شهرستان سپیدان در استان فارس قرار دارد و در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. مرکز این شهرستان، شهر اردکان نام دارد که با مساحتی حدود ۳۷۵ هکتار در 70 کیلومتری شمال ‌غرب شیراز در مسیر شیراز- یاسوج قرار دارد. این شهر در میان رشته کوه های زاگرس قرار گرفته و همین موضوع باعث شده است، تا بارش در آن زیاد باشد. این منطقه به سبب اینکه در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد آب و هوایی کوهستانی دارد به طوری که دارای تابستان هایی خنک و زمستان هایی سرد است. در کنار تمام این ها، این شهرستان دارای جاذبه های طبیعی زیادی است و باعث می شود مقصد افراد زیادی برای سفر های بهاری و تابستانی باشد. مردم از سراسر استان فارس و همچنین استان های همجوار به این منطقه سفر می کنند تا از زیبایی های آن دیدن کنند. کوه رنج، کوه برم فیروز،  آبشار چیکان، آبشار مورزیان، تنگ تیزاب، تنگ غوره دان، تنگ آبسرد، تنگ بغدیون، چله‌گاه، پیست اسکی پولادکف، پیست اسکی تربیت ‌بدنی، برم فیروز، برم شش پیر،  سید نورالدین علی غازی علوی، امامزاده سید فخرالدین برخی از جاذبه های گردشگری این شهرستان به حساب می آیند. همچنین آبشار مارگون را می توان یکی از جذاب ترین جاذبه های طبیعی این منطقه دانست.

معرفی آبشار مارگون

معرفی آبشار مارگون

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان، آبشار مارگون، اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار می دهیم. آبشار مارگون که از جاذبه های طبیعی این ناحیه به شمار می رود در بین طبیعت گردان و طبیعت دوستان طرفداران زیادی دارد. گروه بررگی از گردشگران تحت عنوان نام اکوتوریست یا بومگرد برای دیدار از مناطق طبیعی و دست نخورده جهان سفر می کنند. این نوع از گردشگری از بدو شروع توجهات بسیاری را به خود جلب کرده و به سر عت رو به گسترش است. آبشار مارگون یکی از همین مناطق به شمار می رود. این آبشار در شهرستان سپیدان و در مرز دو استان فارس و کهگیلویه قرار دارد. اين آبشار در فاصـله 22 كيلـومتری مركز دهستان كمهر و 60 كيلومتری شمال غرب شهر سپيدان و 140 كيلومتری شهر شيراز واقع شده و مهمترين جاذبه گردشگری شهرستان سپيدان در استان فارس است. این آبشار در کنار روستای مارگون قرار دارد و به همین خاطر به آن مارگون می گویند. این روستا خود یکی از نواحی ییلاقی این شهرستان به حساب می آید و از طبیعتی بی نظیر برخوردار است که آبشار مارگون یکی از آنها به شمار می رود. این آبشار از زیبایی بی مانند برخوردار و طبیعت اطراف آن بسیار خاص است به همین خاطر در لیست بهترین آبشارهای ایران قرار دارد.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

نکته جالبی که در مورد این آبشار وجود دارد این است که این آبشار خود سرچشمه رودخانه به شمار می رود. بر خلاف سـاير آبشـارها كه از تغيير ارتفاع رودخانه به وجـود مـی آينـد، آبشـار مارگون از ميان صخره ها و با حجم زياد به دره مارگون سرازير می شود و خـود منشـأ و تشـكيل دهنـده يـك رودخانه است. آب این آبشار تقریبا از 40 حفره با ارتفاع حداقل 100 متر و حداکثر 125 متر در دل یک کوه بزرگ به زمین می ریزد و منظره ای زیبا و بی مانند را خلق کرده است. در پای این آبشار حوضچه ای به وجود آمده است مه محل مناسبی برای آب تنی و قایق سواری به شمار می آید. آب این آبشار در گرم ترین روزهای سال هم بسیار خنک است و به 10 درجه می رسد. تراز آب دریاچه گاه تا به سینه­ کسانی که در آب ایستاده ‎اند، می­رسد. گفتنی­ است که آب آبشار مارگون در زمستان قندیل هایی زیبا و بزرگ می سازد. پوشش گیاهی محیط اطراف آبشار مارگون شامل گیاهانی چون لاله­ های واژگون و ختمی، زالزالک، زرشک کوهی، سیب سرخ و زرد می شود. همچنین این محوطه زیستگاه حیواناتی مانند خرس قهوه ای، بز، کل، پازن، خارپشت، کفتار، رودک، شغال، گرگ و روباه است.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

همانطور که متوجه شدید این آبشار در شهرستان سپیدان قرار دارد، پس اگر خواستید با وسایل حمل و نقل عمومی به این محوطه بروید می توانید بلیط اتوبوس خود را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و به این شهرستان سفر کنید. پس از آن باید به روستای مارگون بروید که با خودرو های درون شهر اردکان، مرکز سپیدان، به آنجا بروید. اگر با خودرو شخصی هم سفر می کنید باید وارد جاده شیراز – یاسوج شوید و از این مسیر به آبشار برسید.

بازدید از آبشار مارگون

در این محل امکانات کاملی وجود دارد و زمانی که به آنجا می روید از این لحاظ مشکلی نخواهید داشت. پارکینگ، سرویس بهداشتی، محوطه کمپینگ و … از جمله امکاناتی هستند که در این محل وجود دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *