال 1306 بر می گردد. در این زمان کلنگ احداث آن در زمینی با مساحت 174 هکتار در جنوب شهر تهران زده شد. این ایستگاه از اطراف به  شوش، کشتارگاه (بهمن)، بزرگراه بعثت و خیابان ری می رسد.

راه آهن تهران

معماری ساختمان ایستگاه راه آهن تهران

ساختمان آن توسط یک معمار اکراینی طراحی شده است که به دعوت یک شرکت آمریکائی برای این کار به ایران آمد. او در همین کشور نیز فوت کرد و در گورستان ارامنه تهران به خاک سپرده شد. کریم بهزاد برادر مینیاتورسیت معروف حسین بهزاد نیز ناظر پروژه بود.

ساختمان ایستگاه راه آهن تهران با شیوه اکسپرسیونیسم آرمانگرا و الهام از معماری باستانی ایران طراحی و ساخته شده است. ورودی ایستگاه مرکزی طراحی گسترده دارد که از طریق پنجره‌ها، بازشوها و جرزهای سراسری دیوارها نیز کاملاً آشکار است.

ایستگاه، سراسر از آهن و سیمان ساخته شده و پنجره‌های آن از برنز و آهن و نمای خارجی آن از سنگ سفید تراورتین است که از معدن سنگ پل سفید استخراج گردیده است.

از کل مساحت ایستگاه تهران مساحتی در حدود 30،000 متر مربع به ایستگاه مسافربری اختصاص دارد که شامل سالن انتظار و ۵ سکوی مسافربری است. بعد از مدت اندکی سکو ششم احداث گردید که هر سکو شامل دو خط مجزا می شود.

امکانات رفاهی ایستگاه

ایستگاه راه آهنی با این حجم از تردد نیاز دارد که از امکانات بسیاری برخوردار باشد تا مسافران هنگام مراجعه به آن دچار مشکل نشوند. از امکاناتی که در آن وجود دارد می توان به دستگاه های خودپرداز بانک های مختلف، مینی مارکت، غرفه های مواد غذایی، فروشگاه، نمازخانه، پارکینگ، سرویس های بهداشتی، باجه تهیه بلیط از همه شرکت های حمل و نقل، باجه رزرو هتل، باجه اطلاعات، تلفن عمومی و اینترنت اشاره کرد.

امکانات ایستگاه راه آهن

مسیرهای ایستگاه راه آهن تهران

به علت پایتخت بودن تهران، میزان ترددی که به این شهر می شود بسیار بالاست. افراد برای انجام کارهای متفاوتی اعم از کارهای اداری، آموزشی همچنین تفریحی به این شهر رفت و آمد می کنند. این امر سبب شده است از کلیه شهرهائی که دارای ایستگاه راه آهن هستند به این شهر سرویس دهی انجام شود، بنابراین دارای بیشترین مسیرهای رفت و آمد است.

از این مسیر ها می توان به تهران – تبریز، تهران – مشهد، تهران – اراک، تهران – قم، تهران – زاهدان، تهران – سمنان، تهران – تهران –ملایر، تهران – یزد، تهران – بندرعباس، تهران – شیراز، تهران – کرمان، تهران – اهواز، تهران – ارومیه، تهران – رشت، تهران – گرگان، تهران – زنجان، تهران – زنجان، تهران – کاشان، تهران – نیشابور و بسیاری از شهرهای دیگر اشاره کرد.

مسیر تردد ایستگاه قطار

مسیر تهران به تبریز

این مسیر جزو پرترددترین مسیرهای قطار در ایستگاه تهران و مدت زمان آن 13 ساعت است. شرکت های مسافربری رعد و رجا این سفرها را ترتیب می دهند.

قطارهائی که در این مسیر تردد دارند شامل قطار دو ستاره 6 تخته سهند با امکاناتی نظیر سرویس ایرانی، سرویس خواب، پریز برق، بسته پذیرایی و سیستم تهویه، قطار سه ستاره سهند با امکانات سرویس فرنگی، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی و سیستم تهویه، قطار سه ستاره خلیج فار دارای کتابخانه، ویلچر، سرویس فرنگی، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران و سیستم تهویه و قطار سه ستاره شش تخته میلاد همراه با ویلچر، سرویس فرنگی، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران و سیستم تهویه می شود.

ایستگاه های بین راهی این مسیر تهران، كرج، هشتگرد، قزوين، تاكستان، خرم دره، زنجان، رجين، ميانه، خراسانك، مراغه، عجب شير، آذرشهر، زارعي، عباسي و تبريز هستند.

مسیر تهران به بندر عباس

این مسیر طولانی ترین مسیر در سراسر کشور به شمار می رود که مدت آن 18 ساعت است. از این حیث می توان آن را جزو مهم ترین مسیرها به حساب آورد. شرکت های ریلی همچون رجا، بن ریل و جوپار مسئولیت سفرهای آن را بر عهده دارند. ایستگاه هایی که از آنها عبور می کنند نیز محمديه، كاشان، بادرود، اردكان، ميبد، يزد، بافق، احمدآباد، خاتون آباد و سيرجان هستند.

قطارهائی مانند جهار ستاره غزال، 3 ستاره 6 تخته كوير و 4 ستاره4 تخته غزال در این مسیر رفت و آمد دارد. از امکاناتی که در این قارها یافت می شود می توان کتابخانه، ویلچر، سرویس فرنگی، WiFi، سرویس ایرانی، سرویس خواب، سیستم تصویری، سیستم صوتی، پریز برق، بسته پذیرایی، فروش غذا در رستوران، سیستم تهویه و چراغ مطالعه را نام برد.

ایستگاه را‌ه‌آهن تهران

مسیر تهران به مشهد

مسیر تهران به مشهد یکی دیگر از مسیرهائی است که تردد در آن بسیار انجام می شود. مدت زمانی که در راه هستید تا به شهر مشهد برسید 11 ساعت و 25 دقیقه است. از ایستگاه هائی مانند سمنان، دامغان، شاهرود، نقاب و نیشابور می گذرد. شرکت های ریلی فعال در این مسیر رجا، مهتاب سیر جم، بن ریل، جوپار، فدک، نورالرضا، ریل ترابر سبا و پارس لاریم هستند.

قطارهائی که در این مسیر قرار دارند شامل قطار 4 ستاره اتوبوسی صبا، سه ستاره 6 تخته پارسی، 4 ستاره سروش، 3 ستاره 4 تخته طوس، 3 ستاره 4 تخته نوین، 3 ستاره 6 تخته کویر، 4ستاره سبز، 4 ستاره غزال، 5 ستاره اکونومی سلامت فدک، 5 ستاره بیزینس سلامت فدک، 5 ستاره ویژه سلامت فدک، 5 ستاره زندگی، 5 ستاره نور، 5 ستاره غدیر، 4 ستاره سیمرغ و 4 ستاره4 تخته سپهر می شوند.

مسیر تهران به قم

کوتاه ترین سفر برون استانی است که 2.5 ساعت زمان می برد و با استفاده از قطارهای اتوبوسی انجام می شود. شرکت مسافربری ریلی رجا این سفر ها را به صورت روزانه و در ساعات مختلف اجرا می کند.

مسیر قطار تهران

راه‌های دسترسی به ایستگاه راه آهن تهران

خوشبختانه یکی از مسائلی که سفر به تهران را بسیار راحت می کند وجود وسایل حمل و نقل متعدد، اعم از اتوبوس های شهری با مسیرهای گوناگون، تاکسی های شهری بسیار، تاکسی های آنلاین و مترو است. برای رسیدن به ایستگاه راه آهن می توانید بنابر شرایطتان از هریک از این وسایل استفاده کنید. مترو برای افرادی مناسب است که زمان و وسایل کمی دارند. اگر جزو این افراد هستید حتما از مترو استفاده کنید چون بهترین گزینه محسوب می شود. فاصله آن از مترو راه آهن تقریبا 5 دقیقه است.

تاکسی‌ گزینه افرادی است که دارای بار زیاد و زمان کم هستند. هر چند سرعت دسترسی از طریق تاکسی کمی بیشتر از مترو است ولی آسایشی که استفاده از تاکسی برای شما دارد دیگر وسایل نقلیه عمومی ندارند. در این بین هم می توانید از تاکسی های آنلاین و هم از تاکسی های شهری و ویژه راه آهن استفاده کنید.

گزینه دیگر اتوبوس شهری است که انتخاب افرادی می باشد که زمان زیاد و وسایل کمی دارند. این افراد می توانند با فراغ بال به استفاده از این وسیله بپردازند. ایستگاه اتوبوس های شهری نیز رو به روی راه آهن قرار دارند و برای قسمت های مختلف شهر دارای سرویس هستند.

ایستگاه قطار تهران

راه‌های ارتباطی با ایستگاه راه آهن تهران

تلفن ۵۱۴۹ ۰۲۱
آدرس خیابان ولیعصر، ضلع جنوبی میدان راه آهن، ایستگاه راه آهن تهران

اگر تجربه استفاده از ایستگاه راه آهن تهران را دارید می توانید در بخش کامنت ها تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید. برای خواندن سایر مطالب نیز می توانید به مجله گردشگری مستر بلیط مراجعه کنید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *