طبیعت یکی از مواهب خدادادی به شمار می رود که در زندگی بشر همیشه نقش اساسی داشته است. در زندگی امروزی انسان ها، به علت وسعت شهرنشینی و مدرنیته یکی از نیازهای بشر امروزی، نیاز به طبیعت است. افراد که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند نیاز دارند که زمانی را به دور از هیاهوی شهر و در سکوت و آرامش طبیعت بگذرانند برای همین زمان سفر، طبیعت را به عنوان مقصد انتخب می کنند. بر اساس همین موضوع نوعی از سفر به وجود آمد که با نام طبیعت گردی مشهور شد و افراد زیادی آن را برای سفرهایشان انتخاب می کنند. هدف این سفر مناطق بکر طبیعی و منطقه مورد نظر فاقد امکانات اقامتی و تأسیسات است. فاصله مکان هدف تا جاده معمولاً بیشتر از 5 کیلومتر است و افراد با پای پیاده و بدون وسایل موتوری موقعیت را طی می کنند. درجه سختی این سفر به صورتی است که شرکتکنندگان باید قادر به حمل کوله های شخصی و جعبه محتوای مواد غذایی باشند و پیادهروی در مسیری با پستی و بلندی به مدت تقریباً یک ساعت یا بیشتر را تجربه کنند. یکی از جاذبه های طبیعی ایران در شهرستان بدره استان ایلام قرار دارد و با نام تنگ رازیانه در بین مردم مشهور است.

معرفی تنگ رازیانه

معرفی تنگ رازیانه

شهرستان بدره به عنوان یکی از شهرستان های استان ایلام شناخته می شود و به جهت طبیعت زیبا و آثار تاریخی که دارد مقصد بسیاری از مسافران برای سفر انتخاب می شود. تپه‌های لارت، مجموعه آثار تنگه دربند، روستای کُلم، تنگه کافرین، آبشارهای دربند، رشته کوه کبیرکوه و … برخی از جاذبه های طبیعی این شهرستان به شمار می روند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان که با نام تنگ رازیانه معروف است با شما به صحبت می نشینیم. این پدیده طبیعی در ۵۰ کیلومتری جاده ایلام – بدره قرار گرفته است. این منطقه از طبیعتی بی نظیر برخوردار است که افراد زیادی را به سمت خود جذب می کند. این منطقه یکی از پدیده های زمین شناسی ایران به شمار می رود به طوری که گفته می شود تنگ رازیانه با عمق 30 متر، بر اثر زلزله و شکاف لایه زمین به وجود آمده است. ۷۵ هکتار از اراضی این تنگ در سال ۱۳۸۸ به عنوان اثر طبیعی – ملی معرفی شد و در همان سال این اثر در فهرست آثار طبیعی – ملی ایران قرار گرفت. این ثبت آن را در طبقه دوم سازمان بین‌المللی IUCN قرار داد.

ساختار و طبیعت تنگ

ساختار و طبیعت تنگ

این تنگ دارای دیواره های سنگی بلند است، طبیعتی خاص و ویژه دارد. رودخانه این در این تنگ جریان دارد که از بارش باران و برف در این منطقه به وجود آمده است. در محوطه اطراف آن می توانید شاهد درخت های بلند باشید که در جای جای مراتع آن گیاه رازیانه نیز وجود دارد و همین امر باعث شده است که نام آن را رازیانه بگذرانند. در داخل تنگ می توانید صحنه ای بی نظیر ببنید که دل هر بیننده ای را می رباید در کنار تمام این زیبایی ها، آب و هوای پاک و تمیز آن پکیجی کامل از طراوت و نشاط را برای مسافران به وجود آورده است. مراتع گرداگرد این تنگ بسیار سرسبز هستند که در کنار صدای پرندگان و صدای گذر آب از تنگ حالت سرخوشی خاصی برای بازدیدکنندگان به وجود می آورد. این تنگ عمقی بین 15 تا 30 متر دارد که جنس دیواره‌های تنگه رازیانه ترکیبی از آهک با کربنات کلیسم است که علاوه بر زیبایی‌های طبیعی خود، فرصت مطالعاتی گسترده‌ای برای زمین شناسان و کارشناسان محیط زیست فراهم می‌کند. طول این تنگ در حدود سه کیلومتر می شود که به صورت پیچ در پیچ هم است.

راه های دسترسی به تنگ

راه های دسترسی به تنگ

برای اینکه برای این محل دسترسی داشته باشید می توانید با مراجعه به مستر بلیط، اقدام به خرید بلیط اتوبوس کنید و خود را به شهرستان بدره برسانید. وقتی به آنجا رسیدید، می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی به این محوطه بروید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید باید به سمت جاده ایلام – بدره حرکت کنید و از آن مسیر به این محوطه بروید. بخشی از مسیر تا رسیدن به تنگ را باید پیاده طی کنید.

بازدید از تنگ رازیانه

برای گشت و گذار در این محل نیازی نیست هزینه ورودی پرداخت کنید و می توانید با کمپ زدن شب را در آنجا بگذرانید. گفته می شود که اگر شب در آنجا باشید از دل تنگ صداهای عیجبی خواهید شنید که بنابر گفته اهالی، اجنه هستند که در آن رفت و آمد می کنند که البته مسلما افسانه ای بیش نیست.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *