تنگ تیزاب

0 217

سفر به طبیعت امروزه در بین گردشگران بسیار رواج پیدا کرده است و افراد از هر قشری که هستند راهی این نوع از سفر می شوند. آمارها نشان می دهد که در سطح جهان، طبیعت گردی با رشد سالانه 40 درصد، دارای بالاترین سهم در صنعت گردشگری است. در دورانی زندگی می کنیم که مدرنیته شدن در همه امور رخنه کرده و باعث مشکلات زیادی برای مردم شده است. به همین خاطر افراد نیاز دارند که برای فرار از فشار استرسی که این نوع از زندگی به آنها تحمیل می کند، به طبیعت پناه ببرند. همین شده است که طبیعت گردی روز به روز بیشتر محبوب می شود و افراد به صورت جمعی یا فردی راهی طبیعت می شوند. فعالیت های خیلی متنوعی را در این محیط انجام می دهند که شامل کمپینگ، ماهیگیری، صخره نوردی، شنا، رفتیگ، پیاده روی، عکاسی، دوچرخه سواری و … می شود. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که دارای طبیعتی بی نظیر و متنوع است و در آن جاذبه های طبیعی بی شماری وجود دارد که یکی از آنها تنگ تیزاب در استان فارس و شهرستان سپیدان به شمار می رود. اگر دوست دارید در مورد این جاذبه بی نظیر بیشتر بدانید این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

درباره تنگ تیزاب

درباره تنگ تیزاب

شهرستان سپیدان که در استان فارس قرار دارد در منطقه ای کوهستانی واقع شده و همین موضوع دلیل وجود طبیعت بی مانند در آن است. آب و هوای سپیدان در تابستان خنک و در زمستان سرد است که باعث می شود در تابستان این شهرستان یکی از مقاصد اصلی برای سفر محسوب شود. در این منطقه می توان جاذبه های طبیعی متعددی را یافت که برخی از آنها برم فیروز، برم شش پیر، پیست اسکی پولادکف، پیست اسکی تربیت‌بدنی، آبشار مارگون، آبشار چیکان، آبشار مورزیان و … به شمار می روند. تنگ تیزاب نیز یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان به شمار می رود در جادهٔ اردکان یاسوج قرار دارد. طبیعت این محل باعث می شود که سالانه افراد زیادی برای دیدار از محل می روند و زمانی را به دور از هیاهوی شهر در این محوطه می گذرانند. زیبایی این محل به قدری زیاد است که به آن تکه ای از بهشت می گویند. تنگه تیزاب گذرگاه یکی از شعبه‌ های رودخانه بشار است و آبی شیرین و دائمی دارد و مورد استفاده شرب و کشاورزی است.

ساختار و طبیعت تنگ

ساختار و طبیعت تنگ

این تنگ از طبیعی خاص و زیبا برخوردار است که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. در این تنگ رودخانه ای جریان دارد که دلیل اصلی طبیعت فوق العاده این محل به شمار می رود و همانطور که گفتیم شعبه ای از رودخانه بشار است. منبع آب این رودخانه برف کوهستان است که در دو نقطه از کوه بالا دست آن جاری می گردد و با وصل شدن دو چشمه بهم رودخانه تیز آب تشکیل می شود. از این دو چشمه یکی از آنها به صورت رودخانه ای از زیر یک  صخره  سنگی بیرون می آید که صحنه ای بی مانند را به وجود می آورد. این رودخانه در حدود یک کیلومتر تا رسیدن به تنگه مسیر دارد. چشمه سمت دیگر که همانند چشمه دیگر از لای  صخره ها و کوه سنگی کناری بیرون می ریزد، با عبور ۵۰۰ متری به آب چشمه کناری خود متصل می شود و با عبور از برکه و صخره ها، آبشار های خارق العاده به وجود می آورد. در پای آبشارهایی که از این رودخانه به وجود می آید حوچه هایی به وجود آمده است که عمق برخی از آنها به 8 متر هم می رسد و در آنها می توان شاهد ماهی های مختلفی بود. این محوطه پوشش گیاهی خاصی دارد که شامل درختانی مانند گردو، بنه، بادام، بلوط و بید می شود که در کنار دیگر المان های طبیعی این منطقه، صحنه هایی متفاوت را درست کرده اند. در این محل امکانات رفاهی زیادی وجود دارد که شامل اقامتگاه های شبانه روزی، سرویس بهداشتی، فروشگاه، رستوران و … می شود.

راه های دسترسی به تنگ

راه های دسترسی به تنگ

برای رفتن به این محل اولین کاری که باید انجام دهید خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط به صورت آنلاین است. پس از آن باید راهی جاده سپیدان – یاسوج شوید و در این بین به راحتی می توانید آن را بیابید. برای رفتن به این منطقه نیازی نیست که پیاده روی کنید  و کل مسیر را می توانید با ماشین بروید. ولی اگر می خواهید در این محوطه به گشت و گذار بپردازید باید مقداری پیاده روی داشته باشید.

بازدید از تنگ تیزاب

دیدار از این محل هزینه ای ندارد و به صورت رایگان می توانید وارد این محوطه شوید. از آنجایی که در این ناحیه امکانات رفاهی زیادی وجود دارد مطمئناً لحظاتی راحت را خواهید داشت. اگر تصمیم دارید شب را نیز در این محل بگذرانید می توانید از چادرهایی که برای کمپ کردن در این محوطه نصب می شود استفاده کنید. بهترین زمان برای سفر برای این ناحیه اوایل اردیبهشت تا آذر ماه به شمار می رود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.