استان ایلام در غرب سلسله جبال زاگرس با مختصات جغرافیایی بین 31 درجه و 58 دقیقه تا 34 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 45 درجه و 24 دقیقه تا 48 درجه و10 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویج در گوشه غربی کشور واقع شده است. این استان از شمال با استان کرمانشاه از جنوب با خوزستان، از شرق با لرستان و از غرب با مرز حدود 425کیلومتر با کشور عراق همسایه است.  استان ایلام دارای موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی است؛ به طوری که بیش از 67 جاذبۀ طبیعی و 44 جاذبۀ تاریخی- فرهنگی در محدودۀ آن وجود دارد، که می توانند در توسعۀ گردشگری استان مؤثر باشند؛ از جمله این جاذبه های گردشگری می توان به پارک جنگلی چغاسبز (چغا جنگيه)، تفريحگاه جنگلی ششدار، تفريحگاه جنگلي تنگ ارغوان (تنگ قوچعلی)، آبشار سرطاف، درياچۀ سد اليم، قلعۀ اسماعی لخان، قلعۀ والی و … اشاره کرد. یکی از شهرستان های استان، چرداول نام دارد که در آن جاذبه های گردشگری زیادی نهفته است که شاید برای بسیاری از افراد نا شناخته هشتند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از این جاذبه های گردشگری که آبشار گچان نامیده می شود اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی آبشار گچان

معرفیآبشار گچان چرداول

یکی از جذاب ترین شکل های سفر، طبیعت گردی است که در آن افراد با هدف دیدار از جاذبه های طبیعی و گذران وقت در طبیعت راهی سفر می شوند. در این نوع سفر هدف اصلی از سفر دیدار از جاذبه های طبیعی است که شامل دریا، ساحل، جنگل، بیابان، کویر و … می شود. یکی از جاذبه های طبیعی که می تواند بسیار شگفت انگیز و در حین حال جذاب باشد، آبشار است. در سراسر ایران می توان آبشار های مختلفی را دید که یکی از آنها آبشار گچان در استان ایلام و شهرستان چرداول به شمار می آید. این آبشار در 15 کیلومتری ابتدای جاده ایلام به سرابه (شیروان و چرداول) در منطقه گچان قرار دارد که بعد از عبور از تونل بزرگ قابل دیدن است. این آبشار شگفت انگیز در میان تنگ، که یکی از اماکن دیدنی و تفریحی ایلام به شمار می‌آید، واقع شده است. وجود این آبشار در میان این تنگ صحنه ای رویایی را فرا روی مسافران قرار می دهد که مطمئنا از دیدن آن سیر نخواهند شد. در میان کوه های مانشت و قلارنگ چشمه ای زیبا به وجود آمده، که باعث ایجاد این آبشار حیرت انگیز و دلربا شده است.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

دور تا دور آبشار گچان پوشیده از درختان سر به فلک کشیده بلوط و گردو است توسط آبی که در سرچشمه آبشار جریان دارد آبیاری می شوند. علاوه بر این در  این منطقه می توان لاله های واژگون را مشاهده کرد که در کنار آبشار صحنه ای خاص را پدید آورده اند. محیط دلنشین و آرام، وجود گیاهان مختلف، طبیعت بکر و جذاب از ویژگی های طبیعت اطراف این آبشار به شمار می آیند. همچنین این منطقه زیستگاه حیواناتی چون گراز، خرس، کبک، روباه و غیره محسوب می شود. از دیگر ویژگی های این آبشار می توان به چهار فصل بودن آن اشاره کرد که در همه فصول سال دارای آب است. این آبشار پس از سرازیر شدن از صخره های کوه، رودخانه ای کوچک را تشکیل می دهد که باعث آبادانی منطقه است و اهالی منطقه و مردم روستاهای از آب استفاده می کنند.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای رفتن به این آبشار هم می توانید از خودور شخصی استفاده کنید و هم از وسایل نقلیه عمومی. هر چند که استفاده از خودرو شخصی کار سفر را برایتان راحت تر می کند ولی در هر صورت می توانید به خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط در ابتدا خود را به مرکز شهرستان چرداول برسانید و سپس با استفاده از تاکسی یا هر وسیله نقلیه عمومی دیگر به این منطقه سفر کنید.

بازدید از آبشار گچان چرداول

برای دیدار از این آبشار بهتر است در فصول گرم سال اقدام کنید زیرا از آنجایی که این منطقه، کوهستانی است ممکن است سرمای هوا یا بارش برف و باران موجب آزاد شما شود. لازم به ذکر است که امکانات رفاهی چندانی در اطراف آبشار وجود ندارد پس به یاد داشته باشید که حتما وسایل مورد نیاز خود را به همراه ببرید  تا در آنجا دچار مشکل نشوید. از آلوده کردن محیط و یا آسیب رساندن به حیوانات و گیاهان آن جدا خودداری کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *