چرداول یکی از شهرستان های استان ایلام به شمار می رود که دارای طبیعتی بی نظیر است. مرکز این شهرستان، شهر سرابله به شمار می رود  و ۴ بخش و هفت دهستان تشکیل می شود. شهر سرابله که دارای چشمه های متعددی است، از مراکز کشاورزی در این شهرستان محسوب می شود. نام «سرابله» از دو واژه سراب + له تشکیل شده که پسوند له از واژه کردی وله، به معنای تلالو گرفته شده است و معنای این ترکیب آبی که تلالو دارد می شود و در کردی آن را به صورت سراوله تلفظ می کنند. نام خود شهرستان چرداول نیز قدمتی تاریخی دارد و بیش از 950 سال است که وجود دارد و معنی آن سرزمین آباد می شود. مردم این شهرستان اکثرا به کشاورزی اشتغال دارند و محصولات آنها شامل گندم، جو، نخود، عدس و برنج می شود. علاوه بر این، چرداول یکی از سرسبز ترین مناطق استان ایلام به شمار می رود و جاذبه های طبیعی گوناگونی در آن دیده می شود که سالانه گردشگران زیادی را به شمت خود می کشاند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان که تنگه شمشه نام دارد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی تنگه شمشه

معرفی تنگه شمشه

یکی از الگوهای گردشگری که در دوران جدید به وجود آمده است و طرفداران زیادی هم دارد، طبیعت گردی به شمار می رود. در این نوع سفر افراد با هدف اینکه از جاذبه طبیعی خاصی دیدن کنند و زمان خود را در طبیعت بگذرانند راهی سفر می شوند. در مدت زمانی که در این سفر به سر می برند فعالیت های مختلفی را بسته به سلیقه شان انجام می دهند که از میان آنها می توان شنا، قایق سواری، اسکی، ماهیگیری، کمپینگ و … را نام برد. اکثر مناطق ایران دارای جاذبه های طبیعی هستند که مسافران را به سمت خود جذب می کنند. یکی از شهرستان های ایران که در این طیف می گنجد، چرداول به شمار می رود. در این شهرستان منطقه ای وجود دارد که از طبیعتی بی نظیر و اعجاب انگیز برخوردار است و با نام تنگه شمشه شناخته می شود. تنگه شمشه در روستای هلسمه قرار دارد و قدمتی چند هزار ساله را به دوش می کشد. این تنگه، کوه چرمین را از وسط به دو نیم کرده است و محل اتصال آب های دو بخش شیروان و چرداول محسوب می شود. از آنجایی که این منطقه در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد از آب و هوایی معتدل و سرد برخوردار است به همین خاطر مأمن مناسبی برای افراد در فصل های گرم سال محسوب می شود.

ساختار و طبیعت تنگه

ساختار و طبیعت تنگه

همانطور که توضیح دادیم، این تگنه کوه چرمین را به دو نیم کرده است و در داخل آن قرار دارد. از میان این تنگه رودخانه ای جریان دارد و بر دیواره های آن آثاری از گذشته بر جای مانده است که زیبایی دو چندانی به آن بخشیده است. دور تا دور این را تپه هایی فرا گرفته است که در دامنه آنها انواع مختلفی از گیاهان روییده اند که سرسبزی خاصی به این محیط داده اند و چشم اندازی را به وجود آورده اند که چشم از دیدن آنها سیر نمی شود. رودخانه ای که در این محوطه جریان دارد، در برخی از بخش های حاشیه آن درختانی رشد کرده اند که می توان در زیر آنها نشست و زمانی را با آسایش سپری کرد. در داخل تنگه سنگ ها و صخره های متعددی را می توان مشاهده کرد که رد داخل رودخانه وجود دارد و بر اثر حرکت آب بر روی آنها دارای فرسایش شده اند. چشمه به ره زا هم چشمه آب شیرینی به شمار می رود که در دهانه جنوبی تنگ قرار دارد و آب گوارایی دارد که می توان از نوشید. علاوه بر همه این ها چیزی که بر دلبرایی این مکان می افزاید، صدای پرندگان است که در سرار محیط قابل شنیدن هستند و حالی وصف نشدنی را برای مسافران به وجود می آوردند.

راه های دسترسی به تنگه

راه های دسترسی به تنگه

اگر مشتاق شدید زمانی را در این مکان بگذرانید می توانید در ابتدا با خرید بلیط اتوبوس به شهرستان چرداول سفر کنید و سپس با کمک وسایل نقلیه عمومی خود را به این محل برسانید. البته راه راحت تر برای این سفر استفاده از خودرو شخصی به شمار می رود. با کمک خودرو شخصی باید به سمت روستای هلسم حرکت کنید که در 20 کیلومتری شهر سرابله قرار دارد و سپس از آنجا راهی این محل شوید.

بازدید از تنگه شمشه

برای دیدار از این محل شرایط خاصی وجود ندارد و تنها نیاز است که نکاتی را رعایت کنید. اول اینکه در این مکان امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد پس حتما قبل از رفتن کلیه وسایلی که فکر می کنید به آنها نیاز خواهید داشت به همراه خود ببرید. دوم اینکه از آسیب رساندن به محیط زیست این محوطه جدا خودداری کنید و زباله های خود در این محیط به هیچ عنوان به جای نگذارید و با خود ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *