تنگه زیبای شبیخون جزء یکی از جاذبه های طبیعی بسیار دیدنی و مهم در خرم آباد است که با زیبایی منحصر به فرد خود، گردشگران بیشماری را از سراسر جهان به سمت خود جذب می کند. جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بیشماری در این شهر خوش آب و هوا وجود دارد به طوری که خرم آباد، برای اولین بار در ایران از طرف دفتر منطقه ای سازمان ملل به عنوان یک شهر بی نظیر و نمونه گردشگری انتخاب شده‌ است. افرادی که به طبیعت گردی علاقمند هستند و می خواهند به این منطقه بروند؛ بهتر است تا انتهای مجله مستر بلیط همراه ما باشند و با تمام ویژگی های آن آشنا شوند. جالب است بدانید که درباره این تنگه، داستان های جالب زیادی وجود دارد که در ادامه مطلب بیشتر درباره آن ها می پردازیم.

تاریخچه

با توجه به پژوهش های انجام شده، این تنگه در دوران هزاره پیش از میلاد، به عنوان یکی از مکان های پر رفت و آمد محسوب می شده و وجود تپه باستانی سنگر ماهی بازان خرم آباد در آن جا نشان دهنده قدمت تاریخی اش است. در دوران صفویه، شاه عباس برای دستگیری شاهوردی خان که حاکم لرستان بود به این منطقه رفت و به همراه نیروهای خود در آن جا اتراق کردند. آن ها در همان شب، به نیروی شاهوردی خان حمله کردند و طی این واقعه، نام تنگه را شبیخون گذاشتند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

تنگه شبیخون، جایی زیبا برای تفریح و گردش است که آب و هوایی نسبتا خنک و معتدل دارد. در اطراف این تنگه چشمه های متعددی از آب طبیعی وجود دارد که بر شکوه منطقه می افزایند. در این منطقه گردشگری، تپه ها و درختان بسیاری وجود دارد که هر یک از آن ها دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی هستند. بیشتر پوشش گیاهی در این منطقه را گل های کوهستانی و علف های گوناگون تشکیل داده اند که تمام آن ها در کنار یک دیگر فضایی ناب را به وجود آورده اند. گل های سرخ در این تنگه، آن جا را به یک بهشت نایاب تبدیل کرده است که در هیچ جایی نمی توان مانند آن را پیدا کرد!

حکایت جالب در تنگه شبیخون

در زمان قاجار، مردم گله های گوسفند خود را برای چرا به تنگه شبیخون می بردند اما طی چندین بار توسط سارقان گوسفندان زیادی به سرقت رفتند. یک روز، گروه سارقان برای دزدیدن گوسفندان به چوپان و گله اش حمله می کنند و دست و پای چوپان بیچاره را می بندند. سر دسته دزدان در همان جا شروع به تقسیم کردن گوسفندان می کند و آن ها را به طور مساوی بین افراد پخش می کند؛ در این بین سهمی هم به چوپان می دهد! پس از انجام این کار، یکی از سارقان با تعجب از رئیس شان می پرسد که چرا این کار را کرده است و اعتراض می کند. سر دسته سارقان به سوال آن فرد با یک ضرب المثل معروف، پاسخ داد، گردنه بگیر اما به انصاف! سپس گفت، اگر این چوپان سهمی نداشته باشد، گله ای هم وجود ندارد که بعدها ما برای سرقت به این جا بیاییم.

شرایط بازدید از تنگه شبیخون

شرایط بازدید از تنگه شبیخون

شما می توانید برای بازدید از این منطقه دیدنی، به سایت مستر بلیط مراجعه کنید و به صورت آنلاین اقدام به رزرو بلیط های مورد نظرتان کنید. فراموش نکنید که آب و هوای تنگه سرد تر از مناطق دیگر است و حتما هنگام بازدید از این تنگه لباس گرم به همراه داشته باشید. همچنین افراد می توانند به صورت شبانه روزی به دیدن تنگه شبیخون بروند و از تماشای طبیعت جذاب آن اطراف لذت ببرند.

آدرس و نحوه دسترسی 

تنگه شبیخون در خرم آباد، میان کوه های کمر سیاه، مخمل کوه و سفید کوه قرار گرفته است و افراد گردشگر می توانند با خرید بلیط اتوبوس خرم آباد، هواپیما و خودروی شخصی به آن جا بروند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *