باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران؛ تاریخچه + راه های دسترسی

تهران پایتخت ایران جاذبه های مختلفی را درون خود جای داده است که هر کدام از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند. باغ کتاب تهران یکی از مکان هایی است که گردشگران به آن توجه زیادی نشان می دهند. این باغ در اطراف خود مجموعه های فرهنگی دیگری را هم دارا است، به این صورت که از سمت غرب با موزه دفاع مقدس، از سمت شمال غربی با باغ هنر، از سمت شمال شرقی با فرهنگستان زبان و ادب فارسی و از سمت شرق با کتابخانه ملی ایران همجوار است.

اگر شما هم از تفریحات تکراری خسته شده اید می توانید هنگام مسافرت به جایی بروید  که بسیار منحصر به فرد است. این باغ علاوه بر اینکه جای مناسبی برای بزرگسالان است برای کودکان هم امکاناتی مثل باشگاه روباتیک، گذرستان خیال و … را دارد. برای بهره بردن از باغ کتاب تهران می توانید راهی تهران شوید و با مراجعه به مجله مستر بلیط اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورید.

تاریخچه باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران را در سال 1383 کلنگ زنی نمودند و به دستور شهردار تهران مشغول ساخت این باغ شدند در نهایت کار ساخت و ساز را در سال 1396 به اتمام رساندند. در اوایل قرار بر این بود که فضای بزرگی را به عنوان سالن بزرگ باغ کتاب در نظر گرفته شود و نمایشگاه های سالانه کتاب را در آن جا برگزار نمایند، اما به دلیل اینکه این نمایشگاه تنها چند روز است در روزهای دیگر سال این سالن بدون استفاده می ماند.

در مراحل بعدی ساخت و ساز تصمیم گرفتند که بزرگ ترین کتاب فروشی جهان را در این باغ افتتاح نمایند، این ایده را هم به دلایل مختلفی مثل تغییرات صنعت چاپ، تجربه های ناموفقی که کتاب فروشی های بزرگ داشته و … رد نمودند. بعد از سال ها انتظار و اختلاف نظرها در نهایت در سال 1394 تصمیم گرفتند این محل را به عنوان فروشگاه کتاب و کالاهای فرهنگی و سرگرمی تبدیل نمایند و در سال 1396 مدرم توانستند از آن استفاده نمایند.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخش های مختلف

باغ کتاب تهران سه طبقه دارد که نمای بیرونی آن را با شیشه های بزرگ پوشش داده اند. این سه طبقه از چهار بلوک تشکیل شده است که در هر کدام امکانات خاصی وجود دارد و شما می توانید هنگام بازدید از این مجموعه تابلوهای راهنما را دنبال نمایید.

اولین بلوک این مجموعه بهارستان است که در شمالی ترین قسمت قرار دارد جایی که تمامی کودکان می توانند محصولات فرهنگی مخصوص خود را در آن جا مشاهده نمایند. مجسمه های مختلفی در قسمت بهارستان وجود دارد که برای گرفتن عکس های یادگاری بسیار مناسب هستند. بیشتر از 30 مجسمه که دوران کودکی را برای ما یاد آوری می کند در این بلوک قرار گرفته اند، مجسمه هایی مثل ژانوارژان، پینوکیو و … .

از دیگر قسمت های بلوک اول این باغ کافه کودک است که آن را فقط برای کودکان طراحی نموده اند و در حوزه تغذیه و سلامت برای در نظر گرفتن آسیب های تغذیه ای طراحی شده است. منوی کافه را با نظر کارشناسان تغذیه انتخاب کرده اند  که برای کودکان زیر یک سال تا بزرگ سال کاربرد دارد. در این کافه کارگاه های پخت نان، شیرینی پزی و … را می توان مشاهده نمود.

باشگاه روباتیک هم که برای کودکان در نظر گرفته شده در قسمت بهارستان واقع شده است. این جا محلی برای کودکانی است که به مباحث هوش مصنوعی علاقه دارند و دوست دارند ساختن روبات ها را یاد بگیرند. در این باشگاه کودکان زیر 5 سال نمی تواند وارد شوند. برای آشنا شدن با بخش های مختلف باغ کتاب باید راهی تهران شوید، با مراجعه به سایت مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط مورد نظر خود نمایید  و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

در بلوک اول قسمتی دیگر را طراحی کرده اند که زمانی که شما در کتابخانه خسته شدید می توانید این فضا را بیابید که محلی برای مطالعه و پژوهش فردی یا گروهی است. باشگاه همکاران یا میز پژوهش می تواند برای انجام پروژه ها و تحقیقات به شما کمک نماید. برای دسترسی به این میزها باید هزینه آن را پرداخت نمایید.

سرزمین فکر بازیا به عنوان محلی برای تفریح و بر پایه هوش هشتگانه طراحی شده که هدف آن تقویت هوش کودکان در قالب بازی و سرگرمی است. این قسمت در بهارستان قرار دارد که شامل طبیعت بازیا، راز بازیا، ساخت بازیا، تلاش بازیا و صدا بازیا می شود. در هر کدام از بخش های گفته شده می توان برای هوش فرزندان خود استفاده کرد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

بلوک دوم باغ کتاب خیالستان باغ کتاب نام دارد که در اصل گذرگاهی برای وارد شدن به بلوک اول و سوم است. از جاذبه های این راهرو وجود دو دیوار، که پروژکتورهای قدرتمندی بر روی آن ها نصب شده، است و تصاویر خیال انگیزی را برای شما به نمایش می گذارد. از امکانات دیگری که در گذرستان خیال وجود دارد حلقه های پیاده بر است که بدون اینک شما قدم بردارید می توانید راهروی گذرستان خیال را طی نمایید.

به موازات این قسمت و در بالای آن گذر فرهنگ قرار گرفته است. گذر فرهنگ، میدان فرهنگ در سمت غربی باغ را به دریاچه، باغ موزه دفاع مقدس، باغ هنر، پل طبیعت و پارک طالقانی وصل خواهد کرد.

بلوک سوم بعد از گذر از بلوک دوم قابل دید خواهد بود. بخش های مختلفی در این بلوک قرار گرفته که یکی از آن ها باغ علم کودک است. باغ علم کودک از بخش هایی تشکیل شده که  برای کودکان 6 تا 13 سال مناسب است و با کمک تکنولوژی 4 داستان را از بدن انسان، خانه، شهر و کره زمین و فضا روایت خواهند کرد.

پردیس سینمایی باغ کتاب از دیگر قسمت های بلوک سوم یعنی نگارستان است که دارای 11 سالن سینما و برای دوستداران فیلم بسیار مناسب است. مساحت پرده سالن اصلی سینما حدود 190 متر مربع است که بعد از سینما آفریقای تهران دومین پرده بزرگ سینمایی تهران به شمار می رود. این 11 سالن ظرفیت 2 هزار نفر را دارا هستند.

رو به روی سالن های سینما می توان فروشگاه های صنایع دستی و کافه را مشاهده نمود. مرکز آموزش باغ کتاب از دیگر قسمت های بلوک سوم است که دو فضای آموزشی را برای بزرگسالان و کودکان فراهم آورده است. در این مرکز کارگاه های یک یا دو روزه را ایجاد می کنند ظرفیت این کارگاه ها 50 نفر است و امکاناتی مثل اسپیکر، پروژکتور، وایت برد، میز و صندلی را در اختیار افراد شرکت کننده قرار می دهند.

بلوک چهارم که به سروستان باغ کتاب شهرت دارد، یکی از اصلی ترین قسمت های باغ است. طبقه همکف قسمت سروستان کتاب فروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی را دارا است که یکی از بزرگ ترین فروشگاه های فرهنگی کشور به شمارمی رود.

از لحاظ مساحت که حدود 25 هزار متر مربع است به عنوان بزرگ ترین کتابفروشی بزرگ جهان محسوب می شود. در این کتابخانه انواع مختلفی از کتاب ها در رده های سنی مختلف می توان مشاهده نمود. برای خواندن کتاب های مورد علاقه خود می توانید از نیمکت هایی که لابه لای قفسه ها قرار گرفته اند استفاده نمایید.

باغ علم نوجوان از دیگر بخش های بلوک چهارم است که به عنوان بزرگ ترین شهربازی علمی کشور شناخته می شود و بر خلاف اسمی که دارد برای تمامی سنین قابل استفاده است. شما می توانید 40 دستگاه علمی را در این بخش مشاهده نمایید که لحظات بیاد ماندنی را برای شما خلق خواهند کرد.

کافه بازی از دیگر بخش های سروستان است که بازی های مختلفی را در اختیار شما قرار خواهد داد و شما می توانید با گروه های مختلفی همبازی شوید. فوتبال دستی، ماشین فرار، پلی استیشن و … از وسیله های بازی این قسمت هستند.

شرایط بازدید

اتاق فرار یکی از هیجان انگیز ترین بازی های گروهی، که در بلوک چهارم واقع شده، است. در این اتاق شما قادر خواهید بود  یکی از سه داستان موجود که شامل نفرین فرعون، اتاق بیگانه و تهران می شود را انتخاب نمایید و با گروه های مختلفی بازی را شروع نمایید تا معما را حل نمایید.

شبیه ساز پرواز سنا 172 می تواند به شما حس یک پرواز ناب را القا نمایید. بسیاری از افراد شانس کنترل وسیله های نقلیه هوایی را ندارند، اما می توانند با استفاده از تکنولوژی های موجود تجربه پرواز واقعی را در ذهن خود حک نمایند. شبیه ساز پرواز برای افراد بالای 5 سال است.

باغ کتاب امکانات مختلفی را برای رفاه حال مسافران قرار داده است، این امکانات شامل: خانه کودک که در طبقه همکف واقع شده و مادران می توانند کودکان خود را در این محل قرار دهند و خریدهای خود را به راحتی انجام دهند، اتاق مادر کودک که برای مادرانی تعبیه شده است که باید به کودکان خود شیر بدهند. ماشین حمل کودک، نمازخانه، سرویس بهداشتی، پارکینگ و … می شود.

شرایط بازدید

برای وارد شدن به محوطه باغ کتاب نیازی نیست هیچ گونه هزینه ای را بپردازید، حتی وارد شدن به کتاب فروشی سروستان و بهارستان هم بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای امکان پذیر است، اما برای قسمت های دیگر باید بهای ورودی را پرداخت نمایید.

راه های دسترسی به باغ کتاب تهران

اگر هنگام راهی شدن به سوی تهران از وسایل نقلیه شخصی استفاده می کنید می توانید از طریق میدان ونک، بزرگراه حقانی به این باغ دسترسی داشته باشید. از طرفی بسیاری از افراد ترجیح می دهند از وسایل حمل و نقل عمومی برای مسافرت استفاده نمایند.

به عنوان مثال عده ای نمی توانند منظره های منحصر به فرد جاده های ریلی را نادیده بگیرند از این رو با استفاده از قطار خود را به محل مورد نظر می رسانند. شما با مراجعه به سایت مستر بلیط می توانید بلیط قطار تهران را تهیه نمایید و با استفاده از مترو شهید حقانی و شهید همت به باغ کتاب بروید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *