بدره از شهرستان های استان ایلام به شمار می رود که از جمله مراکز گردشگری این منطقه محسوب می شود. این شهرستان دارای قدمت بالایی است و در برخی از نواحی آن مردم از دوران های قبل از تاریخ زندگی می کردند و محل زندگی افراد زیادی بوده است. این شهرستان ساختاری کوهستانی و جنگلی دارد که در کنار تاریخ بالای آن مکان مناسبی برای سفر و گردش و تفریح به شمار می رود. 80 درصد از این شهرستان را جنگل های انبوه بلوط پوشانده اند که زیبایی خیره کننده ای به آن داده اند و از این شهرستان مقصد مناسبی را برای سفر پدید آورده اند. افراد زیادی سالانه این شهرستان را برای سفر انتخاب می کنیم و سفر خود را در فصل بهار و پاییز که هوا نسبت به دیگر فصل ها مناسب است به آنجا می روند. تپه‌های لارت، مجموعه آثار تنگه دربند، روستای کلم، تنکه زیبای کافری، آبشارهای دربند، کوهستان کبیر کوه، تنگ لارت و … برخی از جاذبه های گردشگری این شهرستان محسوب می شوند. برای سفر به این شهرستان می توان خرید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمتیرن زمان ممکن انجام داد و خود را به این ناحیه رساند و از جاذبه های گردشگری آن دیدن کرد.

معرفی تنگ لارت

معرفی تنگ لارت

طبیعت گردی و گردش در طبیعت را می توان یکی از محبوب ترین انواع سفر دانست که سال به سال به طرفداران آن افزوده می شود. افرادی که به طبیعت گردی روی می آوردند ترجیح می دهند که از حیات وحش، پارک های ملی، بیابان ها، جنگل های گرمسیری، پرندگان و پستانداران، درختان و گل های وحشی بازدید کنند. همچنین به دنبال تجربه سبک زندگی جدید و یافتن افرادی هستند که تمایلات همسو با هم داشته باشند. آنها می خواهند هزینه سفرشان به نفع اقتصاد محلی و حفظ طبیعت منتهی شود. یکی از جاذبه های طبیعی که در ایران وجود دارد، تنگ لارت در استان ایلام به شمار می رود که در این بخش از مجله مستر بلیط به توضیحاتی درباره آن می پردازیم. این پدیده طبیعی در 2 کیلومتری شهر بدره قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری آن به شمار می آید که سالانه افراد زیادی را به سوی خود می کشاند. رودی تنگه لارت در جنوب روستای آبهر قرار دارد و قسمت پایانی شامل دو تنگه شرقی و غربی می شود. از آنجایی که این تنگ دارای آثار باستانی هم هست، در لیست آثار ملی ایران جای گرفته است.

ساختار و طبیعت اطراف تنگ

ساختار و طبیعت اطراف تنگ

همانطور که قبلا اشاره کردیم این تنگه در قسمت انتهایی به دو بخش تقسیم می شود که تپه ای بر فراز صخره ای با ارتفاع حدود 40 متر محل تلاقی تنگه ها و شهر تاریخی لارت روی آن تپه احداث شده است. پوشش گیاهی منطقه شامل جنگل های تنک زاگرسی می شود و ارتفاع متوسط تنگ از سطح دریا در ورودی آن در حدود 990 متر و در انتها در دامنه های کبیر کوه در حدود 1500 متر است. این محوطه طبیعتی بی نظیر دارد که سرشار از زیبایی های بسیار است. چشمه های خروشان در کنار دشت ها و دره های سرسبز حالتی خاص به این محوطه بخشیده اند که هر بازدید کننده ای را در جای خود میخکوب می کنند. در کنار تمام این زیبایی ها وجود شهر باستانی باعث شده است از لحاظ گردشگری این منطقه اهمیت بیشتری داشته باشد. بالاتر از قلعه شهر، قبرستان ساکنان آن قرار دارد که تاریخ جدید ترین قبرهای آن به سال ۱۱۱۴ قمری بر می گردد، بنابراین می توان گفت که قلعه تا ۳۰۰ سال پیش مسکونی و آباد بوده است.

راه های دسترسی به تنگ

راه های دسترسی به تنگ

برای اینکه به این محوطه بروید می توانید هم از وسایل نقلیه عمومی و هم شخصی استفاده کنید. باید در ابتدا خود را به دو کیلومتری شهر بدره برسانید و پس از آن می توانید تمام بخش های این محوطه را با پای پیاده طی کنید. دسترسی به شهرستان بدره و روستای آبهر از طریق جاده ارتباطی ایلام به بدره میسر است.

بازدید از تنگ لارت

گشت و گذار و دیدار از تمام بخش های این محوطه رایگان است و بدون پرداخت هیچ هزینه قادر به این کار خواهید بود. بهترین زمان برای این سفر فصل بهار و پاییز است که این محل در زیباترین حالت خود قرار دارد و از همچنین از آب و هوای خوبی برخوردار است. لازم به ذکر است که امکانات رفاهی چندانی در این محوطه وجود ندارد پس بهتر است وسایل و لوازم مورد نیازتان را با خود ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *