تپه تل کم

تپه تل کم؛ معرفی + راه های دسترسی

تپه های تاریخی از جمله مناطقی هستند که وجود آنها در منطقه نشان از قدمت سکونت در آن مناطق دارد. این تپه ها زمانی شهرهایی بوده اند که بر اثر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و یا بلایای انسانی مثل آتش سوزی و جنگ از بین رفته اند، و به مرور زمان زمان تبدیل به تلی از خاک شده اند و تپه های باستانی را به وجود آورده اند.

در ایران به علت پیشینه غنی ای که دارد تپه های باستانی بسیاری را می توان مشاهده کرد که با کاوش در آنها اسراری از زندگی پیشینیانمان را در می یابیم. پس از کاوش هایی که در بعضی از آنها انجام شد، شهری از دل خاک بیرون آمد که حیرت همگان را بر انگیخت و این مناطق امروزه به یکی از اصلی ترین جاذبه های تاریخی و گردشگری تبدیل شده اند.

شهرستان دیلم که در استان بوشهر قرار دارد دارای قدمتی طولانی و در این منطقه نیز تپه های باستانی مختلفی پیدا شده است که تپه تل کم نیز یکی از آنها به حساب می آید و در مجله مستر بلیط به توضیحاتی در مورد آن می پردازیم.

معرفی تپه تل کم  

معرفی تپه تل کم

این تپه در شهرستان دیلم و در نزدیکی روستایی به نام روستای عامری پیدا شده است و بر اساس تحقیقات صورت گرفته قدمت آن به 5 هزار سال قبل بر می گردد.

این تپه را قدیمی ترین منطقه سکونت انسان ها در حاشیه خلیج فارس می دانند که متعلق به دوران ساسانی است و احتمالا پس از اسلام نیز افرادی در آن سکونت داشته اند. این تپه که با نام تپه تهامچی نیز شناخته می شود در دشتی وسیع و هموار، واقع شده است و ارتفاعی حدود 5 تا 6 متر دارد و لایه های فرهنگی مختلفی در آن یافته اند.

یافته های تپه تل کم

تپه های باستانی به جهت اشیا یافت شده در آنها بسیار با اهمیت هستند زیرا از طریق این اشیاست که می توانند قدمت محل را مشخص کنند. در این منطقه نیز اشیای مختلفی پیدا کردند که هر یک نشان از تاریخی به خصوص بودند.

یافته های تاریخی و فرهنگی سطح تپه ها شامل ظروف سفالی نخودی رنگ با نقوش هندسی به رنگ قهوه ای، سبز تیره و سیاه است که نمونه های آن در چهار روستای شهرستان گناوه و تل سوز، تل قاشی، روستای خلیفه ای در شهرستان دشتستان یافت شده، که همزمان با فرهنگ دوره باکون در استان فارس است.  علاوه بر این ظروف، ابزارهای سنگی و استخوان هایی نیز در این تپه یافتند که آنها نیز یادآور تاریخی به خصوص هستند.

برای اینکه سفری ارزان و با هزینه پائین به دیلم داشته باشید می توانید از اتوبوس استفاده کنید، و خرید بلیط اتوبوس را از طریق مستر بلیط و تنها با چند کلیک انجام دهید.

راه های دسترسی به تپه تل کم

راه های دسترسی به تپه تل کم

اگر با خواندن مطالب بالا شما نیز علاقه مند به دیدن این منطقه شدید باید بدانید که اگر می خواهید به این منطقه بروید باید خود را به روستای عامری در دیلم برسانید زیرا این منطقه در سه کیلومتری آن قرار دارد.

شرایط بازدید

بازدید از این منطقه به صورت رایگان نیز امکان پذیر است، و زمانی بین یک تا دو ساعت را باید صرف این کار کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بوشهر شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *